بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸

دو شنبه 25 دی 1396   سرویس
قیمت نفت خام در روز جمعه همراه با تقویت ساختار بازار به دنبال افزایش تقاضا وکاهش ذخیره سازی های آمریکا از یک طرف و تمدید تعلیق های هسته ای ایران توسط دونالد ترامپ از سوی دیگر، به بیشترین میزان در سه سال اخیر یعنی مرز ۷۰ دلار در هر بشکه برای نفت خام برنت رسید.

قیمت نفت خام در روز جمعه همراه با تقویت ساختار بازار به دنبال افزایش تقاضا وکاهش ذخیره سازی های آمریکا از یک طرف و تمدید تعلیق های هسته ای ایران توسط دونالد ترامپ از سوی دیگر، به بیشترین میزان در سه سال اخیر یعنی مرز ۷۰ دلار در هر بشکه برای نفت خام برنت رسید. به طوری که افزایش تعداد چاه های نفت آمریکا به میزان ۱۰ حلقه و رسیدن تعداد کل به ۷۵۲ حلقه بر اساس گزارش بیکر هیوز و کاهش میزان واردات چین به رقم ۷/۹۷ میلیون بشکه در روز نیز نتوانست تأثیر چندانی بر روند بازار بگذارد. این افزایش تعداد حلقه های چاه نفت در آمریکا بیشترین میزان از ماه ژوئن می باشد.

بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۶۱ سنت (۰/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۹/۸۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۵۰ سنت (۰/۸ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۴/۳۰دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۵/۵۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.
قیمت های نفت خام در روز جمعه برای ششمین روز متوالی در حالی روند مثبت داشت که وزیر انرژی روسیه اعلام نمود که عرضه نفت خام در دنیا هنوز به تعادل نرسیده است و وزرای کشورهای عضو و غیر عضو اوپک مانند روسیه و عمان امکان خروج از توافق اخیر را در جلسه آتی اوپک بررسی خواهند نمود. در حقیقت، این مسئله موجب کاهش نگرانی های ایجاد شده پس از توافق اوپک برای کاهش تولید شد. بر اساس توافق سازمان اوپک با روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶، تا پایان سال ۲۰۱۸ روزانه ۱/۸میلیون بشکه نفت خام از تولید کاهش می یابد. مدیر عامل شرکت روسی لوک اویل اعلام نمود که در صورت باقی ماندن قیمت ها در حدود ۷۰ دلار برای مدت شش ماه، روسیه باید از توافق اخیر اوپک خارج شود. نگرانی کشورهای صادرکننده نفت از قیمت های بالای نفت از این بابت است که آمریکا همراه با افزایش تولید نفت خام شیل از این بازار سود خواهد برد، در حالی که کشورهای عضو و غیر عضو اوپک فقط سهم بازارشان را از دست خواهند داد. همراه با افزایش ده حلقه ای در تعداد چاه های نفت آمریکا، تولید نفت حوزه پرمین در آمریکا افزایش خواهد یافت. از طرفی، گزارش ذخیره سازی های آمریکا در هفته گذشته حاکی از کاهش برای هشتمین هفته متوالی و رسیدن ذخیره سازی ها به کمترین میزان از ماه اوت سال ۲۰۱۵ می باشد.
لازم به ذکر است که به دنبال توافق اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در راستای کاهش تولید نفت خام، بازار مذکور به ثبات نسبی رسیده است. گفتنی است که به دنبال توافق اخیر اوپک در ماه نوامبر در راستای کاهش تولید نفت خام تا پایان سال ۲۰۱۸، قیمت نفت خام در روزهای اخیر از مرز ۷۰ دلار گذشت. در همین راستا، وزیر نفت عراق جبار اللعیبی در کنفرانسی در ابوظبی اعلام نمود که عراق از تصمیم اخیر اوپک حمایت می کند و اظهار امیدواری نمود که روند مثبت قیمت ها تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند. لازم به ذکر است که کشور عراق به دلیل مشکلات اقتصادی اش به دنبال جنگ داخلی، از روند کاهش تولید استثنا می باشد. از طرف دیگر، مزروعی وزیر انرژی امارات متحده عربی با اشاره به افزایش قیمت ها در هفته گذشته اذعان داشت که کشورهای تولیدکننده باید به روند بلند مدت قیمت ها توجه نمایند و تغییرات کوتاه مدت نباید موجب تصمیم گیری های عجولانه شود.

دو شنبه 25 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد