بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷

سه شنبه 23 آبان 1396   سرویس
قیمت های نفت خام در روز دوشنبه پس از گزارش کاهش تولید اعضای اوپک در ماه اکتبر و انتظار افزایش ماهانه تولید نفت شیل آمریکا شاهد روند متفاوتی در بازارهای نیویورک و لندن بود.

قیمت های نفت خام در روز دوشنبه پس از گزارش کاهش تولید اعضای اوپک در ماه اکتبر و انتظار افزایش ماهانه تولید نفت شیل آمریکا شاهد روند متفاوتی در بازارهای نیویورک و لندن بود. طبق گزارش اوپک، تولید ماه اکتبر کشورهای عضو در مقایسه با ماه قبل از آن نزدیک به ۰/۵ درصد کاهش یافت و به ۳۲/۵۹ میلیون بشکه در روز رسید. این در حالی است که گزارش منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز گذشته نشان می دهد تولید نفت خام این کشور در ماه دسامبر برای دوازدهمین ماه متوالی افزایش خواهد یافت. طبق این گزارش، انتظار می رود تولید نفت خام شیل توسط ۷ بازیگر اصلی نفت آمریکا با افزایش ماهانه ۸۰ هزار بشکه در روز طی ماه دسامبر، به ۶/۱۷۴ میلیون بشکه در روز برسد. تولید نفت از میدان Permian که مناطق غرب تگزاس و جنوب شرقی نیومکزیکو را پوشش می دهد، با افزایش ۵۸ هزار بشکه در روز بیشترین سهم را خواهد داشت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر ۲ سنت (کمتر از ۰/۱ درصد) افزایش یافت و با قیمت ۵۶/۷۶ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه ۳۶ سنت (۰/۶ درصد) کاهش یافت و در سطح قیمتی ۶۳/۱۶ دلار تسویه شد.

براساس اظهارات Robbie Fraser تحلیل گر مؤسسه Schneider Electric، به طور کلی بازار از لحاظ عوامل بنیادین به خوبی حمایت می شود؛ چرا که حجم ذخیره سازی ها در حال کاهش است و پیش بینی می شود اوپک تلاش های خود برای کاهش تولید را در سال ۲۰۱۸ تمدید نماید. هر دو شاخص قیمت در اویل هفته گذشته به بالاترین قیمت در ۲۸ ماه اخیر دست یافتند که بوسیله انتظارات بازار از توافق اوپک و سایر تولیدکنندگان اصلی نفت برای تمدید برنامه کاهش تولید تقویت گردید. در عین حال، بازار در هفته گذشته شاهد اضافه شدن حق مرغوبیت ناشی از ریسک ژئوپلیتیک بود که در نتیجه ناآرامی های سیاسی در داخل عربستان و همچنین افزایش تنش میان عربستان و ایران بود. از نقطه نظر Phil Flynn تحلیل گر ارشد Price Futures Group، شواهد نشان می دهد که دلایل کافی برای صعودی بودن قیمت های نفت به غیر از عوامل ژئوپلیتیک وجود دارد؛ تخلیه نفت خام از مخازن شناور و کمبود عرضه برای پالایشگران آسیایی و اروپایی نشان می دهد که مازاد عرضه جهانی نفت برطرف شده است. بعلاوه، دیروز یک زمین لرزه بزرگ در مرز ایران و عراق حادث شد که خسارات عمده ای در هر دو کشور ایجاد نمود ولی گزارش های اولیه حاکی از آن است که مناطق اصلی آسیب دیده شامل میادین تولید نفت نمی شوند.
در بازار فیوچرز، قراردادهای تحویل فوری ICE Brent و نایمکس طی هفته گذشته در نتیجه ریسک ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و انتظارات مربوط به تمدید توافق نامه کاهش تولید اوپک به بالاترین سطوح خود از تابستان ۲۰۱۵ رسیدند. در مقابل، ساختار منحنی فیوچرز برنت ICE در هفته گذشته در حال تغییر شکل به حالت مسطح بود که منعکس کننده فشار فروش بر روی قراردادهای نزدیک به سررسید است. بعد از ظهر دیروز، اختلاف قیمت ماه های اول و دوم برنت ۶ سنت بود که قابل مقایسه با رقم ۳۱ سنت در هفته ماقبل است. اختلاف قیمت ماه اول با ماه های ششم و دوازدهم نیز به ترتیب ۶۹ سنت و ۲/۲۴ دلار بود که نسبت به ۱/۴۸ و ۳/۵۵ دلار در هفته قبل از آن کاهش قابل توجهی را نشان می دهد. با توجه به اظهارات تحلیل گران مؤسسه ING Research، سوداگران بازار در هفته مورد بررسی خالص موقعیت های خرید خود در برنت ICE را معادل ۱۲۸۳۲ قرارداد افزایش دادند و به رکورد ۵۴۳۰۶۹ قرارداد رساندند.
انفجار و آتش سوزی روز جمعه در خط لوله ۲۴۰ هزار بشکه ای انتقال نفت خام از عربستان به پالایشگاه سیترا در بحرین نیز ممکن است باعث افزایش ریسک ژئوپلیتیک شود که قبلاً به خاطر رویدادهای اتفاق افتاده در منطقه خاورمیانه بالا رفته است.

سه شنبه 23 آبان 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد