بررسی بازار جهانی نفت روز ۲ ژانویه ۲۰۱۷

چهار شنبه 13 دی 1396   سرویس
با رفع نگرانی های ناشی از اختلال عرضه در دریای شمال و لیبی، قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت.

با رفع نگرانی های ناشی از اختلال عرضه در دریای شمال و لیبی، قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت. اما همچنان نزدیک به قیمت تسویه شده در هفته قبل که بالاترین قیمت طی بیش از دو سال و نیم گذشته بود، هستند. علی رغم این کاهش، برای اولین بار در ۴ سال اخیر، شروع سال با قیمت هایی بالاتر از ۶۰ دلار برای هر دو نفت خام شاخص همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل فوریه به میزان ۵ سنت کاهش یافت و در قیمت ۶۰/۳۷ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل مارس نیز با ۳۰ سنت کاهش، در قیمت ۶۶/۵۷ دلار در هر بشکه تسویه شد. لذا حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به شاخص نفت خام آمریکا در سطح ۶/۲ دلار قرار گرفت.

به دنبال خوش بینی ایجاد شده از برطرف شدن مازاد عرضه که در نتیجه افزایش تقاضا و تمدید توافق نامه کاهش تولید به رهبری اوپک تا سال ۲۰۱۸ به دست آمد، وضعیت بازار بهبود یافته است. اختلال عرضه اخیر در لیبی و دریای شمال تغییری در چشم انداز میان مدت بازار نفت ایجاد نخواهد کرد، اما عده ای از تحلیل گران بر این عقیده هستند که پتانسیل افزایش تقاضا همراه با پایبندی کشورهای عضو اوپک به برنامه کاهش تولید می تواند افزایش تولید نفت خام آمریکا را جبران نماید. اگر تولید آمریکا به افزایش خود ادامه دهد و پابرجا بماند، به منزله روند در حال رشد باد مخالف در مقابل قیمت های نفت خواهد بود. در حال حاضر، معامله گران باید تا روز پنجشنبه (یک روز تأخیر به دلیل تعطیلی سال نو) برای مشاهده گزارش هفتگی عرضه و تولید نفت خام آمریکا که توسط EIA منتشر می شود صبر نمایند.
در عین حال، به دنبال افزایش تولید آمریکا نگرانی هایی در این مورد که آیا رشد تقاضا در سطوح فعلی می تواند ادامه یابد بروز کرده است. Ole Hansen از Saxo Bank دانمارک هشدار داد که اختلال عرضه های متعدد اما موقت مانند توقف عملیات خط لوله فورتیس دریای شمال و لیبی و همچنین تنش در خاورمیانه به ثبت یک رکورد در تعداد موقعیت های خرید سوداگرانه کمک می نماید. با مرتفع شدن این عوامل، پتانسیل کاهش قیمت در سال ۲۰۱۸ وجود دارد.
همچنین، نگرانی های مربوط به تولید روسیه، بزرگترین تولیدکننده نفت خام جهان و یکی از عوامل کلیدی در توافق نامه کاهش تولید اوپک، از بین نرفته است. به عنوان بخشی از توافق یادشده، روسیه تعهد کرد که تولید خود را از رکورد ۳۰ ساله ۱۱/۲۴۷ میلیون بشکه در روز که در اکتبر ۲۰۱۶ ثبت کرد به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد که براساس داده های وزارت انرژی روسیه، در سه ماهه دوم ۲۰۱۷ به آن دست یافت. به هرحال، تولید نفت خام روسیه در طول سال ۲۰۱۷ به طور متوسط به ۱۰/۹۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که قابل مقایسه با ارقام ۱۰/۹۶ و ۱۰/۷۲ میلیون بشکه در روز برای سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ می باشد. بعلاوه، نگرانی هایی نیز در ارتباط با وضعیت اقتصاد چین در سال ۲۰۱۸ وجود دارد که می تواند رشد تقاضا را به پائین تر از سطح مورد انتظار کاهش دهد. Hansen اضافه کرد که قیمت مورد انتظار برای برنت و WTI تا پایان سال به ترتیب ۶۰ و ۵۷ دلار در هر بشکه برآورد می شود.
به گزارش یک مؤسسه تحقیقات نفت در سوئیس، پس از گذشت بیش از ۳ سال در وضعیت مازاد عرضه، انتظار می رود تقاضای نفت در سطحی نزدیک به عرضه آن در طول نیمه دوم سال باقی بماند. اولیویر یاکوب، مدیرعامل پتروماتریکس اظهار داشت که اولین سه ماهه سال به دلیل تعمیرات پالایشگاهی دارای ضعیف ترین اطلاعات سال به لحاظ این که تقاضای نفت خام در پائین ترین سطح خود قرار دارد می باشد؛ در نیمه دوم سال است که بازار با محدودیت مواجه می شود.

چهار شنبه 13 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد