بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷

یک شنبه 10 دی 1396   سرویس
بهای نفت‌خام شاخص بازار آمریکا در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۷ در سطح بالاتر از ۶۰ دلار در هر بشکه برای نخستین بار از اواسط سال ۲۰۱۵ به تثبیت رسید.

بهای نفت‌خام شاخص بازار آمریکا در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۷ در سطح بالاتر از ۶۰ دلار در هر بشکه برای نخستین بار از اواسط سال ۲۰۱۵ به تثبیت رسید. رشد ۱۲ درصدی بورس کالا به همراه مشاهده استمرار بهبود تقاضا و کاهش موجودی‌های جهانی نفت منجر به افزایش قیمت نفت ‌گردید. بدین ترتیب قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه طی معاملات روز ۲۹ دسامبر با ۵۸ سنت (۱ درصد) افزایش به هر بشکه ۶۰/۴۲ دلار بالغ گردید. این نفت خام در طول هفته، ماه، سه ماه و یک سال گذشته به ترتیب ۳/۳، ۵/۳، ۱۷ و ۱۲ درصد رشد بها داشته است. همچنین بهای نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس ۷۱ سنت (۱/۱ درصد) بیشتر شده و در سطح بشکه‌ای ۶۶/۸۷ دلار تسویه گردید. برنت نیز طی هفته، ماه، سه ماه و یک سال اخیر رشد قیمت به میزان ۰/۶، ۰/۲، ۱۶ و ۱۸ درصد را تجربه نموده است.

کاهش عرضه نفت توسط اوپک و تولیدکنندگان بزرگی نظیر روسیه همزمان با تقاضای تقویت‌شده چین موجب بالا رفتن ۱۸ درصدی قیمت برنت در سال ۲۰۱۷ شد. با این وجود واکنش بیشتر برنت نسبت به کاهش عرضه سبب شد تا فاصله قیمتی دو نفت‌خام شاخص رو به گسترش بگذارد هرچند که تولید نفت آمریکا نیز بیشتر شد. همه شواهد حاکی از اینست که موجودی جهانی نفت که از سال ۲۰۱۴ بازار را دچار رکود ساخت، رو به تقلیل گذاشته است.
قیمت نفت در اوائل سال ۲۰۱۷ به دلیل بالا رفتن تولید نیجریه و لیبی با کاهش روبرو گردید اما از اواسط سال به دلیل تقویت تقاضا و پایبندی تولیدکنندگان به تصمیم اوپک با رشد مواجه شد. Lipow یک تحلیل‌گر نفتی می‌گوید که احتمالا" این روند در سال ۲۰۱۸ نیز تداوم یافته و موجودی‌های نفتی باز هم کاهش خواهند داشت. او افزود؛ انتظار دارد که قیمت نفت آمریکا تا آخر سال ۲۰۱۸ به ۶۳ دلار صعود نماید اما برنت در محدوده ۶۷ دلار باقی خواهد ماند و البته صادرات نفت ایالات متحده به رکورد بالاتری دست خواهد یافت. تولید نفت این کشور از اواسط ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۱۶ درصد بالاتر رفته و پیش‌بینی می‌شود که طی چند هفته آینده به ۱۰ میلیون بشکه در روز برسد. هرچند که کاهش پیاپی موجودی نفت‌خام این کشور کمک چشمگیری به افزایش قیمت نفت نموده است. EIA نیز در آخرین گزارش هفتگی خود تصریح نمود که موجودی نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۴/۶ میلیون بشکه کاهش یافته که افت ۲۰ درصدی را نسبت به ماه مارس نشان می‌دهد. البته تولید نفت نیز ۳۵ هزار بشکه در روز نسبت به هفته پیش از آن کمتر شده چرا که برودت هوا در شمال این کشور تولید از میادین مربوطه را با مشکل روبرو کرده است.

همچنین مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز اعلام نمود که در هفته منتهی به ۲۹ دسامبر تعداد دکلهای حفاری نفتی برای دومین هفته متوالی ثابت یعنی ۷۴۷ واحد باقی مانده اما تعداد آنها در آخر سال ۲۰۱۷ نسبت به اواخر ۲۰۱۴ حدود ۴۲ درصد بالاتر بوده و ۲۲۲ واحد از ۵۲۵ واحد آخر سال ۲۰۱۶ بیشتر شده است.
کارشناسان معتقدند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ به واسطه بهبود تقاضا و شرایط اقتصادی و کاهش تولید نفت روند صعودی خود را حفظ می‌نماید اما بیشتر شدن تولید نفت US این رشد را محدود خواهد ساخت. اما هرگز نه به سطح ۱۰۰ دلار سال ۲۰۱۴ رسیده و نه از ۳۰ دلار در هر بشکه کمتر خواهد شد. طی نظرسنجی به‌عمل آمده وال استریت ژورنال از ۱۵ بانک سرمایه‌گذاری تخمین زده می‌شود که بهای برنت و WTI در سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۵۸ و ۵۴ دلار در هر بشکه باشد. در سال جاری قیمت نفت از ثبات بیشتری برخوردار بوده و در اواخر سال به دلیل تنش‌های ژئوپلتیک در خاورمیانه، اوضاع نابسامان ونزوئلا، کاهش تولید نفت کشورهای بزرگ تولیدکننده و رشد اقتصادی به همراه قطع عملیات انتقال نفت خط لوله فورتیس و لیبی افزایش داشت. درسناریوی bullish ارائه شده توسط Giovanni Serio رئیس بخش تحقیقات ویتول رشد ۱/۶ میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت موجب ایجاد توازن در بازار خواهد شد. البته لازم به ذکر است که موجودی نفت کشورهای OECD در ماه اکتبر به پایین‌ترین میزان از ژوئیه ۲۰۱۵ رسید.
در آخر بایستی افزود که چین سهمیه واردات نفت برای ۴۴ شرکت را طی اولین مجوز سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۲۱/۳۲ میلیون تن اعلام کرد که ناشی از ظرفیت جدید پالایشی و اجازه این کشور به واردات نفت توسط پالایشگران مستقل می‌باشد.

یک شنبه 10 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد