بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۲ فوریه ۲۰۱۸

سه شنبه 24 بهمن 1396   سرویس
در حالیکه طی هفته گذشته قیمت شاخص‌های نفت‌خام حدود ۵ دلار افت داشت، روز دوشنبه با تثبیت بازار سهام قیمت نفت خام نیز در وضعیت تثبیت شده‌ای به سر برده و بازار نفت شاهد تغییرات نا‌چیزی بود.

در حالیکه طی هفته گذشته قیمت شاخص‌های نفت‌خام حدود ۵ دلار افت داشت، روز دوشنبه با تثبیت بازار سهام قیمت نفت خام نیز در وضعیت تثبیت شده‌ای به سر برده و بازار نفت شاهد تغییرات نا‌چیزی بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۲۰ سنت (۰/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۵۹دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۹ سنت (۰/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۲۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه آوریل به ۳/۵۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بازارهای جهانی سهام، هفته گذشته شاهد بیشترین میزان کاهش هفتگی طی دو سال گذشته بودند. روز دوشنبه به دنبال ثبات بازارهای سهام و جبران بخشی از ضرر قابل توجه هفته گذشته، بازارهای نفت نیز نسبتاً به ثبات رسید و تغییرات اندکی داشت.
به عقیده Gene McGillian مدیر تحقیقات بازار Tradition Energy تلاش بازار در جهت افزایش قیمت در روز دوشنبه مرتبط به تضعیف ارزش دلار بوده است. به باور John Macaluso تحلیل‌گر Tyche Capital Advisors نیز معامله گرانی که طی هفته پیش اقدام به فروش موقعیت‌های خرید خود نموده بودند روز دوشنبه به دنبال باز پس گرفتن بخشی از این موقعیت‌ها بودند که این موضوع منجر به افزایش اندکی در قیمت‌های برنت گردید. با این وجود اگر چه در ابتدای روز قیمت‌ها شروع به افزایش نمودند ولی با انتشار گزارش ماهانه EIA در روز دوشنبه مبنی بر پیش‌بینی افزایش تولید نفت‌خام آمریکا از ساختارهای نفتی شیل این کشور، (به میزان ۱۱۱ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل)، منجر به کاهش قیمت نفت در بازار نایمکس گردید. به عقیده Macaluso در حالیکه دو روز تا انتشار داده‌های هفتگی EIA فاصله داریم ولی احتمالاً این هفته نیز شاهد افزایش موجودی ذخایر نفت‌خام خواهیم بود. در همین راستا Tyler Richey سردبیر Sevens Report نیز معتقد است که کاهش قیمت نفت طی هفته گذشته به دلیل گزارش‌های اخیر اوپک و EIA مبنی بر افزایش بیشتر میزان تولید نفت آمریکا طی ماه‌های پیش رو می‌باشد.
نکته مثبتی که حامی سطح قیمت محسوب می شود، سطح مطلوب تقاضا و مصرف نفت‌خام می‌باشد. به باور SEB استراتژیست ارشد Bjarne Schieldrop در حال حاضر رشد تقاضا بسیار قویست و کاهش تولید در کشورهایی مثل ونزوئلا به این وضعیت کمک می‌نماید. در نتیجه به نظر می‌رسد در صورت تداوم این شرایط عملکرد اوپک در سال ۲۰۱۹ نیز تحت کنترل باشد. در خصوص تقاضای مطلوب نفت‌خام Stephen Brennock استراتژیست PVM Oil Associates نیز عنوان داشته است که چین به شدت تشنه واردات نفت‌خام است و به زودی از لحاظ واردات نفت‌خام، آمریکا را پشت سر گذاشته و به بزرگترین واردکننده نفت خام بدل می گردد.
در حالی که شاخص‌های اقتصادی نشان از رشد مطلوب تقاضای نفت‌خام دارند، اما رشد سریع تعداد دکل‌های نفتی حفاری آمریکا طی هفته‌های اخیر (به خصوص در هفته گذشته که طبق گزارش بیکرهیوز تعداد این دکل‌ها با ۲۶ حلقه افزایش به ۷۹۱ حلقه بالغ گردیده)، مانعی در جهت افزایش قیمت محسوب می‌گردد. بنا به نظر Julius Baer رئیس تحقیقات کالای Norbert Ruecker به نظر می‌رسد در مجموع وضعیت بازار نفت خوش بینانه نباشد و انتظار می‌رود قیمت‌ها روندی کاهش داشته باشند. از یک سو میزان تولید نفت شیل آمریکا در حال افزایش می‌باشد و از سویی دیگر با توجه به ورود به فصل تعمیرات پالایشگاهی انتظار می‌رود موجودی ذخایر نفت‌خام نیز رو به افزایش باشد که این دو عامل همزمان بر روی قیمت نفت فشار وارد می‌آورند.
بر خلاف نظر Julius Baer، تحلیل‌گر ارشد بازار Price Futures Group، فلاین معتقد است که افزایش میزان تولید در واقع واکنشی به افزایش تقاضای فزاینده بازار می‌باشد. بنابراین به خاطر رشد مطلوب تقاضا مجدداً پس از دو هفته شاهد افزایش مجدد قیمت نفت خواهیم بود. در همین راستا المزروعی وزیر انرژی امارات نیز معتقد است به دلیل رشد مطلوب تقاضا و نرخ تطابق بالای اعضای اوپک و غیر اوپک با توافق کاهش سقف تولید، افزایش تولید نفت‌خام شیل نمی‌تواند اختلاف قابل توجهی در بازار نفت ایجاد نماید

سه شنبه 24 بهمن 1396نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد