بررسی بازار جهانی نفت روز۵ مارس ۲۰۱۸

چهار شنبه 16 اسفند 1396   سرویس
روز دوشنبه تحت تأثیر عوامل متعددی نظیر کاهش قابل توجه موجودی ذخایر آمریکا در کوشینگ اوکلاهما، پیش‌بینی رشد مطلوب تقاضای نفت در کنار نگرانی از کندی رشد تولید کشورهای عضو اوپک در سالهای آتی و همچنین بهبود شرایط بازار سهام آمریکا، شرایط خوبی برای افزایش قیمت نفت فراهم گردید.

روز دوشنبه تحت تأثیر عوامل متعددی نظیر کاهش قابل توجه موجودی ذخایر آمریکا در کوشینگ اوکلاهما، پیش‌بینی رشد مطلوب تقاضای نفت در کنار نگرانی از کندی رشد تولید کشورهای عضو اوپک در سالهای آتی و همچنین بهبود شرایط بازار سهام آمریکا، شرایط خوبی برای افزایش قیمت نفت فراهم گردید. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه با ۱/۱۷ دلار (۱/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۵۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۱/۳۲ دلار (۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۵۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه مه به ۳/۱۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت نفت که در اوایل روز دوشنبه نسبتاً ثابت بود، با شروع افزایش در بازار سهام آمریکا شروع به رشد نمود. شاخص S&P۵۰۰ بیش از یک درصد رشد داشت. به عقیده Jim Ritterbusch مدیر عامل شرکت Ritterbusch & Associates، مهم ترین عامل افزایش قیمت نفت‌خام در روز دوشنبه بهبود وضعیت بازار سهام آمریکا بوده است. از طرفی، تحلیل گران معتقدند نظرات خوش بینانه وزرای انرژی کشورهای عضو اوپک و سایر فعالان صنعت نفت در کنفرانس CERAWeek در هیوستون که بزرگترین کنفرانس انرژی به شمار می‌رود، منجر به رشد قیمت در روز دوشنبه گردید. در همین راستا، Abhishek Kumar تحلیل گر ارشد انرژی در Interfax Energy’s Global Gas Analytics اظهار نمود که وضعیت تهدید شونده تولید نفت ونزوئلا به همراه نرخ تطابق بالای اعضای اوپک و غیر اوپک در توافق کاهش سقف تولید، از عوامل حمایت کننده قیمت نفت در روز دوشنبه بودند. بنا به گفته وزیر نفت اکوادور، تولید نفت ونزوئلا حدود ۱/۵ میلیون بشکه در روز کمتر از سطح تاریخی تولید این کشور است. در همین حال به گفته وزیر نفت امارات، اعضای اوپک هنوز احساس می‌کنند که مازاد عرضه در بازار وجود دارد ولی تاکنون صحبتی در خصوص تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک در سال ۲۰۱۹ نشده است.
عامل دیگر تقویت قیمت، پیش بینی IEA مبنی بر رشد تقاضای جهانی نفت به طور متوسط به میزان ۱/۱ درصد در سال و تا سال ۲۰۲۳ می‌باشد. آژانس بین‌المللی انرژی همچنین پیش‌بینی نموده که اوپک قادر به افزایش قابل توجه ظرفیت تولید خود نخواهد بود. بنا بر اظهارات این آژانس، در همین حال تولید نفت شیل آمریکا طی سال های پیش رو افزایش قابل توجهی خواهد داشت؛ تا جایی که بخشی از سهم بازار تولیدکنندگان اوپک را خواهد ربود. یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت در روز دوشنبه، کاهش قابل توجه در موجودی ذخایر نفت خام در بزرگترین مرکز ذخیره سازی آمریکا یعنی کوشینگ بود؛ به نحوی که موجودی ذخایر به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۴ نزول نموده است. شایان ذکر است که این دهمین هفته پیاپی است که میزان ذخیره‌سازی در این منطقه در حال کاهش می‌باشد. وجود نشانه‌های بهبود شرایط اقتصادی آمریکا نیز از دیگر پارامترهای حمایتی قیمت نفت می‌باشد. به عقیده یکی از تحلیل‌گران Mizuho Securities USA، تا زمانی که ساختار بازار قراردادهای فیوچرز بکواردیشن است، احتمال کاهش سطح موجودی ذخایر نفت وجود خوهد داشت. در صورت ذخیره سازی و چشم‌پوشی از فروش نفت، تولید کنندگان مجبور به فروش نفت‌خام ذخیره شده با قیمت‌های پایین تر در آینده دورتر خواهند بود. صنایع خدماتی آمریکا در ماه فوریه سریعترین سرعت توسعه را طی یک دهه گذشته داشته اند. این موضوع از نشانه‌های ثبات رشد اقتصادی در سه ماه اول سال جاری و در نتیجه تقویت تقاضای نفت می‌باشد. انتشار گزارشی مبنی بر کاهش ۳۸۰ هزار بشکه در روز در تولید لیبی نیز از عوامل افزایش قیمت نفت محسوب می‌گردد. با این وجود، در گزارش پلاتس اوایل روز دوشنبه آمده است که طی چند روز آتی و پس از گشایش مجدد خط‌ لوله صادراتی مهم لیبی که نفت‌خام را از میدان Sharara در لیبی حمل می‌نماید، مجدداً تولید نفت این کشور افزایش خواهد یافت.
در کنار تمام عوامل مثبت بالا برای بازار نفت، همچنان نگرانی از افزایش تولید نفت‌خام آمریکا وجود دارد. بر اساس نظر مشاوران وودمکنزی، صادرات نفت خام آمریکا تا اواسط سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود. تحلیل گران IEA معتقدند افزایش تولید نفت آمریکا به تنهایی قادر به پوشش ۸۰ درصد از رشد تقاضای جهانی طی دو سال آتی خواهد بود. ولی با توجه به رشد جهانی تقاضا، چنانچه چنین رشدی حادث نگردد احتمالاً بازار جهانی با کمبود عرضه مواجه خواهد شد.

چهار شنبه 16 اسفند 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد