بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۷ دسامبر۲۰۱۷

شنبه 9 دی 1396   سرویس
قیمت نفت در بازارهای جهانی روز گذشته با کاهش همراه بود.

قیمت نفت در بازارهای جهانی روز گذشته با کاهش همراه بود. اگر چه شاید انتشار خبر تکمیل شدن پروسه تعمیرات خط لوله لیبی تا هفته آینده و کاهش ریسک طولانی شدن توقف تولید آن در کاهش قیمت نفت روز چهارشنبه بی‌تأثیر نبوده؛ ولی بیشتر به نظر می‌رسد برداشت سود توسط سرمایه‌گذاران دلیل اصلی تضعیف بازار نفت باشد. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۵۸ سنت (۰/۹درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۶۶/۴۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۳۳ سنت (۰/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۹/۶۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۶/۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

به گفته فعالان بازار، در حالی که حجم مبادلات انجام شده در روز چهارشنبه ۵۰ درصد کمتر از میانگین صد روزه بوده، کاهش قیمت نفت‌خام فیوچرز در روز چهارشنبه ناشی از برداشت سود سرمایه‌گذاران بوده است. در همین راستا، Phil Flynn تحلیل‌گر ارشد بازار Price Futures Group اظهار داشته که عملکرد امروز بازار نفت نتیجه برداشت سود از بازار، پس از افزایش ناگهانی و قابل توجه قیمت در روز سه شنبه بوده است. وی معتقد است حرکت‌های بازار طی این هفته در جهت کاهش و افزایش اغراق آمیز خواهد بود، چون سرمایه گذاران هنوز در تعطیلات بین کریسمس و سال جدید میلادی به سر می‌برند و بنابراین حجم مبادلات زیاد نخواهد بود. در همین حال، عامل دیگر تأثیرگذار بر کاهش قیمت شامل انتظارات موجود در بازار برای پایان یافتن تعمیرات خط لوله لیبی و از سرگیری عملیات آن طی هفته آتی می‌باشد که منجر به کاهش قیمت نفت شد. ولی به عقیده Helima Croft تحلیل گر RBC Capital Markets، نا آرامی های سیاسی لیبی پیش از انتخابات ملی این کشور ممکن است در ماه های آتی مشکلات بیشتری برای عرضه نفت خام لیبی فراهم آورد.
عنصر دیگری که اثر مثبت بر جو بازار داشت و از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری نمود، انتشار گزارش هفتگی API مبنی بر کاهش قابل توجه ۵/۹۵ میلیون بشکه‌ای در موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا می‌باشد. این گزارش به دلیل تعطیلات کریسمس یک روز دیرتر از معمول منتشر گردید و هم اکنون سرمایه‌گذاران منتظر رد یا تأیید این گزارش توسط EIA در روز پنج شنبه می‌باشند. تحلیل‌گران وال‌استریت ژورنال و بلومبرگ نیز کاهشی بیش از ۳ میلیون بشکه را برای ذخایر نفت‌خام آمریکا پیش‌بینی نموده اند.
قیمت نفت طی ماه دسامبر از سطح مطلوبی برخوردار بود که عوامل زیادی در این دستاورد بازار دخیل می‌باشند؛ از جمله توقف عملیات خط‌ لوله فورتیس، تمدید توافق کاهش تولید اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ وعدم افزایش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا با وجود تثبیت قیمت‌ها در سطوح بالای ۵۰ دلار برای مدت طولانی، که مجموع این عوامل مانعی برای افت قیمت نفت‌خام بوده است. شایان ذکر است که روز چهارشنبه اپراتور خط لوله فورتیس قادر به استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت این خط لوله گردید و ابراز امیدواری نمود که این خط لوله در اوایل ژانویه به طور کامل به مدار بازخواهد گشت. علاوه بر این، مجموع کسری که در عرضه جهانی نفت‌خام بر اثر توقف تولید خط لوله لیبی و فورتیس ایجاد شده تنها ۵۰۰ هزار بشکه است که درمقابل عرضه جهانی نفت که ۱۰۰ میلیون بشکه در روز می باشد، میزان قابل توجهی نیست و بیشتر منجر به ایجاد جو مثبت برای قیمت نفت شده است که به نظر می‌رسد ظرف هفته آینده این مشکلات به طور کامل برطرف گردد. در خصوص تثبیت تعداد دکل‌های حفاری آمریکا نیز با توجه به افزایش روز افزون تولید نفت خام این کشور، به نظر می رسد ثابت بودن تعداد دکل ها تأثیر زیادی در این روند نداشته و افزایش تولید ناشی از افزایش نرخ بهره وری چاه های موجود باشد. لذا کلیه عوامل مثبت تأثیرگذار روی قیمت نفت، به جز توافق کاهش سقف تولید اوپک، ممکن است به زودی تأثیر خود را روی قیمت نفت از دست بدهند و در سال جدید میلادی شاهد شروع روند کاهشی قیمت ها باشیم.

شنبه 9 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد