بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۸ دسامبر۲۰۱۷

سه شنبه 28 آذر 1396   سرویس
جهتگیری قیمت‌ نفت در معاملات بازار نایمکس و ICE در روز دوشنبه متفاوت بود.

جهتگیری قیمت‌ نفت در معاملات بازار نایمکس و ICE در روز دوشنبه متفاوت بود. به طوریکه اعتصاب کارگران صنعت انرژی نیجریه و توقف عملیات خط لوله Forties از یک سو موجب افزایش قیمت برنت شد و از سوی دیگر نگرانی ناشی از افزایش تولید نفت شیل آمریکا موجب اندکی کاهش قیمت در نفت‌خام آمریکا گردید. بدین ترتیب، در اولین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۱۸سنت (۰/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۴۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۱۴ سنت (۰/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۷/۱۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۶/۲۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در اوایل روز دوشنبه اعتصاب سراسری یکی از مهمترین اتحادیه های کارگری نفت و گاز نیجریه، موجب حمایت بیشتر از سطح قیمت برنت شد. اما این اعتصاب با فراخوانی مجدد کارگران معلق از کار توسط یکی از شرکتهای داخلی نفت و گاز، در همان روز به طور موقتی خاتمه یافت. بنا بر اظهارات رئیس مجمع کارکنان ارشد نفت و گاز نیجریه، ممکن است این اعتصاب در ژانویه مجدداً از سر گرفته شود. علاوه بر این با وجود اینکه هم اکنون موجودی ذخایر نفت در وضعیتی قرار دارد که هیچ گونه کمبود عرضه‌ای در بازار وجود ندارد ولی جو ناشی از توقف عملیات خط لوله Forties و عدم اطمینان در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای تعمیرات آن و زمان راه اندازی مجدد این خط لوله منجر به تثبیت سطح قیمت برنت شده به نحوی که به باورCommerzbank این موضوع می‌تواند در هفته های آتی مانع از افت قیمت برنت در بازار گردد. از سوی دیگر تعداد موقعیت‌های خرید در صندوق‌های پوشش ریسک که ناشی از شرایط امیدوار کننده نسبت به صعود قیمت نفت‌خام در بازار لندن به پشتوانه توقف عملیات این خط لوله می‌باشد به شدت افزایش یافته است. احتمالا این موضوع موجب خواهد شد که به محض مشخص شدن زمان راه اندازی مجدد Forties، تعداد موقعیت‌های فروش با هدف برداشت سود، به شدت بیشتری افزایش یابد. در همین راستا شایان ذکر است که بر اساس داده‌های بازار ICE فیوچرز در هفته منتهی به ۱۲ دسامبر، خالص موقعیت‌های خرید برنت با ۱/۸ درصد افزایش به ۵۴۴۰۵۱ قرارداد بالغ گردیده است. در واقع تعداد موقعیت های خرید برای سومین هفته متوالی افزایش یافته و به بالاترین میزان خود از گذشته تا کنون رسیده و از خود رکوردی به جا گذاشته است. همزمان تعداد موقعیت‌های خرید WTI در بازار نایمکس نیز به بالاترین حد خود در ۹ ماه اخیر صعود نموده است.
عامل منفی تاثیرگذار در بازار افزایش تولید آمریکاست که نگرانی هایی را از جهت بی اثر نمودن تلاشهای اوپک برای بازگرداندن تعادل به بازار نفت ایجاد نموده است. از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون میزان تولید نفت‌خام آمریکا با ۱۶ درصد افزایش به ۹/۸ میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است. در واقع سطح تولید نفت آمریکا به شدت به میزان تولید برترین تولید کنندگان دنیا یعنی عربستان با ۱۰ میلیون بشکه و روسیه با ۱۱ میلیون بشکه در روز نزدیک شده است. بر این اساس IEA گزارش نموده که در نیمه اول سال ۲۰۱۸ احتمالا بازار نفت با مازادی معادل ۲۰۰ هزار بشکه در روز رو به رو خواهد بود. در همین راستا EIA نیز مازادی معادل ۱۶۰ هزار بشکه در روز برای کل سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی نموده است.

سه شنبه 28 آذر 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد