بررسی بازار جهانی نفت روز۲۶ دسامبر۲۰۱۷

پنج شنبه 7 دی 1396   سرویس
تحت تأثیر انتشار خبر انفجارخط لوله‌ای که بخشی از نفت‌خام بندر As Sidra در لیبی را تأمین می‌نماید، منجر به تقویت بیشترقیمت نفت‌خام به بالاترین سطح خود طی دو سال و نیم اخیر شد.

تحت تأثیر انتشار خبر انفجارخط لوله‌ای که بخشی از نفت‌خام بندر As Sidra در لیبی را تأمین می‌نماید، منجر به تقویت بیشترقیمت نفت‌خام به بالاترین سطح خود طی دو سال و نیم اخیر شد. بدین ترتیب، روز سه شنبه، قیمت تثبیتی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۱/۷۷سنت (۲/۷درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۶۷/۰۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۱/۵۰ سنت (۲/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۹/۹۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۷/۰۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در حالیکه از ابتدای ماه جاری قیمت نفت خام تحت تاثیر توقف عملیات خط لوله Forties در سطوح بالایی تثبیت شده بود، انفجار خط لوله‌ای که نفت‌خام را به بزرگترین ترمینال لیبی حمل می‌نماید، توسط مهاجمان مسلح این کشور موجب افزایش بیشتر سطح قیمت ها در روز سه شنبه گردید، تا جاییکه قیمت نفت خام WTI حتی برای نخستین بار از ژوئن ۲۰۱۵ به سطوح بالای ۶۰ دلار نیز صعود نمود و مجددا" در سطح ۵۹/۹۷ تسویه گردید. بنابر اعلام شرکت ملی نفت لیبی در وبسایت این شرکت، با توقف عملیات این خط‌لوله که منبع تغذیه بندر As Sidra می‌باشد احتمالا میزان تولید نفت‌خام لیبی بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد. این خط لوله میادین نفت خام را به ترمینال مذکور منتقل می نماید و اپراتور آن شرکت Waha Oil می باشد. انفجار در ۱۳۰ کیلومتری جنوب ترمینال As Sidra و ۱۵ کیلومتری شمال شهرک Marada رخ داده است. به عقیده Kim Kwangrae تحلیل گر کالای Samsung Futures انفجار خط لوله لیبی به مراتب جدی تر از توقف عملیات Forties می‌باشد چرا که احتمالا" تعمیرات و از سرگیری عملیات آن مدت ها بطول خواهد انجامید و این موضوع می تواند منجر به کاهش سطح موجودی ذخایر جهانی گردد.
در همین حال دیروز سرمایه گذاران و معامله گران نفت‌خام به شدت اخبار مربوط به تعمیرات خط لوله Forties که اوایل ماه جاری به دلیل مشاهده برخی ترکها بر روی آن متوقف شده بود، رصد می نمایند. شرکت Ineos اپراتور خط لوله Forties اعلام نموده که کار تعمیرات این خط لوله در حال انجام است و پیشرفت خوبی داشته و امید می رود در نخستین روز های سال جدید مجددا راه اندازی گردد.
عامل دیگری که در ماههای اخیر موجب بالا نگه داشته شدن سطح قیمت نفت‌خام شده توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم پیمانانش مانند روسیه تا پایان سال ۲۰۱۸ و با هدف کاهش سطح موجودی ذخایر دنیا به متوسط ۵ ساله آن می باشد. با این وجود افزایش قابل توجه نفت شیل آمریکا باعث محدود شدن دستاوردهای این توافق گردیده است. هم اکنون فعالان بازار با نگرانی منتظر عملکرد تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا در نیمه اول سال ۲۰۱۸ هستند چنانچه افزایش میزان تولید، قابل توجه باشد ممکن است منجر به عدم تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک و یا خروج برخی از کشورها مانند روسیه گردد. در همین راستا شایان ذکر است به گزارش EIA در هفته منتهی به ۱۵ دسامبرتولید آمریکا به رکورد ۹/۷۸۹ میلیون بشکه در روز دست یافته که ادامه این روند نگران کننده است.
در همین حال مقامات رسمی عربستان سعودی در یک برنامه ۶ ساله برای تعادل بودجه پیش‌بینی نموده که در آمدهای نفتی تا سال ۲۰۲۳ به میزان ۸۰ درصد افزایش یابد یعنی از ۴۴۰ میلیون ریال به ۸۰۱ میلیون ریال افزایش خواهد یافت. چرا که انتظار دارند در سال ۲۰۱۸قیمت‌های نفت برای دومین سال پیاپی پس از توافق کاهش سقف تولید و با تمدید آن تا پایان سال ۲۰۱۸، روند صعودی داشته باشد و منجر به ثبت مازاد بودجه برای دولت عربستان گردد.

پنج شنبه 7 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد