بررسی بازار جهانی نفت روز۲۲ نوامبر ۲۰۱۷

شنبه 4 آذر 1396   سرویس
در حالیکه دلگرمی ناشی از تقویت احتمال تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک حامی خوبی برای حفظ سطح قیمت نفت‌خام بود، انتشار گزارش هفتگی EIA مبنی بر کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا به خاطر توقف عملیات خط لوله Keystone نیز موجب شد روز چهارشنبه بازار شاهد افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام باشد.

در حالیکه دلگرمی ناشی از تقویت احتمال تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک حامی خوبی برای حفظ سطح قیمت نفت‌خام بود، انتشار گزارش هفتگی EIA مبنی بر کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا به خاطر توقف عملیات خط لوله Keystone نیز موجب شد روز چهارشنبه بازار شاهد افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام باشد. بدین ترتیب، در سومین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۷۵سنت (۱/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۳۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۱/۱۹ دلار (۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۶/۸۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت با کاهش قابل توجه نسبت به روز گذشته به ۵/۳ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بر اساس گزارش هفتگی EIA، سطح موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا هفته گذشته به میزان ۱/۸۶ میلیون بشکه کاهش یافت. در همین حال با وجود افزایش ۰/۳ درصدی در نرخ بهره برداری از پالایشگاهها در هفته گذشته، میزان موجودی ذخایر بنزین آمریکا بدون تغییر باقی ماند؛ درحالیکه داده‌ها نشان می دهد ذخایر فرآورده های میان تقطیر ۳۰۰ هزار بشکه کاهش داشته است.

به گفته تحلیل‌گران، علت اصلی کاهش موجودی ذخایر آمریکا طی هفته گذشته توقف عملیات خط لوله Keystone است که موجب بروز اختلالاتی در عرضه نفت‌خام از طریق این خط لوله به کوشینگ اوکلاهما گردید. اپراتور این خط لوله اعلام نمود که تا پایان نوامبر حداقل ۸۵ درصد از عرضه نفت‌خام از طریق این خط لوله که ظرفیت آن ۵۹۰ هزار بشکه در روز می‌باشد، کاسته خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود از سرگیری مجدد عرضه نفت‌خام از طریق این خط لوله هفته‌ها به طول بیانجامد. با این وجود، به عقیده Abhishek Kumar تحلیل گر ارشد انرژی در Interfax Energy’s Global Gas Analytics، سطوح فعلی قیمت همچنان مشوق تولید کنندگان آمریکایی برای تولید بیشتر نفت شیل می باشد. این مهمترین موضوعی است که اوپک و هم پیمانانش با آن رو به رو خواهند بود. در همین راستا، داده‌های بیکرهیوز برای هفته منتهی به ۲۲ نوامبر نیز نشان می‌دهد که تعداد دکل‌های نفتی آمریکا با افزایش بسیار قابل توجه ۹ حلقه، به ۷۴۷ حلقه بالغ گردیده است. اگر چه ثبات یا کاهش تعداد دکل های نفتی (با توجه به افزایش نرخ بهره وری تولید آمریکا) شاخص خوبی برای کاهش تولید آمریکا طی ماههای اخیر نبوده است؛ اما افزایش تعداد دکل های نفتی به طور حتم شاخص خوبی برای نشان دادن اهتمام تولید کنندگان آمریکایی برای افزایش تولید و صادرات نفت شیل می باشد.
به دنبال اختلال در عرضه نفت به آمریکا از طریق خط لوله Keystone، برای اولین بار پس از سه سال قیمت نفت‌خام آمریکا ساختار بکواردیشن پیدا نموده است؛ به نحوی که قیمت نفت خام فیوچرز WTI برای ماه آتی بیش از ماه دوم می باشد. این ساختار خوش بینانه از ۱۴ دسامبر ۲۰۱۴ دیده نشده بود. شایع شدن ساختار بکواردیشن در بازار نفت‌خام آمریکا مطمئناً به فروش نفت‌خام، به جای ذخیره سازی آن به امید قیمت های بالاتر در ماههای آتی، کمک خواهد نمود. بعلاوه اینکه با وجود کاهش حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به WTI به میزان ۸/۵ درصد و تنزل آن به سطح ۵/۳ دلار در هر بشکه، این نرخ همچنان بالای ۵ دلار می‌باشد و در شرایط خوش بینانه فعلی (ساختار بکواردیشن)، این حق مرغوبیت مشوق بسیار مطلوبی برای صادرات نفت‌خام آمریکا به شرق محسوب می گردد. بر این اساس، به عقیده Gene McGillian قائم مقام Tradition Energy، در شرایط فعلی حاکم بر بازار انتظار می رود صادرات آمریکا روز به روز فزونی یابد و هر چه بیشتر به خنثی سازی تلاش های اوپک و هم پیمانانش به رهبری روسیه دامن بزند.
با این حال باید همواره در نظر داشت که بر اساس تئوری بازیها تا زمانی که قیمت نفت برای تولید کنندگان آمریکایی سودآور است و هیچ منعی برای ورودشان به این بازار وجود ندارد، آنها به تولید و صادرات و حداکثر نمودن سود خود ادامه خواهند داد. حال چنانچه اوپک نیز نتواند هم پیمانانش را به ادامه توافق کاهش سقف تولید تا پایان ۲۰۱۸متقاعد نماید، بازار با افزایش تولید هم از طرف اوپک و هم پیمانانش و هم از طرف آمریکا رو به رو خواهد بود. این نکته را نیز باید لحاظ نمود که در حال حاضر سطح موجودی ذخایر آمریکا ۱۴ درصد بیشتر از متوسط ۵ ساله موجودی ذخایر است. تحت چنین شرایطی، در سال ۲۰۱۸ با چالش مازاد عرضه شدید نفت رو به رو خواهیم بود؛ به نحوی که کشور‌های تولید کننده وابسته به نفت در منطقه خاورمیانه باید خود را برای کاهش شدید بودجه‌های نفتی آماده نمایند. در همین حال روی دیگر سکه این است که با سقوط قیمت به زیر ۵۰ دلار مجدداً برخی از تولیدکنندگان آمریکایی به زیر نقطه سر به سر تولید خود سقوط خواهند نمود. در واقع، بازار به طور خودکار موانع ورود را برای این تولیدکنندگان و کاهش عرضه نفت ایجاد خواهد نمود. اما بر اساس تحقیقاتی که توسط بلومبرگ انجام شده است، گمان می رود که اوپک و هم پیمانانش توافق کاهش سقف تولید را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید نمایند. اگر چه افزایش تولید آمریکا تلاش‌های این گروه را به نحوی خنثی می نماید، ولی به هر حال تمدید این توافق از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری می‌نماید. در عین حال گفته می شود اوپک در تلاش برای بازگرداندن تعادل به بازار نفت برای جلسه ۳۰ نوامبر، ۲۰ کشور غیر عضو دیگر را نیز دعوت نموده است.

شنبه 4 آذر 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد