بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷

یک شنبه 3 دی 1396   سرویس
بهای نفت طی معاملات روز جمعه در سطحی نزدیک به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۵ قرار گرفت.

بهای نفت طی معاملات روز جمعه در سطحی نزدیک به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۵ قرار گرفت. اعلام عربستان سعودی و روسیه مبنی بر خروج تدریجی از طرح توافق کاهش تولید سبب شد تا قیمت نفت در آخرین روز قبل از تعطیلات کریسمس افزایش یابد هرچند که حجم معاملات کاهش نشان داده و بازار نیز یک ساعت زود بسته شد. بدین ترتیب قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه طی معاملات روز ۲۲ دسامبر با ۳۵ سنت افزایش در سطح بشکه‌ای ۶۵/۲۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین بهای نفت‌خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه نیز ۱۱ سنت افزایش یافته و به هر بشکه ۵۸/۴۷ دلار بالغ گردید. برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۳/۲ و ۰/۲ درصد افزایش بها را تجربه نمودند. لازم به ذکر است که نقدشوندگی بازار نیز در این روز تقلیل یافت چرا که معامله‌گران به دلیل تعطیلات پیش رو اقدام به بستن موقعیت‌های خود نموده بودند. بهای نفت از سپتامبر تاکنون بیش از ۲۰ درصد رشد داشته که نتیجه ریسک ژئوپلتیک در خاورمیانه، کاهش موجودی جهانی نفت و طرح کاهش تولید از سوی اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت بوده است.
طی مدت اخیر کاهش ذخیره‌سازی نفت آمریکا به همراه مشکل عملیاتی خط‌لوله انتقال نفت فورتیس سبب تقویت قیمت نفت شد. بازار در روز جمعه چندان فعال نبود و با اینکه تحلیل‌گران پیش بینی هفته آرامی را داشتند اما منتظر ازسرگیری عملیات خط لوله نیز هستند و انتظار می رود که اوائل سال جدید به حالت عادی بازگردد. Ineos اپراتور خط لوله روز پنجشنبه اعلام کرد که این خط به زودی وارد مدار خواهد شد و اگر اول ژانویه عملیاتی شود، شاهد خروج نفت به میزان ۸/۴ میلیون بشکه از بازار (طی ۲۱ روز) خواهیم بود و اگر آغاز آن به هشتم ژانویه موکول گردد، در آنصورت نفت خارج شده ۱۱/۲ میلیون بشکه برآورد می‌گردد.

اسکات شلتون (broker) معتقد است که بازار در حال رسیدن به تعادل و توازن می‌باشد اما همچنان ریسک افزایش فاصله قیمتی برای برنت وجود دارد. عاملی که سبب می‌شود که واردات نفت از آمریکا از جذابیت بیشتری برخوردار گردد.
الکساندر نوواک- وزیر انرژی روسیه اظهار داشت که به منظور اجتناب از ایجاد مازاد عرضه نفت در بازار، کشورش و اوپک به آرامی از طرح توافق کاهش تولید خارج خواهند شد و بین وزرای کشورهای تولیدکننده توافق برای ممانعت از مازاد عرضه وجود دارد. وی افزود که فشار بر قیمت نفت طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ وجود خواهد د اشت زیرا در آن هنگام تقاضا به طور سنتی رو به کاهش می‌گذارد. پیش‌بینی نوواک از قیمت نفت محدوده ۶۰-۵۰ دلار در هر بشکه می‌باشد. همچنین وزیر انرژی روسیه افزود که انتظار دارد که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به میزان ۰/۶ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند که این افزایش تولید با رشد تقاضای آمریکا جبران خواهد شد.
در این راستا وزیر نفت عربستان سعودی نیز گفت درحالی که احتمالا" بازار تا قبل از نیمه دوم ۲۰۱۸ متوازن نخواهد شد، هنوز برای بحث در مورد تغییر در توافق کاهش تولیدات زود است. بانکر سرمایه‌گذاری جنیفرز ایالات متحده نیز اعلام نمود که استمرار کاهش تولید اوپک تا آخر سال ۲۰۱۸ شرط لازم برای کاهش موجودی‌های نفتی است.
لازم به ذکر است که تعداد دکلهای فعال حفاری نفت در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر بدون تغییر نسبت به هفته پیش از آن بوده و در سطح ۷۴۷ واحد ثابت باقی ماند.

یک شنبه 3 دی 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد