بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲۳ فوریه ۲۰۱۸

دو شنبه 7 اسفند 1396   سرویس
بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه به بالاترین سطح خود طی دو هفته اخیر رسید که این افزایش در نتیجه توقف بهره برداری از میدان الفیل لیبی، ایجاد موج خوشبینی ناشی از گفته‌های وزیر نفت عربستان و نیز کاهش ذخیره سازی نفت خام آمریکا تحقق یافت

بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه به بالاترین سطح خود طی دو هفته اخیر رسید که این افزایش در نتیجه توقف بهره برداری از میدان الفیل لیبی، ایجاد موج خوشبینی ناشی از گفته‌های وزیر نفت عربستان و نیز کاهش ذخیره سازی نفت خام آمریکا تحقق یافت. بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل ۹۲ سنت (۱/۳۹ درصد) فزونی یافته و به هر بشکه ۶۷/۳۱ دلار بالغ گردید. همچنین بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه آوریل با ۷۸ سنت (۱/۲۴ درصد) افزایش در سطح هر بشکه ۶۳/۵۵ دلار به تثبیت رسید. برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۳/۷ و ۳/۳ درصد افزایش قیمت را تجربه نمودند.

نمودار قیمت نفت در این ماه به شکل V بود که ابتدا با کاهش شدید و سپس به دلیل محدود شدن موجودی نفت آمریکا و ثبات بازار سهام با افزایش تدریجی مواجه گردید. برنت از ۷۰ دلار ابتدای فوریه به ۶۲ رسیده و پس از آن صعود نمود. با این وجود مدیران پولی وضعیت خرید خالص خود را در بازار نایمکس برای سومین هفته متوالی کاستند علیرغم اینکه قیمت از وضعیت کاهش شدید آن خارج شده و رو به افزایش گذاشتند.
روز پنجشنبه EIA در گزارش هفتگی خود اعلام نمود که در هفته منتهی به ۱۶ فوریه از حجم موجودی نفت‌خام این کشور ۱/۶ میلیون بشکه کاسته گردیده که این خبر موجب حیرت معامله‌گران شد زیرا انتظار افزایش آن را داشتند. در اینحال ذخیره سازی نفت در کوشینگ اوکلاهما نیز کاهش ۲/۷ میلیون بشکه ای داشته و این خبر سبب شد تا قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه ۱/۵ درصد رشد کرده و اثرات خود را بر معاملات روز جمعه نیز بر جای گذارد.

Phillip Streible استراتژیست ارشد بازار در RJO Futures شیکاگو اظهار داشت که روز پنجشنبه شوک کاهش موجودی معتنابه کوشینگ سبب افزایش قیمت شد که ما واقعا" به آن نیاز داشتیم.
از سوی دیگر تولید میدان El Feel لیبی به دلیل اعتراضان کارگران نسبت به پرداخت عدم حقوق متوقف گردید. تولید روزانه این میدان ۷۰ هزار بشکه می باشد. تولید نفت لیبی در حدود یک میلیون بشکه در روز است که به دلیل بروز ناآرامی ها نوسانات زیادی دارد. John Kilduff از مؤسسه Again Capital in New York می گوید؛ این بازار از سری رخدادهایی طی چند ماه قبل تاکنون مورد حمایت قرار گرفته است نظیر خط لوله Keystone، نفت فورتیس و اکنون لیبی.
کاهش موجودی نفت ایالات متحده، کاهش تولید نفت لیبی موجب گردید تا بهای نفت طی دو هفته اخیر ۷ درصد رشد را تجربه نماید.
به علاوه خالد الفالح وزیر نفت عربستان سعودی از استمرار تلاش اوپک برای کاستن از حجم موجودیهای جهانی نفت خبر داد و گفت که انتظار دارد که روند کاهش موجودیها ادامه یابد.
Genr McGillia مدیرپژوهش در Tradition Energy گفت که ما در مسیر اصلاح قدم بر می داریم. به نظر می رسد که بازار به ایده کاهش تولید و افزایش تقاضا بر می گردد. همچنین Phil Flynn تحلیل گر ارشد Price FuturesGroup اظهار داشت که به دلیل وجود تقاضای تقویت شده و ساختار بکواردییشن بازار نفت، جریان عرضه شده به بازار ذخیره نمی گردد. لازم به یادآوریست که قیمت نفت در ابتدای سال بخاطر افزایش تقاضا و کاهش تولید اوپک تقویت شده اما بی ثباتی در بازار سهام و بالا رفتن تولید نفت آمریکا روند آن را نزولی نمود که بازگشت ثبات به بازار بورس آن را تعدیل کرد.
لازم به ذکر است که تعداد دکلهای حفاری نفت در هفته قبل یک واحد بیشتر شده و به ۷۹۹ واحد رسید.

دو شنبه 7 اسفند 1396نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد