بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲ فوریه ۲۰۱۸

یک شنبه 15 بهمن 1396   سرویس
انتشار گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا و نیز وزارت کار این کشور سبب شد تا بهای نفت‌خام در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو گردد.

انتشار گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا و نیز وزارت کار این کشور سبب شد تا بهای نفت‌خام در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو گردد. EIA اعلام نمود که تولید نفت ایالات متحده در ماه نوامبر از ده میلیون بشکه در روز فراتر رفت که رکورد جدیدی طی ۵۰ سال گذشته بوده است. جهش تولید روزانه ۳۸۰ هزار بشکه ماه نوامبر نسبت به اکتبر حاکی از اینست که تولید نفت شیل سرعت شگفت آوری را در پیش گرفته که می تواند برنامه و هدف اوپک برای ایجاد توازن در بازار و حذف مازاد عرضه نفت را تحت‌الشعاع قرار دهد. لازم به ذکر است که EIA در هفته پیش اعلام نمود که ذخیره سازی نفت آمریکا در هفته گذشته برای نخستین بار طی هفت ماه اخیر افزایش نشان داده است.
از سوی دیگر وزارت کار آمریکا نیز اعلام نمود که میزان اشتغال در ماه ژانویه ۲۰۰ هزار واحد شغلی فزونی یافته و متوسط دستمزد ساعتی با ۹ سنت افزایش به ۲۶/۷۴ دلار رسیده که ۲/۹ درصد رشد را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می دهد. بدین ترتیب نرخ بیکاری در آمریکا در سطح ۴/۱ درصد ثابت باقی مانده است. افزایش اشتغال مذکور بیشترین رشد طی ۸/۵ سال اخیر گزارش شده است.
این امر اگرچه خبر مثبت و مطلوبی به نظر می رسد اما انتظارات مبنی بر بالا رفتن نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت کرده و منجر به تقویت ارزش دلار آمریکا شد که اثر منفی بر بازار بورس کالا بر جای می گذارد.
بنابراین شدت گرفتن تولید نفت آمریکا به همراه تقویت شاخص دلار این کشور توانست قیمت نفت را تحت فشار قرار دهد. یک تحلیل‌گر اظهار داشت که خرید بیش از حد سبب ترغیب سرمایه گذاران برای برداشت سود شده است.
این عوامل سبب گردید تا قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل طی معاملات روز دوم فوریه ۱/۰۷ دلار (۱/۵ درصد) تقلیل یافته و در سطح هر بشکه ۶۸/۵۸ دلار به تثبیت برسد. همچنین بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۳۵ سنت (۰/۵ درصد) کاهش به بشکه ای ۶۵/۴۵ دلار رسید این در حالیست که WTI در روز پنجشنبه رشد ۱/۷ درصدی قیمت را داشت. برنت و WTI در هفته قبل کاهش قیمت به ترتیب ۲/۲ و ۱ درصدی را تجربه نمودند.

به طور معمول تقویت دلار سبب تضعیف قیمت نفت می گردد اما در زمان اوج گرفتن مازاد عرضه یعنی سالهای ۲۰۱۶-۲۰۱۴ رابطه معکوس بین دلار و قیمت نفت فروکش نموده و با محدودتر شدن عرضه نفت این رابطه مجدد تقویت گردید. داده‌های آماری نشان می‌دهد که همبستگی میان دلار و قیمت نفت از ابتدای سال جاری ۰/۸۶- بوده است. طارق زهیر عضو هیئت مدیره Tyche Capital Advisors می گوید؛ قیمت نفت تحت فشار مضاعف از فروش در بازار سهام قرار گرفته چرا که فروش ناشی از افزایش سود سهام به بالای ده سال اخیر رسیده که موقعیت بازار را در ریسک قرار می دهد. شاخص هایی که رشد اقتصاد جهانی را نشان می دهند سبب تقویت بهای نفت در ماه گذشته شدند اما توجه به ریسک های تورمی موجب کاهش آن گردید.
این در شرایطی است که برآوردهای رویترز حاکی از پایبندی ۱۳۸ درصدی اوپک به برنامه کاهش تولید خود می باشد که در این میان ونزوئلا به کاهش تولید ۷۰۰ هزار بشکه در روز بیش از سایرین در این نتیجه نقش داشته است. بانک گلدمن ساکس پیش بینی می‌کند که بازار نفت شش ماه زودتر از به توازن رسیده و برنت به ۸۲/۵ دلار در هر بشکه بالغ گردد.
لازم به ذکر است که بر اساس گزارش بیکرهیوز تعداد دکلهای حفاری نفتی در هفته منتهی به دوم فوریه با شش واحد افزایش به ۷۶۵ واحد رسید.

یک شنبه 15 بهمن 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد