بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷

سه شنبه 21 آذر 1396   سرویس
به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر توقف عملیات خط لوله اصلی دریای شمال برای تعمیرات، قیمت نفت خام برنت در روز دوشنبه به بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۵ رسید.

به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر توقف عملیات خط لوله اصلی دریای شمال برای تعمیرات، قیمت نفت خام برنت در روز دوشنبه به بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۵ رسید. قیمت نفت خام شاخص آمریکا نیز با توجه به داده های اقتصادی ارائه شده و انتظار افزایش تقاضای نفت خام، روز گذشته را با بالاترین قیمت در بیش از یک هفته گذشته به پایان رساند. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه ۱/۲۹ دلار (۲ درصد) افزایش یافت و در سطح ۶۴/۶۹ دلار به ازاء هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز ۱/۱ دلار افزایش پیدا کرد و با قیمت ۵۷/۹۹ دلار در هر بشکه تسویه شد.

خط لوله فورتیس که نفت خام دریای شمال را برای فرآوری به یک پالایشگاه در اسکاتلند منتقل می کند، به دلیل کشف یک ترک و نشت از خط لوله، برای تقریباً ۳ هفته تعطیل می شود. به گزارش فاینانشیال تایمز، این خط لوله حدود ۴۰ درصد از نفت و گاز تولیدی از ۸۵ میدان دریای شمال انگلستان را به سرزمین انتقال می دهد. Scott Gecass استراتژیست مؤسسه Long Trading Group اظهار داشت، توقف عملیات خط لوله دریای شمال ممکن است چندین میدان نفتی را غیرفعال کند و در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، انتظار قیمت های جدید بالای نفت در کوتاه مدت وجود دارد. بازار نگران افزایش تولید نفت خصوصاً از جانب نفت شیل تولیدی از کشورهای غیرعضو اوپک می باشد؛ اما در حال حاضر عامل اصلی در تغییرات قیمت، طرف تقاضاست.
از طرفی، اقتصاد آمریکا در وضعیت مناسبی قرار دارد و طبق اطلاعات منتشر شده در روز جمعه، ۲۲۸ هزار شغل در ماه نوامبر اضافه شده و نرخ بیکاری در پائین ترین سطح ۱۷ سال اخیر (۴/۱ درصد) باقی مانده است. اقتصاد جهانی نیز در حال رشد است و تقاضای نفت در مسیر صعودی قرار دارد. به هرحال، انتظارات مربوط به افزایش تولید آمریکا بر قیمت ها تأثیر گذاشته است. به گزارش بیکرهیوز، تعداد دکل های حفاری فعال آمریکا برای سومین هفته متوالی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. به نظر Tom Pugh اقتصاددان مؤسسه Capital Economics، با توجه به افزایش های اخیر قیمت نفت و فعالیت مشاهده شده برای پوشش ریسک توسط تولیدکنندگان، به نظر می رسد افزایش قابل توجه تولید نفت خام آمریکا در سال آینده اجتناب ناپذیر است. گزارش هفتگی دولت آمریکا حاکی از آن بود که تولید داخلی آمریکا با بیش از ۹/۷ میلیون بشکه در روز، به یک رکورد از سال ۱۹۸۳ دست یافته است.
از طرف دیگر، وزیر انرژی امارات متحده عربی روز گذشته اظهار داشت، تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در نظر دارند استراتژی خروج از توافق نامه کاهش تولید را در ماه ژوئن اعلام نمایند. در عین حال، مزروعی اضافه کرد که هنوز برای صحبت در مورد ماهیت این استراتژی قبل از ماه ژوئن زود است. وزیر نفت کویت نیز در روز یکشنبه اعلام کرد که اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک امکان استراتژی خروج از این توافق نامه را قبل از ماه ژوئن بررسی خواهند کرد. روسیه که در سال جاری همراه با اوپک تولید خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده، خواستار پیام واضحی درباره چگونگی خروج از توافق کاهش تولید است تا بازار در کوتاه مدت دچار کمبود عرضه نشده، قیمت‌ها افزایش سریعی پیدا نکنند و شرکت‌های شیل آمریکا نیز تولید خود را بیشتر افزایش ندهند. وزیر انرژی روسیه اظهار داشته است که بسته به وضعیت بازار جهانی نفت و تقاضای نفت خام، ۶-۳ ماه برای خروج از توافق نامه زمان لازم است.

سه شنبه 21 آذر 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد