بررسی بازار جهانی نفت روز ۳۱ اکتبر۲۰۱۷

چهار شنبه 10 آبان 1396   سرویس
قیمت‌های نفت روز سه شنبه همچنان تحت تأثیر جو خوشبینانه ناشی از تمدید توافق کاهش عرضه اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸، به اوج گیری خود ادامه داد.

قیمت‌های نفت روز سه شنبه همچنان تحت تأثیر جو خوشبینانه ناشی از تمدید توافق کاهش عرضه اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸، به اوج گیری خود ادامه داد. با این وجود، تحلیل‌گران بر این باورند که گمانه‌زنی‌های خوش بینانه‌ای که موجب جهش قیمت برنت شده، به زودی منجر به سرازیر‌شدن نفت‌خام شیل آمریکا به بازار خواهد شد. بدین ترتیب، در دومین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۴۷سنت (۰/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۳۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۲۳ سنت (۰/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۳۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به ۶/۹۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه شنبه قیمت های نفت پس از تسویه در پایان ساعت اداری تحت تأثیر انتشار داده های API مبنی بر کاهش همزمان و غیر قابل پیش‌بینی موجودی ذخایر نفت‌خام و بنزین آمریکا، به افزایش خود ادامه داد. به گفته Kyle Cooper مدیر تحقیقات مشاوران IAF ، اگرچه داده‌های EIA که روز چهارشنبه منتشر می شود می‌تواند کاملاً با داده‌های API متفاوت باشد، اما چنانچه به این اعداد نزدیک باشد روند بسیار دلگرم کننده‌ای را در موجودی ذخایر نشان می‌دهد.
در روز پایانی ماه اکتبر بازار همچنان از جو ناشی از تمدید توافق اوپک منتفع گردید، به طوریکه متوسط ماهانه جهش قیمتی برنت در ماه اکتبر به بیش از ۶ درصد بالغ گردید. عامل دیگری که در ماه اکتبر موجب بال و پر گرفتن بیشتر بازار نفت شد، مناقشات بین دولت مرکزی و کردستان عراق بود که منجر به تهدید عرضه نفت از میادین شمالی عراق به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ دنیا گردید. علاوه براین، تقاضای جهانی نیز از رشد خوبی برخوردار بود. مجموعه عوامل مذکور جان تازه‌ای به بازار نفت دمید و قیمت نفت‌خام برنت را به سوی بالاترین سطح خود از ژوئیه سال ۲۰۱۵ هدایت نمود. به گفته معامله گران و کارگزاران، سرمایه گذاران بازار نفت در حال تعدیل موقعیت‌های خود با توجه به جهش قیمتی بیش از ۵ درصد ماه اکتبر هستند. شایان ذکر است که در ماه اکتبر افزایش قیمت برنت معادل ۶/۷ درصد بود، در حالیکه WTI نیز رشدی معادل ۵/۲ درصد را تجربه نمود. دیسکانت قیمتی WTI نسبت به شاخص برنت به نزدیک ۷ دلار در هر بشکه صعود نمود که این بهترین مشوق برای صادرات نفت‌خام آمریکاست. به همین دلیل، با وجود جو امیدوارکننده حاکم بر بازار هنوز برخی از تحلیل گران معتقدند که حتی اگر نتایج جلسه ۳۰ نوامبر منجر به تمدید توافق اوپک گردد، باز هم امکان افت بازار نفت وجود دارد.
در واقع، درحالیکه به نظر می‌رسد محدودیت تولید و عرضه نفت توسط اوپک و هم پیمانانش مثل روسیه، در حال ایجاد تنگنا در ساختار عرضه و تقاضای بازار نفت می‌باشد اما همچنان سایه سیاه احتمال افزایش تولید و صادرات نفت‌خام آمریکا به عنوان عامل برهم زننده تعادل بازار نفت، تردیدهایی را برای معامله گران ایجاد نموده است. به نحوی که Mc Gillian یکی از مدیران تحقیقات بازار در مؤسسه Tradition Energy اظهار داشته که "من گمان نمی کنم هم اکنون ما هیچ شاخصی را که نشانگر این باشد که قیمت‌های بازار بطور کامل نشأت گرفته از تعادل مجدد بازار است، نداریم". در همین راستا Tamas Verga تحلیل گر کارگزاری PVM نیز باور دارد که در صورت تأیید توافق کاهش عرضه در پایان نوامبر، ممکن است خوش بین های بازار نفت نیز به این نتیجه برسند که زمان سودآوری تولید نفت فرارسیده است. به گفته وی یکی از عوامل بدبینی به آینده بازار، تولید نفت شیل آمریکا می‌تواند باشد.
به اعتقاد تحلیلگران BMI، تفاوت قیمتی زیاد بین شاخص‌های برنت و WTI درها را به روی آربیتراژ منطقه‌ای باز نموده؛ به گونه‌ای که منجر به جهش سطح صادرات نفت‌خام آمریکا طی هفته‌های اخیر گردیده است. صادرات نفت‌خام آمریکا به نزدیک ۲ میلیون بشکه در روز بالغ شده و این در حالیست که تولید آمریکا نیز نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ با ۱۳ درصد رشد به ۹/۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. به گفته یکی از تحلیل‌گران مؤسسه تحقیقات CFRA، مشکل اینجاست که به محض افزایش قیمت‌ها تولیدکنندگان آمریکایی به آسانی قادر به افزایش تعداد دکل حفاری نفتی و یا تکمیل دکل‌های کامل نشده خود هستند و بدین ترتیب تولید افزایش می یابد و ما دوباره به نقطه آغاز باز می‌گردیم. در همین راستا، یادآوری می گردد طبق گزارش EIA در ماه اوت زمانی که قیمت WTI معادل ۵/۹ درصد افت نمود، تولید نفت آمریکا نیز با ۰/۳ درصد کاهش به ۹/۲۰۳ میلیون بشکه رسید.
یکی از مدیران پرتفولیوی InfraCap MPL معتقد است هر چه قیمت‌های WTI به سطح ۵۵ دلار نزدیک گردد، احتمال توقف افزایش قیمت بیشتر خواهد شد. در واقع، بر اساس تحلیل تکنیکال نیز قیمت ۵۵ دلار سطح مقاومت سرسخت قیمت WTI می‌باشد و چنانچه قیمت‌ نفت بتواند این سد را بشکند، احتمالاً هدف بعدی ۶۰ دلار خواهد بود و قیمت‌ها بدون هیچ مقاومتی تا ۶۰ دلار پیش خواهند رفت. چنانچه در اثر افزایش تولید و صادرات نفت‌خام آمریکا قیمت‌ها شروع به عقب نشینی نمایند، به سطح حمایتی ۵۲/۵۰ باز خواهند گشت.

چهار شنبه 10 آبان 1396نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد