بررسی بازار جهانی نفت در روز ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸

دو شنبه 2 بهمن 1396   سرویس
پس از اینکه قیمت نفت به بالاترین سطح سه سال اخیر بالغ گردید، بهای آن در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو شد.

پس از اینکه قیمت نفت به بالاترین سطح سه سال اخیر بالغ گردید، بهای آن در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو شد. پیش‌بینی‌‌های آژانس بین‌المللی انرژی از وضعیت بازار نفت در سال ۲۰۱۸ در آخرین گزارش ماهانه آن سبب شد تا قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه ۵۸ سنت (۰/۹ درصد) تقلیل یافته و در سطح هر بشکه ۶۳/۳۷ دلار به تثبیت برسد. همچنین بهای نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۷۰ سنت (۱ درصد) کاهش به بشکه‌ای ۶۸/۶۱ دلار برسد. برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۱/۸ و ۱/۵ درصد کاهش بها را تجربه نمودند.

در گزارش اخیر خود برآوردهای جدیدی ارائه نموده که طی بر اساس آن انتظار می‌رود رشد تولید نفت شیل ایالات متحده در سال جاری ۱/۷ میلیون بشکه در روز باشد که قایل مقایسه با رشد روزانه ۷۰۰ هزار بشکه سال ۲۰۱۷ است. این گزارش می‌افزاید: تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از ۱۰ میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت و بدین ترتیب از عربستان سعودی و رقیب خود یعنی روسیه نیز پیشی خواهد گرفت. رشد انفجاری تولید در ایالات متحده و همچنین رشد قابل توجه تولید نفت در برزیل و کانادا بر رشد کاهنده ونزوئلا و مکزیک غلبه خواهد نمود. موجودی‌های نفتی دنیا کاهش زیادی داشته که مرهون توافق اوپک برای کاهش عرضه نفت از یک سو و افزایش تقاضا از سوی دیگر است که در این میان کم شدن تولید نفت ونزوئلا به پایین ترین سطح ۳۰ سال گذشته را نیز نبایستی نادیده گرفت اما با اینحال رشد تولید نفت در آمریکا تهدیدی برای توازن بازار نفت محسوب می گردد.
در همین حال انتظار می رود که تقاضای نفت در سال ۲۰۱۸ رشد ۱/۳ میلیون بشکه در روز را تجربه نماید که از رشد ۱/۶ میلیون بشکه در روز سال قبل کمتر می‌باشد. این کاهش عمدتا" ناشی از قیمت‌های بالاتر نفت، تغییر الگوی مصرف نفت در چین، ضعیف‌تر شدن رشد تقاضا در کشورهای OECD و نیز روی آوردن برخی از کشورهای غیر OECD به گاز طبیعی است.
اما بسیاری از کارشناسان با این چشم‌انداز بخصوص در زمینه تولید نفت آمریکا و رشد تقاضای جهانی موافق نیستند و بر این باورند که انتظارات برای تقاضای نفت مطلوب و قوی بوده و بهبود شرایط اقتصاد جهانی و توافق اوپک برای کاهش تولید تأثیر مثبتی بر بازار خواهد داشت. به لحاظ تکنیکی نیز روند بازار bullish بوده و برخی نشانه‌های منفی اثرات چندانی بر جای نخواهد گذاشت. لذا به طور کلی قیمت نفت حمایت شده و اکثر کارشناسان انتظار کاهش عمیق آن را ندارند. به علاوه تعداد دکلهای حفاری نفت نیز افزایشی نداشته و افزایش تولید اخیر نیز معلول بهبود بهره‌وری می باشد. لازم به ذکر است که تعداد دکلهای فعال حفاری نفت در هفته منتهی به ۱۹ ژانویه ۵ واحد کمتر شده و به ۷۴۷ واحد رسید.
در مقابل چندی دیگر از کارشناسان با سمت و سوی گزارش IEA موافق هستند و معتقدند که سال ۲۰۱۸ با سطح بالای قیمت نفت آغاز گردید اما این افزایش زودگذر است چرا که همزمان با شروع سال جدید وارد تعمیرات فصلی پالایشگاهها شده و با کاهش تقاضای بنزین نیز مواجه خواهیم شد بنابراین دامنه قیمتی ۵۵-۵۰ دلار در هر بشکه برای بهای نفت جهت ثبات در بازار مناسب و منطقی می باشد. آنان می گویند که یک افزایش چشمگیر و زودگذر در بازار نفت داشتیم که خرید زیادی در بازار صورت پذیرفت و اکنون فرصتی برای نفس گیری مهیا شد. در هفته گذشته پوشش گران ریسک موقعیت long خود را در راستای انتظار کاهش عرضه و قویتر شدن قیمت نفت افزایش دادند به طوریکه در هفته منتهی به ۱۶ ژانویه خالص خرید در نیویورک و لندن با ۴۰۸۵۵ افزایش قرارداد به ۵۴۱۹۹۰ قرارداد رسید. EIA نیز در روز چهارشنبه اعلام کرد که از موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۲ ژانویه ۶/۹ میلیون بشکه کاسته شده است. اما تولید نفت این کشور با افزایش روزانه ۸۵ هزار بشکه به ۹/۷۵ میلیون بشکه در روز رسید.

دو شنبه 2 بهمن 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد