بررسی بازار جهانی نفت روز۲۶ فوریه ۲۰۱۸

چهار شنبه 9 اسفند 1396   سرویس
در نخستین روز هفته جاری بازار نفت تحت تأثیر عوامل مثبت گوناگونی شاهد افزایش قیمت نفت به بالاترین حد خود طی سه هفته گذشته رسید.

در نخستین روز هفته جاری بازار نفت تحت تأثیر عوامل مثبت گوناگونی شاهد افزایش قیمت نفت به بالاترین حد خود طی سه هفته گذشته رسید. این عوامل شامل سطح مطلوب تقاضای آمریکا، اظهارات عربستان مبنی بر پایبندی بر توافق کاهش سقف تولید، تقویت بازار سهام و توقف تولید در میدان نفتی لیبی بودند. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۱۹ سنت (۰/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۶۷/۵۰ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۳۶ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای۶۳/۹۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۳/۵۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز پنج‌شنبه گذشته EIA اعلام داشت که موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا به میزان ۱/۶ میلیون بشکه در روز در هفته منتهی به ۱۶ فوریه کاهش داشته است. به‌دنبال چند هفته افزایش در موجودی ذخایر آمریکا، تحت شرایطی که فصل تعمیرات پالایشگاهی آغاز شده و روند فزاینده تولید نفت‌خام آمریکا نیز همچنان ادامه دارد؛ چنین کاهشی تعجب برانگیز می‌باشد. تنها دلیل توجیه کننده این کاهش مطلوب بودن سطح تقاضا در بازار آمریکا است که منجر به جذب نامتعارف نفت‌خام در بازار، در این فصل از سال شده است. در همین زمینه Stephen Brennock تحلیل گر PVM Oil اظهارداشته که موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا برای نخستین بار پس از ۴ سال به زیر متوسط پنج ساله خود تنزل یافته است.
عامل دیگر مثبت تأثیرگذار روی قیمت نفت‌خام، توقف تولید یکی از میادین لیبی بود. روز جمعه شرکت ملی نفت لیبی اعلام فورس ماژور در خصوص صادرات از میدان نفتی el-Feel در جنوب کشور نمود. به دنبال اعتراض خشونت آمیز یک گروه از نیروهای محلی، فعالیت این میدان به ظرفیت ۶۰ هزار بشکه در روز متوقف و نیروهای انسانی این میدان تخلیه شد. به گفته Jan Edelmann تحلیلگر کالا در HSH Nordbank AG، با توجه به شرایط سیاسی لیبی، سطوح تولید احتمالا نوسان خواهد داشت.
دلیل دیگر تقویت سطح قیمت، اظهارات جاری کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان برای حمایت از توافق کاهش سقف تولید می‌باشد. در همین راستا روز شنبه وزیر انرژی عربستان اعلام نمود که میزان تولید نفت‌خام عربستان از ژانویه تا مارس کاملاً زیر سقف تعیین شده تولید برای عربستان خواهد بود و میزان صادرات به طور متوسط کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز می‌باشد. شایان ذکر است که از آغاز سال گذشته کشورهای عضو اوپک و ۱۰ کشور تولید کننده غیراوپک از جمله روسیه تمام تلاش خود را برای کاهش تولید به میزان ۱/۸ میلیون بشکه در روز به کار بستند. این توافق که تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده، در نیمه دوم سال گذشته منجربه افزایش ۵۰ درصدی سطح قیمت‌ها گردید. وزیر نفت عربستان در ادامه اظهار امیدواری نموده که اوپک و هم پیمانانش در سال آتی قادر به پایان دادن به توافق کاهش سقف تولید گردند و بتوانند پس از پایان یافتن این توافق در پایان سال جاری یک چارچوب دائمی برای ایجاد ثبات در بازارهای نفت، ایجاد نمایند.
به گفته تحلیل‌گران، در شرایط فعلی افزایش تقاضای اروپا در اثر سرمایی که این قاره را فراگرفته و به تأخیر افتادن تعمیرات پالایشگاهی شاید بتواند پایانی بر ادامه برداشت سود توسط سفته بازان، باشد. به عقیده Natixis تحلیل گر نفت در Joel Hancock، تقاضا در حال حاضر به قدر کافی قدرتمند است و اگر چه انتظار افزایش شدید در سطح قیمت نمی‌رود ولی پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در سال جاری در دامنه ۶۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه تغییر نماید.

چهار شنبه 9 اسفند 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد