بررسی بازار جهانی نفت در روز ۵ ژانویه ۲۰۱۸

دو شنبه 18 دی 1396   سرویس
علیرغم افزایش چشمگیر قیمت نفت در روز پنجشنبه و بالغ شدن آن به بالاترین سطح از ماه مه ۲۰۱۵، طی روز جمعه به دلیل افزایش تولید نفت آمریکا و ضعیف شدن تقاضای فرآورده‌های نفتی از بهای نفت‌خام در بازارهای جهانی کاسته گردید.

علیرغم افزایش چشمگیر قیمت نفت در روز پنجشنبه و بالغ شدن آن به بالاترین سطح از ماه مه ۲۰۱۵، طی روز جمعه به دلیل افزایش تولید نفت آمریکا و ضعیف شدن تقاضای فرآورده‌های نفتی از بهای نفت‌خام در بازارهای جهانی کاسته گردید. بدین ترتیب قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه طی معاملات روز ۵ ژانویه با ۵۷ سنت (۰/۹۲ درصد) کاهش به هر بشکه ۶۱/۴۴ دلار رسید. همچنین بهای نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۴۵ سنت (۰/۶۶ درصد) افت در سطح بشکه‌ای ۶۷/۶۲ دلار تسویه گردید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا وضعیت موجودی‌‎های نفتی آمریکا را برای هفته منتهی به ۲۹ دسامبر منتشر ساخت که در آن نشان می‌داد ذخیره‌سازی نفت‌خام این کشور کاهش قابل ملاحظه‌ای به میزان ۷/۴ میلیون بشکه داشته که فراتر از انتظارات کارشناسان یعنی ۵/۷ میلیون بشکه بوده است. اما نکته قابل ملاحظه در این گزارش افزایش موجودی فرآورده‌های نفتی بود به طوریکه داده‌های آماری حاکی از این بود که بر حجم ذخیره‌سازی بنزین و فرآورده‌های میان‌تقطیر این کشور به ترتیب ۴/۸ و ۸/۹ میلیون بشکه افزوده شده است. در حالیکه عموما" در فصل تعطیلات با افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی مواجه می‌گردیم اما به نظر می‌رسد شدت سرمای هوا منجر به کاهش سفر و به تبع آن افت تقاضا برای بنزین و به طور کلی سوخت در بخش حمل و نقل شده است.

با اینکه تولید نفت ایالات متحده رو به فزونی بوده و در آخر سال ۲۰۱۷ به ۹/۷۸۲ میلیون بشکه در روز رسید که روزانه ۱/۰۱۲ میلیون بشکه از آخر سال ۲۰۱۵ بیشتر بوده است، اما ضریب بهره‌برداری بالای پالایشی توانسته بخشی از عرضه بالای نفت را جذب نماید. انتظارات حاکی از فراتر رفتن تولید نفت این کشور از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز در هفته‌های نخستین سال جاری بوده اما برودت شدید هوا موجب بروز مشکلات عملیاتی شده که این امر را به تعویق خواهد انداخت. اما نکته‌ای که بسیاری از معامله‌گران بر آن صحه می‌گذارند اینست که موجودی‌های نفتی هفته اول ژانویه بسیار تأثیرگذار بر بازار واقع می‌گردد چرا که با نزدیک شدن به فصل تعمیرات اساسی فصل زمستان پالایشگاهها از حجم تقاضا برای نفت کاسته شده و می‌تواند روند صعودی قیمت نفت را متوقف کند اما اگر در صورت افزایش موجودی نفت باز هم شاهد افزایش قیمت آن باشیم بدین معنی است که عامل bullish در بازار کالا چیره گشته است. لازم به ذکر است که ذخیره‌سازی نفت ایالات متحده در آخرین هفته سال ۲۰۱۷ ۲۰ درصد کمتر از حجم آن در ماه مارس بوده و به میانگین پنج سال اخیر یعنی ۴۲۰ میلیون بشکه نزدیک شده است.
در حالیکه طی مدت اخیر توافق کاهش تولید نفت توسط کشورهای عضو اوپک و چندی از تولیدکنندگان غیرعضو نظیر روسیه به همراه بهبود رشد اقتصادی در جهان و عملکرد بهتر بازارهای مالی سبب حمایت از بازار نفت و بالا رفتن قیمت آن شد، کارشناسان بانک جنیفرز می‌گویند که افزایش قیمت از سطح کنونی هنوز روشن نبوده اما انتظار می‌رود مازاد عرضه در سال ۲۰۱۸ همچنان تداوم داشته باشد چرا که اختلال در عرضه نفت دریای شمال موقتی بوده و تولید نفت آمریکا نیز رو به افزایش می‌باشد. در اینحال رئیس یکی از بزرگترین نفت در داکوتای شمالی بر این عقیده است که قیمت نفت باید بالای ۵۰ دلار باشد تا از ثبات برخوردار گردد. Eugen Weinberg از کامرز بانک نیز اظهار داشت که من پیش‌بینی می‌کنم که قیمت نفت طی ماههای آتی حداقل ۱۵-۱۰ درصد اصلاح شود زیرا عوامل بنیادین حاکم بر بازار آنقدر قوی نیستند که این سطح از تقویت قیمت را توجیه نمایند. موقیعت long میان معامله‌گران رو به افزایش بوده و موقیعت short یا پیش‌بینی کاهش قیمت به سطح پایینی تنزل نموده است. بورس کالا در سال ۲۰۱۷ بخاطر ترکیب تصمیمات پولی و ریسک ژئوپلیتیک در موقعیت مساعدی قرار نداشت. به‌علاوه سفته‌بازی نیز زیاد بوده که نیاز به اصلاح دارد. وی افزود که با عملیاتی شدن کامل خط لوله حامل فورتیس موقیعت فروش معامله‌گران بیشتر خواهد شد و کاهش قیمت روز جمعه نیز مرتبط به برداشت سود بوده است.
در آخر بایستی یادآور شد که طبق گزارش مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز در اولین هفته سال ۲۰۱۸ از مجموع دکلهای حفاری نفتی آمریکا ۵ واحد کاسته شده و مجموع آنها به ۷۴۲ واحد رسیده است که از اولین هفته سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ درصد بیشتر می‌باشد. مجموع دکلهای حفاری نفتی فعال آمریکا در هفته نخستین سال ۲۰۱۷ به تعداد ۵۲۹ واحد گزارش شده بود.

دو شنبه 18 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد