بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۲ دسامبر۲۰۱۷

چهار شنبه 22 آذر 1396   سرویس
به دنبال توقف پیش‌بینی نشده عملیات سیستم خط‌ ‌لوله Forties (که ۴۰درصد از نفت و گاز میادین دریای شمال انگلیس را منتقل می‌نماید) که منجر به افزایش قیمت در روز دوشنبه به بالاترین سطح خود طی دوسال و نیم گذشته شد،...

به دنبال توقف پیش‌بینی نشده عملیات سیستم خط‌ ‌لوله Forties (که ۴۰درصد از نفت و گاز میادین دریای شمال انگلیس را منتقل می‌نماید) که منجر به افزایش قیمت در روز دوشنبه به بالاترین سطح خود طی دوسال و نیم گذشته شد، معامله گران با نگرانی از احتمال افت ناگهانی قیمت با از سرگیری عملیات این خط لوله؛ در روز سه‌شنبه اقدام به برداشت سود نمودند. این موضوع منجر به افت قیمت نفت‌خام گردید. بدین ترتیب، در دومین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۱/۳۵دلار (۲/۱درصد)کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۳۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۸۵ سنت (۱/۵درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۷/۱۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۶/۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز دوشنبه پس از اینکه شکاف هایی در خط لوله Forties پیدا شد، عملیات خط لوله مذکور که نفت‌خام را از دریای شمال به ترمینال فرآوری اسکاتلند منتقل می‌کند، متوقف شد. به گفته معامله گران طی چندین سال گذشته این نخستین باری است که این خط‌ لوله (که انتظار می‌رفت در ماه دسامبر ۴۰۶ هزار بشکه نفت‌خام را حمل نماید)، بدون برنامه ریزی قبلی متوقف گردید. توقف عملیات این خط، موجب افزایش قیمت نفت‌خام برنت طی روز دوشنبه و اوایل روز سه‌شنبه گردید به‌ طوریکه قیمت به بالای ۶۵ دلار (که از ژوئن ۲۰۱۵ بی سابقه بوده) بالغ گردید. اهمیت Forties برای بازار جهانی نفت از این جهت است که نفت خامی که توسط این خط لوله حمل می‌گردد، معمولا تعیین کننده قیمت نفت‌خام برنت موعددار بعنوان شاخص اصلی قیمت برای مشخص نمودن قیمت فیزیکال نفت در دنیا و اساس قیمت برنت فیوچرز، می‌باشد. در حال حاضر نگرانی پیرامون این خط لوله مربوط به مدت زمان توقف تولید آن می‌باشد. به گفته سخنگوی اپراتور این خط لوله، ممکن است تعمیرات آن تا هفته‌ها به طول بیانجامد. به عقیده Fawad Razaqzada تحلیل گر بازار فارکس، توقف عملیات تولید این خط لوله زنگ خطری را برای معامله گران به صدا در آورده است زیرا هیچ کس دقیقا نمی‌داند که این خط لوله چه زمانی مجددا شروع به فعالیت می‌نماید. لذا با توجه به عدم اطمینان درخصوص زمان شروع به کار مجدد این خط لوله، در روز سه شنبه معامله گران اقدام به برداشت سود نمودند که منجر به افت قیمت‌ها در روز سه شنبه گردید. نگرانی اصلی دیگری که وجود دارد این است که اگر چه موجودی نفت‌خام ذخیره شده بالاست ولی چنانچه تعمیرات این خط لوله بیشتراز چند هفته به طول بیانجامد ممکن است این میزان از ذخایر نفت تکافوی تقاضا را ندهد.
علاوه بر این، پس از اینکه EIA در گزارش ماهانه چشم انداز کوتاه مدت انرژی خود اعلام نمود که در سال ۲۰۱۸ میزان تولید نفت‌خام آمریکا با۷۸۰ هزار بشکه در روز افزایش، به ۱۰/۰۲ میلیون بشکه بالغ می گردد، روز سه شنبه میزان فروش موقعیت‌ها برای برداشت سود، شدت بیشتری یافت. این درحالیست که در ماه گذشته پیش‌بینی شده بود که میزان تولید آمریکا به ۹/۹۵ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.
روز سه شنبه موسسه API اعلام نمود که میزان کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا معادل ۷/۴ میلیون بشکه می‌باشد که این مقدار بیش از میزان انتظاری است. در همین حال این موسسه برای موجودی ذخایر بنزین و فرآورده‌های میان‌تقطیر، افزایشی معادل به ترتیب ۲/۳ و ۱/۵ میلیون بشکه را پیش‌بینی نموده است. شایان ذکر است که تحلیل‌گران انتظار دارند که در داده‌های روز چهارشنبه EIA، میزان کاهش موجودی ذخایر نفت ۳/۸ میلیون بشکه اعلام گردد. اما چنانچه EIA میزان ۷/۴ میلیون بشکه کاهش را تایید نماید، از ماه اوت این بیشترین میزان کاهش موجودی ذخایر نفت می‌باشد. به عقیده Phil Flynn تحلیل‌گر ارشد بازار Price Futures Group ، این سطح از کاهش موجودی ذخایر حامی خوبی برای سطوح قیمت نفت می‌باشد و داده‌ها نشان می‌دهد که تقاضای پالایشگاه‌ها از سطح بالا و پایداری برخوردار است.

چهار شنبه 22 آذر 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد