بررسی بازار جهانی نفت در روز ۱۶ فوریه ۲۰۱۸

یک شنبه 29 بهمن 1396   سرویس
بهبود بازارهای جهانی بورس به همراه تضعیف ارزش دلار آمریکا سبب افزایش بهای نفت‌خام طی معاملات روز جمعه ۱۶ فوریه شده و بدین ترتیب کاهش قیمت در هفته پیش از آن جبران گردید.

بهبود بازارهای جهانی بورس به همراه تضعیف ارزش دلار آمریکا سبب افزایش بهای نفت‌خام طی معاملات روز جمعه ۱۶ فوریه شده و بدین ترتیب کاهش قیمت در هفته پیش از آن جبران گردید. قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل ۵۱ سنت (۰/۸ درصد) فزونی یافته و به بشکه‌ای ۶۴/۸۴ دلار بالغ گردید. همچنین قیمت نفت WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۳۴ سنت (۰/۶ درصد) افزایش به هر بشکه ۶۱/۶۸ دلار بالغ گردید. برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۳/۳ و ۴/۲ درصد افزایش بها را تجربه نمودند و این در حالیست که هر دو نفت‌خام در هفته پیش از آن کاهش ۸ و نزدیک به ۱۰ درصد را داشتند.

لازم به ذکر است که کاهش موجودی نفت در کوشینگ اوکلاهما نیز سهم بسزایی در بالا رفتن بهای نفت داشت چرا که در هفته منتهی به ۹ فوریه به ۳۲/۷ میلیون بشکه رسید که قابل مقایسه با ۳۶/۳ میلیون بشکه هفته پیش از آن می باشد.
بازار جهانی سهام در روز جمعه برای ششمین روز متوالی کاری شاهد صعود شاخصهای خود بوده و بهترین هفته را برای بیش از دو سال اخیر البته پس ازدو هفته بحرانی پشت سر گذاشت. از سوی دیگر پایین آمدن ارزش دلار آمریکا در مقابل سبد اسعار نیز کمک شایانی به بورس کالا نمود. اگرچه که ارزش دلار در معاملات روز جمعه افزایش نشان داد اما در هفته مورد بررسی بیشترین افت هفتگی خود در ۹ ماه اخیر را به ثبت رساند. تضعیف دلار می‌تواند باعث بالا رفتن قیمت نفت و سایر کالاهای مرتبط با دلار شود. دلار آمریکا به کمترین میزان خود در مقابل سایر اسعار معتبر از سال ۲۰۱۴ تاکنون رسید. کارشناسان می‌گویند با بازگشت ثبات به بازار سهام مجددا" توجهات به سوی محدود نمودن عرضه نفت به دلیل تولید فزاینده آمریکا جلب خواهد شد.
سفته‌بازارن نیز در واکنش به نوسانات مدت اخیر موقعیت NET LONG خود را در بازارهای فیوچرز و آپشن کاهش دادند و بنا به گفته Tony Headrick تحلیل‌گر بازار نفت پس از چنین کاهش شدیدی که تا قبل از روز چهارشنبه ملاحظه شد، انتظار می رفت که این بهبود محقق شود.
البته عواملی نیز وجود داشتند که مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت شدند. یکی از آنها آخرین گزارش موسسه بیکر هیوز بود که طی آن اعلام نمود که تعداد دکلهای حفاری نفتی در هفته منتهی به ۱۶ فوریه ۷ واحد افزوده شده و به ۷۹۸ رسیده است و در مقابل تعداد دکلهای گازی ۷ واحد کمتر شده و لذا مجموع تعداد دکلهای حفاری نفت و گاز بدون تغییر باقی مانده است.
از سوی دیگر همچنان نگرانی ها نسبت به افزایش عرضه نفت عمدتا" از جانب ایالات متحده وجود دارد به طوریکه طبق آخرین گزارش EIA تولید نفت این کشور به ۱۰/۲۷ میلیون بشکه در روز رسیده که این روند صعودی می تواند تمامی تلاشهای کشورهای عضو اوپک را برای کاستن از حجم موجودیهای نفتی جهان بی‌اثر نماید. وزیر انرژی امارات متحده - سهیل المزروعی اظهار داشت که تولیدکنندگان نفت به رهبری عربستان سعودی و روسیه قصد دارند توافقی را برای همکاری بلندمدت تا پایان سال میلادی جاری برنامه ریزی کنند. خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی نیز گفته است که اوپک امیدوار است به محدود کردن تولید برای حذف عرضه اضافی در بازار ادامه دهد، پشتیبانی شود. IEA هفته گذشته اعلام داشت که این امکان وجود دارد، تولید نفت کشورهای غیراوپک به ویژه آمریکا از تقاضای نفت پیشی بگیرد.

یک شنبه 29 بهمن 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد