بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷

یک شنبه 5 آذر 1396   سرویس
به دلیل توجه سرمایه گذاران به اختلال جریان نفت در اوکلاهما و همچنین در آستانه نشست مهم اوپک در هفته آینده، قیمت نفت خام آمریکا به بالاترین سطح در ۲ سال و نیم گذشته رسید.

به دلیل توجه سرمایه گذاران به اختلال جریان نفت در اوکلاهما و همچنین در آستانه نشست مهم اوپک در هفته آینده، قیمت نفت خام آمریکا به بالاترین سطح در ۲ سال و نیم گذشته رسید. بازار نایمکس روز جمعه به مناسبت روز شکرگزاری تعطیل بود و لذا قیمت تسویه وجود نداشت، اما قیمت نفت خام WTI در معاملات الکترونیک برای تحویل در ماه ژانویه ۹۳ سنت افزایش یافت و به ۵۸/۹۵ دلار در هر بشکه رسید که از تابستان ۲۰۱۵ مشاهده نشده بود. قراردادهای فیوچرز WTI در روزهای معاملاتی اخیر اختلاف خود را با نفت خام برنت کمتر کردند. نفت خام برنت در بازار ICE برای تحویل در ماه ژانویه با۳۱ سنت افزایش، در قیمت ۶۳/۸۶ دلار در هر بشکه تسویه شد. در طول هفته گذشته، نفت خام WTI معادل ۴ درصد افزایش یافت و قیمت قرارداد فیوچرز برنت نیز نشان دهنده ۱/۸ درصد افزایش قیمت بود. بدین ترتیب، نفت خام شاخص آمریکا افزایش قیمت در ۳ هفته متوالی را ثبت کرد، در حالی که برنت وارد چهارمین هفته متوالی افزایش قیمت شد.

قیمت های نفت خام با گزارش هفتگی EIA که حاکی از ۱/۹ میلیون بشکه کاهش در حجم ذخیره سازی در هفته گذشته بود، افزایش یافت. این امر نشان می دهد تعادل مجدد بازار بر روی موجودی ذخایر آمریکا تأثیر گذاشته است، اگرچه میزان تأثیر کمتر از حد انتظار بود. اعلام شرکت ترانس کانادا، اپراتور خط لوله Keystone، در روز سه شنبه مبنی بر کاهش جریان نفت خام به میزان ۸۵ درصد تا پایان ماه نوامبر به دنبال نشت ۵۰۰۰ بشکه از این خط لوله در داکوتای جنوبی باعث تأثیر صعودی در قیمت ها گردید. خط لوله ۵۹۰ هزار بشکه ای Keystone که شن های نفتی کانادا را به پالایشگاه های آمریکا می رساند، پس از نشت نفت خام در روز ۱۶ نوامبر تعطیل شد. هنوز معلوم نیست این خط لوله چه زمانی مجدداً عملیاتی می شود، اما سهم عمده ای در نفت خام ارسالی به کوشینگ اوکلاهما دارد و تعطیلی آن به معنای این است که نفت خام کمتری وارد مخازن می شود. اختلاف قیمت محموله های فوری و ماه دوم قراردادهای فیوچرز WTI که شاخصی برای تعادل عرضه-تقاضا به حساب می آید، با ۱۰ سنت در موقعیت بکواردیشن معامله شد و نشان می دهد که محموله های فوری گران تر هستند.
انتظار می رود موضوع افزایش تولید آمریکا در جلسه ۳۰ نوامبر اوپک که با حضور اعضای غیراوپک برگزار می شود، مطرح گردد. عده ای پیش بینی می کنند نتیجه نشست فوق تمدید برنامه کاهش تولید خواهد بود که از ژانویه آغاز شده است. اما تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران هنوز نگران هستند که شکست در تمدید توافق نامه کاهش تولید می تواند منجر به سقوط قیمت ها در بازار نفت خام فیوچرز شود. بدین ترتیب، تمدید نشدن توافق نامه فوق یا عدم همراهی روسیه در همراهی با کشورهای عضو اوپک می تواند باعث کاهش قیمت ها در هفته آینده شود. در حالی که اکثریت اعضای اوپک بر تمدید توافق نامه کاهش تولید صحه گذاشته اند، حمایت روسیه از این توافق نامه یک عامل کلیدی است. ولادیمیر پوتین در ماه اکتبر از تمدید توافق نامه تا پایان سال ۲۰۱۸ حمایت نمود، اما اظهارنظر مقامات رسمی و نیز رسانه های روسیه باعث بروز عدم اطمینان در این زمینه شده است. این در حالی است که وزیر انرژی روسیه در روز جمعه، یک هفته قبل از نشست اوپک، اعلام داشت که روسیه از توافق نامه کاهش تولید حمایت می کند ولی در مورد این که تا چه مدت پس از انقضای توافق در ماه مارس خواهد بود اظهار نظری نکرد. جی پی مورگان اعلام کرد که اگر قیمت برنت بالاتر از ۶۰ دلار باقی بماند، اتخاذ تصمیم در مورد هرگونه تمدید توافق نامه می تواند به سال آینده موکول شود. به هرحال، افزایش تولید نفت آمریکا باعث محدود شدن افزایش قیمت های نفت شده است و می تواند شکاف ایجاد شده بوسیله اوپک و هم پیمانانش را پر نماید. تولید آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ به خاطر حفاری چاه های نفت خام شیل افزایش قابل توجهی پیدا کرده و به رکورد ۹/۶۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

یک شنبه 5 آذر 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد