بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸

چهار شنبه 4 بهمن 1396   سرویس
قیمت های نفت در روز دوشنبه به دلیل اظهار نظر عربستان سعودی در مورد تمدید توافق نامه کاهش تولید پس از سال ۲۰۱۸ افزایش یافت.

قیمت های نفت در روز دوشنبه به دلیل اظهار نظر عربستان سعودی در مورد تمدید توافق نامه کاهش تولید پس از سال ۲۰۱۸ افزایش یافت. چشم‌انداز خوش بینانه صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی جهان و تضعیف ارزش دلار نیز به افزایش قیمت های نفت کمک نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام WTI در بورس نایمکس برای تحویل در ماه فوریه ۱۲ سنت (۰/۲ درصد) افزایش یافت و با قیمت ۶۳/۴۹ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت‌خام در بورس لندن برای تحویل در ماه مارس نیز با ۴۲ سنت (۰/۶ درصد) افزایش در سطح ۶۹/۰۳ دلار تسویه شد.

روز یکشنبه، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی به خبرنگاران اعلام کرد که اوپک و گروه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه باید راهی برای ادامه همکاری در مورد توافق نامه کاهش تولید پس از انقضای آن در پایان سال ۲۰۱۸ پیدا نمایند. پس از اعلام تمایل اوپک و روسیه برای ادامه همکاری، قیمت های نفت افزایش پیدا کرد. نظرات فوق نشان دهنده درخواست از تولیدکنندگان اصلی نفت‌خام برای حفظ روند حمایت از بازار تا سال ۲۰۱۹ است. قیمت نفت‌خام WTI تقریباً از ۴۳ دلار در ماه ژوئن به میزان ۵۰ درصد افزایش یافته است که قسمتی از آن به دلیل کاهش تولید ۱/۸ میلیون بشکه در روز است.
اما اوپک و روسیه فقط نیمی از داستان عرضه هستند، چرا که انتظار می رود تولیدکنندگان آمریکا، کانادا و برزیل در واکنش به قیمت های بالای نفت تولید خود را افزایش دهند. با پویایی جدید در بازار نفت، امکان عرضه بیشتر یک ریسک عمده در جهت کاهش قیمت محسوب می شود. این در حالی است که طبق داده های گزارش هفتگی بیکرهیوز، تعداد دکل های حفاری فعال ۵ حلقه کاهش یافته و به ۷۴۷ حلقه رسیده است که نشان دهنده روند نزولی در فعالیت های حفاری آمریکاست. علی رغم صحبت های مربوط به افزایش قابل توجه تولید نفت شیل آمریکا، تعداد دکل های حفاری در هفته گذشته کاهش یافت و معامله گران با اظهار نگرانی از متوقف نشدن روند کاهش ذخیره سازی نفت‌خام، منتظر یک برداشت عمده در گزارش هفته جاری EIA هستند.
از طرفی، صندوق بین المللی پول (IMF) روز دوشنبه در پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تجدیدنظر کرد و آن را ۳/۹ درصد برآورد نمود که ۰/۲ درصد از آخرین رقم اعلام شده در ماه اکتبر بیشتر است. بانک BNP Paribas نیز در یادداشتی اعلام نمود که چشم‌انداز رشد اقتصادی و برودت هوا منجر به تثبیت رشد تقاضای نفت شده و زمینه را برای ادامه کاهش ذخیره سازی نفت‌خام فراهم کرده است. رشد مذکور که می تواند به مصرف بیشتر نفت‌خام نیز ترجمه گردد، هنگامی پدیدار می شود که عرضه جهانی نفت‌خام به دلیل توافق کشورهای اوپک و غیر اوپک کاهش یافته و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ حفظ شود. این بانک فرانسوی در یادداشت خود آورده است که چشم‌انداز سال ۲۰۱۸ برای بخش عمده ای از سال تقریباً متعادل است، اما حجم ذخیره سازی در سه ماهه چهارم سال افزایش می یابد. بانک BNP اضافه نمود که پیش بینی خود برای قیمت های نفت در سال ۲۰۱۸ را ۱۰ دلار افزایش داده و انتظار دارد متوسط قیمت های WTI و برنت به ترتیب ۶۰ و ۶۵ دلار باشد. با این حال، نشانه هایی از احتمال حرکت اصلاحی نزولی قیمت ها وجود دارد. کاهش سود پالایشی ابتدا در آسیا و هم اکنون در اروپا و آمریکا به خاطر افزایش قیمت خوراک پالایشگاه و حجم کافی فرآورده های سوختی در بازار حاکی از کاهش خرید نفت‌خام در ماه های پیش رو است.

چهار شنبه 4 بهمن 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد