بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۹ ژانویه ۲۰۱۸

چهار شنبه 11 بهمن 1396   سرویس
ادامه روند افزایشی تولید نفت‌خام آمریکا در کنار تقویت ارزش دلار در روز دو‌شنبه منجر به محدودیت تقاضای نفت‌خام شد و در نتیجه، بازار نفت برای دومین روز کاری متوالی، شاهد کاهش قیمت نفت‌خام برنت به زیر ۷۰ دلاربود.

ادامه روند افزایشی تولید نفت‌خام آمریکا در کنار تقویت ارزش دلار در روز دو‌شنبه منجر به محدودیت تقاضای نفت‌خام شد و در نتیجه، بازار نفت برای دومین روز کاری متوالی، شاهد کاهش قیمت نفت‌خام برنت به زیر ۷۰ دلاربود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۱/۰۶ دلار (۱/۵ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۶۹/۴۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۵۸ سنت (۰/۹درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۵۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۳/۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

افزایش ۱۲ حلقه‌ای دکل‌های نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۱۹ ژانویه و بالغ گردیدن تعداد کل این دکل ها به ۷۵۹ حلقه، انتظار افزایش بیشتر تولید نفت شیل آمریکا را تقویت نموده و این عامل در کنار بهبود ارزش دلار، روز دوشنبه منجر به کاهش قیمت نفت‌خام از بالاترین میزان خود در بیش از سه سال گذشته (که در هفته گذشته اتفاق افتاد) گردید. چنین افزایشی در تعداد دکل‌های نفتی آمریکا از ماه مارس گذشته دیده نشده بود و بدین ترتیب تعداد دکل ها تنها ۸ حلقه از رکورد ثبت شده در هفته منتهی به ۱۱ اوت سال گذشته فاصله دارد. طی ماه جاری به دلیل تقاضای مطلوب، ریسک های ژئولیتیک، تضعیف ارزش دلار و تلاش های اوپک در جهت محدودیت تولید؛ قیمت نفت به بالاترین سطح خود در بیش از سه سال گذشته صعود نمود.
داده‌های هفته گذشته EIA نشان داد که در هفته منتهی به ۱۹ ژانویه، برای دهمین هفته متوالی موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا کاهش داشته اما در همین حال تولید نفت‌خام آمریکا با ۱۲۸ هزار بشکه افزایش، به ۹/۸۷۸ میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است. بدین ترتیب میزان تولید نفت‌خام آمریکا با تولید عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده عضو اوپک برابر شده است. این درحالیست که در سال ۲۰۱۷ تنها کشوری که تولیدی بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز از خود به ثبت رسانده، روسیه با ۱۰/۹۸ میلیون بشکه در روز بوده است. تولید نفت‌خام آمریکا نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ به میزان ۱۷ درصد رشد داشته و انتظار می‌رود به زودی میزان تولید این کشور فراتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز گردد. رصدکنندگان بازار نفت بی صبرانه منتظر انتشار گزارش جدید EIA در روز چهارشنبه هفته جاری می‌باشند. در همین حال، طبق بررسی‌های اولیه انتظار می‌رود برای نخستین بار پس از ۱۰ هفته، موجودی ذخایرآمریکا افزایش یابد و این موضوع نیز احتمالاً به نوبه خود منجر به ایجاد فشار بر روی قیمت نفت‌خام می‌گردد.
در حال حاضر ونزوئلا با بحران اقتصادی و ناپایداری سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند و محتمل‌ترین ریسک وقفه در تولید نفت‌خام محسوب می‌شود. لذا معامله‌گران با دقت تولید نفت‌خام این کشور را دنبال می‌نمایند. اما در همین حال جیمز ویلیامز اقتصاددان WTRG Economics معتقد است چنانچه تولید ونزوئلا کاهش یابد، این کاهش توسط سایر اعضای اوپک جبران خواهد شد ولی این امر حدود یک ماه زمان خواهد برد و بنابراین طی این دوره، بازار با یک جهش قیمت موقت مواجه خواهد بود.
یکی از عوامل دیگری که احتمالاً منجر به کاهش قیمت نفت‌خام در روز دوشنبه گردید، اقدام برخی از مدیران صندوق‌های پوشش ریسک برای فروش موقعیت‌های خریدی که تحت تأثیر انتظار افزایش قیمت نفت‌خام شکل گرفته بود، می‌باشد. در مجموع، به نظر می‌رسد علائم موجود در بازار بیشتر به نفع کاهش قیمت نفت‌خام در روزهای آتی باشد مگر این که گزارش روز چهارشنبه EIA نشان دهد که همچنان روند تقاضا قادر به زدودن میزان اضافی تولید نفت‌خام از بازار می باشد.

چهار شنبه 11 بهمن 1396نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد