بررسی بازار جهانی نفت روز۶ فوریه ۲۰۱۸

چهار شنبه 18 بهمن 1396   سرویس
به دنبال شدت گرفتن فروش سهام در بازارهای سهام در روز دو شنبه و افزایش ارزش دلار به بالاترین حد خود طی بیش از ۱۰ روز گذشته، روز سه شنبه برای سومین روز متوالی بازار نفت شاهد کاهش قیمت بود؛ به طوری که قیمت نفت به کمترین میزان خود طی سه هفته گذشته تنزل نمود

به دنبال شدت گرفتن فروش سهام در بازارهای سهام در روز دو شنبه و افزایش ارزش دلار به بالاترین حد خود طی بیش از ۱۰ روز گذشته، روز سه شنبه برای سومین روز متوالی بازار نفت شاهد کاهش قیمت بود؛ به طوری که قیمت نفت به کمترین میزان خود طی سه هفته گذشته تنزل نمود.بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۷۶ سنت (۱/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۸۶دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۷۶ سنت (۱/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۳۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۳/۴۷دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت‌ نفت اصولاً قادر به رها شدن از ریسک بازارهای مالی نیست و همواره افزایش تمایلات ریسک گریزی در بازارهای مالی و اثرات منفی سقوط و فروش یک باره در بازارهای سهام منجر به ترغیب سرمایه‌گذاران مالی به فروش قراردادهای فوروارد نفت شده و در نتیجه روی قیمت نفت فشار ایجاد می‌نماید. به عقیده Norbert Ruecker رئیس تحقیقات کالا و اقتصاد کلان Julius Baer، هم اکنون جوی منفی در بازارهای مالی شکل گرفته است و در کوتاه‌مدت احتمالاً تأثیر منفی روی قیمت نفت خواهد گذاشت. از طرفی، افزایش ارزش دلار خود عاملی در جهت تضعیف بازار سهام و کالا می‌باشد که نفت نیز به عنوان یک کالا از این قاعده مستثنی نمی‌گردد. در این خصوص، Brian LaRose تحلیل‌گر تکنیکال ارشد ICAP تفسیر جالبی دارد؛ وی معتقد است نفت‌خام در عکس العمل به تغییرات بازار سهام، همچون عروسکی است که عروسک گردان آن قیمت دلار می‌باشد.
به عقیده Matt Smith مدیر تحقیقات کالای ClipperData، در حالی که از ۷ ماه گذشته قیمت‌های نفت به شدت در حال افزایش بود، کاهش ریسک‌های تهدید‌کننده عرضه نفت (همچون ریسک‌های ژئوپلیتیک خاورمیانه) و تقویت ارزش دلار طی روز‌های گذشته منجر به فشار روی سطح قیمت‌ها گردید. وی عنوان نمود که هم اکنون همه توجه‌ها به سمت داده‌های هفتگی EIA در روز چهارشنبه در خصوص سطح موجودی ذخایر و میزان تولید آمریکا می‌باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پلاتس، پیش‌بینی می‌شود میزان موجودی ذخایر نفت‌خام و بنزین آمریکا به ترتیب ۲/۸ میلیون و ۲۰۰هزار بشکه افزایش داشته باشد.
در گزارش ماهانه کوتاه‌مدت چشم انداز انرژی EIA که در روز سه شنبه منتشر گردید، پیش‌بینی شده که تولید نفت‌خام آمریکا به طور متوسط در سال جاری ۱۰/۵۹ میلیون بشکه در روز باشد و در سال ۲۰۱۹ به ۱۱/۱۸ میلیون بشکه در روز بالغ گردد که هر دو چشم‌انداز نسبت به پیش بینی قبلی EIA به میزان ۳/۱ درصد افزایش داشته است. EIA همچنین پیش‌بینی خود در خصوص متوسط قیمت شاخص نفت‌خام WTI برای سال ۲۰۱۸ را به میزان ۵/۳ درصد افزایش داد و ۵۸/۲۸ دلار در هر بشکه اعلام نمود. در همین راستا، پیش‌بینی EIA در خصوص متوسط قیمت نفت‌خام برنت در سال ۲۰۱۸ نیز نسبت به پیش‌بینی قبلی ۴/۴ درصد افزایش داشته و به ۶۲/۳۹ دلار در هر بشکه بالغ گردیده است.
در این میان داده‌های هفتگی API که روز سه شنبه پس از بسته شدن بازار منتشر گردید، حامی خوبی برای قیمت نفت‌خام بود. بر اساس داده‌های API، بر خلاف انتظار فعالان بازار نفت، میزان موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته کاهشی معادل ۱/۱ میلیون بشکه تجربه نموده است. با توجه به فرارسیدن فصل تعمیرات پالایشگاهی، کاهش در موجودی ذخایر بسیار دور از انتظار می‌باشد. به همین دلیل قیمت نفت‌خام پس از انتشار این داده‌ها و با وجودی که در پایان روز برای قیمت نفت‌خام‌های برنت و WTI نسبت به روز قبل کاهش ثبت شده بود، ولی قیمت نفت‌خام های مذکور افزایش قابل توجهی داشت. به طوری که شاخص WTI که طی روز گذشته کاهشی معادل ۱/۲درصد را از خود ثبت نموده بود، پس از بسته شدن بازار فیزیکال ۱/۳ درصد رشد داشت. هم اکنون معامله گران بی صبرانه منتظر انتشار داده‌های دولتی آمریکا توسط EIA در این خصوص هستند.

چهار شنبه 18 بهمن 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد