بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴ اکتبر۲۰۱۷

چهار شنبه 3 آبان 1396   سرویس
روز سه‌شنبه با تأکید مجدد عربستان مبنی بر ادامه تلاش‌های خود برای کمک به بازگرداندن تعادل به بازار نفت و انتشار گزارش API مبنی بر کاهش موجودی ذخایر بنزین و فرآورده های میان تقطیر آمریکا، بازار شاهد صعود قیمت نفت‌خام بود.

روز سه‌شنبه با تأکید مجدد عربستان مبنی بر ادامه تلاش‌های خود برای کمک به بازگرداندن تعادل به بازار نفت و انتشار گزارش API مبنی بر کاهش موجودی ذخایر بنزین و فرآورده های میان تقطیر آمریکا، بازار شاهد صعود قیمت نفت‌خام بود. بدین‌ترتیب، در دومین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۹۶سنت (۱/۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۸/۳۳ دلار قرارگرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۵۷ سنت (۱/۱درصد) افزایش، به بالاترین مقدار خود از اواسط آوریل دست یافت و در سطح بشکه‌ای ۵۲/۴۷ دلار تسویه گردید.

علی‌رغم کاهش اندک قیمت نفت برنت در روز دوشنبه، انتشار داده‌های گزارش هفتگی API در روز سه‌شنبه، مبنی برکاهش شدید موجودی ذخایر بنزین و فرآورده های میان تقطیر آمریکا به ترتیب به میزان ۵/۷۵ و ۴/۹۵ میلیون بشکه؛ موجبات تقویت بازار نفت را فراهم نمود. اگر چه جیمیز ویلیامز پژوهشگر موسسه WTRG Economics معتقد است کاهش موجودی ذخایر در این فصل از سال به دلیل کاهش نرخ بهره برداری پالایشگاه ها طبیعی است اما وی نیز ازعان داشت چنانچه گزارش هفتگی دولت نیز کاهش موجودی ذخایر را تأیید نماید رالی قیمت روز چهارشنبه همچنان ادامه خواهد داشت. شایان ذکر است در همین حال گزارش API نشان می‌دهد که موجودی نفت‌خام آمریکا ۵۱۹ هزار بشکه افزایش یافته درحالیکه موجودی نفت‌خام کوشینگ ۵۵ هزار بشکه کاهش یافته که کمترین مقدار از ماه اوت می باشد. دو شرکت بزرگ خدمات میادین نفتی آمریکا، بیکر هیوز و شلومبرگر دلیل اصلی کاهش فعالیت‌های حفاری در منطقه پرمیان را بی میلی کاوشگران نفت در آمریکای شمالی برای افزایش بودجه حفاری بر اساس گزارش های سود خود، می دانند.
در همین حال اوپک نیز اعلام نمود که ماه آینده جلسه‌ای به منظور تصمیم گیری در خصوص تمدید توافق کاهش سقف تولید برگزار خواهد نمود و طی این جلسه بدنبال برنامه‌ریزی برای جلوگیری از اشباع مجدد بازار نفت و سقوط مجدد قیمت‌ها پس از پایان این توافق خواهند بود. طی کنفرانسی که روز سه‌شنبه برگزار گردید وزیر انرژی عربستان (بزرگترین صادرکننده نفت دنیا) اعلام نمود که این کشور از هیچ تلاشی برای بازگرداندن سطح ذخایر کشورهای صنعتی به متوسط پنج ساله آن فروگذار نخواهد کرد. با توجه به تاکید عربستان بر نیاز به تلاش بیشتر برای بازگرداندن تعادل به بازار، تحلیل‌گر ارشد Price Futures Group، فلاین معتقد است این سخنان احتمالا نشانه تصمیم بر تمدید مجدد توافق کاهش سقف تولید اوپک می‌باشد. به عقیده Bart Melek رئیس استراتژی کالای جهانی در موسسه TD Securities نیز، اوپک توافق مذکور را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید خواهد نمود. فلاین معتقد است که این بار بازار اعتبار اوپک و همپیمانانش و تاثیر گذاری آنها را باور نموده است تا جایی که با وجود اینکه طی شب گذشته قیمت نفت درحال کاهش بود، روز سه‌شنبه سخنان وزیر انرژی عربستان، جان تازه‌ای به بازار نفت بخشید. وزیر انرژی عربستان همچنین اشاره نمود که کندی روند تولید نفت شیل آمریکا نشانگر افزایش اندک روند تولید نفت‌خام آمریکا است. این موضوع برای فعالان بازار که از جبران تلاش‌های کاهش سقف تولید اوپک و هم پیمانانش توسط آمریکا واهمه داشتند، دلگرم کننده بود. به باور فلاین حقیقت اقتصاد نفت شیل و کاهش تولید سرانه هر چاه، ثابت نموده است که حداقل در حال حاضر تولید کنندگان آمریکایی قادر به افزایش تولید خود نیستند.
در همین حال جو ناشی از تنش های میان دولت مرکزی عراق و دولت کردستان نیز همچنان بر تقویت بازار نفت اثر گذار است. این در حالی است که داده‌ها نشان می‌دهد میزان جریان نفت از کرکوک به بندر جیحان به ۳۰۰ هزار بشکه در روز بالغ گردیده است. یکی از تحلیلگران Tyche Capital Advisors معتقد است به نظر می‌رسد حق مرغوبیت ناشی از ریسک‌های ژئوپلیتیک منطقه در حال حاضر بین ۱ تا ۲ دلار در هر بشکه باشد.
عامل دیگری که پیش‌بینی ادامه روند افزایشی قیمت نفت را تقویت می‌نماید، افزایش تقاضای جهانی است. به طوریکه Gene McGillian مدیرتحقیقات بازار Tradition Energy معتقد است انتظارات افزایش تقاضا، منجر به افزایش سطح قیمت نفت می‌شود. وی همچنین عنوان نموده است که اگر چه هنوز نگرانیهایی پیرامون مشکلات کردستان عراق وجود دارد اما هدایتگر اصلی قیمت‌های بازار توافق کاهش سطح تولید اوپک می باشد.

چهار شنبه 3 آبان 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد