بررسی بازار جهانی نفت روز۲۳ اکتبر۲۰۱۷

چهار شنبه 3 آبان 1396   سرویس
روز دوشنبه قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی با تغییرات اندکی تحت تأثیر اختلال در عرضه نفت عراق به عنوان دومین تولید کننده اوپک و کاهش نرخ حفاری در آمریکا، رو به رو شد.

روز دوشنبه قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی با تغییرات اندکی تحت تأثیر اختلال در عرضه نفت عراق به عنوان دومین تولید کننده اوپک و کاهش نرخ حفاری در آمریکا، رو به رو شد. به دنبال آن فاصله قیمتی بین نفت‌خام های برنت و WTI در بازار ICE و نایمکس کاهش یافت. بدین ترتیب، در نخستین روز هفته جاری، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۳۸ سنت (۰/۷درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۷/۳۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر با ۶ سنت (۰/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۱/۹۰ دلار تسویه گردید.

فاصله قیمتی نفت‌خام‌های برنت و WTI در بازارهای ICE و نایمکس در بعد از ظهر روز دوشنبه به ۵/۴۶ دلار در هر بشکه تنزل نمود در حالیکه روز جمعه این فاصله قیمتی ۵/۹۱ دلار بود. علاوه بر کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا به کمترین میزان خود از ماه ژوئن بنا بر گزارش بیکرهیوز، گزارش EIA نیز مبنی بر کاهش تولید آمریکا در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر به ۸/۴۱ میلیون بشکه در روز (در حالیکه ۴ هفته پیش از آن میزان تولید ۹/۵ میلیون بشکه در روز بود) منجر به تقویت قیمت WTI گردید. اگر چه به باور برخی از تحلیل گران این کاهش به دلیل وقوع طوفان های آمریکا و موقتی می باشد و به زودی سطح تولید آمریکا مجددا افزایش خواهد یافت. تحلیل گران Commerzbank حتی پیش‌بینی می‌کنند که در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میزان تولید آمریکا از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز نیز بگذرد. بر همین اساس به باور رئیس تحقیقات انرژی CFRA هم اکنون نوسانات قیمت نفت مهار شده و هیچ عاملی برای خروج از دامنه قیمتی ۴۵ تا ۵۵ دلار وجود ندارد. از سوی دیگر به عقیده Standard Chartered کاهش فعالیت نفت شیل آمریکا نشانگر افزایش هزینه‌ها، افزایش نقطه سر‌به‌سر تولید، کاهش بهره‌وری چاه‌ها و محدودیت جریان نقدینگی در سطوح پایین قیمت نفت، می‌باشد. به هر حال کاهش فعالیت‌های حفاری منجر به خنثی نمودن اکثر پیش‌بینی‌های خوشبینانه در خصوص رشد تولید آمریکا خواهد شد.
با توجه به تثبیت قیمت نفت WTI بالای ۵۰ دلار طی چندین هفته متوالی و فاصله قیمتی مناسب بین برنت و WTI برای صادرات و وجود تعداد قابل تامل چاههای حفاری و تکمیل نشده در آمریکا؛ لذا جمیع شرایط، در هفته‌های اخیر مشوق خوبی برای تولیدکنندگان آمریکایی فراهم نموده است. بنابراین به نظر می‌رسد کاهش تولید آمریکا در هفته منتهی به ۱۳ اکتبر، بیشتر تایید کننده نظر Standard Chartered باشد تا باور موسسه CFRA در موقتی بودن کاهش تولید در آمریکا. همچنین اخبار حاکی از آن است که فعالان بازار منتظر انتشار داده های هفتگی API و EIA در اواخر این هفته هستند تا بدین ترتیب به سرعت نزدیک شدن بازار به تعادل دست یابند. شایان ذکر است که نظر سنجی های اولیه رویترز در روز دوشنبه نشان داد که موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا احتمالا برای پنجمین هفته متوالی کاهش خواهد یافت.
در هفته گذشته آنچه بیش از همه منجر به حمایت از قیمت‌ها گردید درگیریهای بین دولت مرکزی عراق و دولت خودمختار کردستان عراق بود. تا جایی که این کشمکش‌ها منجر به سقوط صادرات نفت‌خام عراق از طریق خط لوله به ترمینال جیحان ترکیه و از دامنه ۵۰۰تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه در روز گردید. در حالیکه جنگ بین نیروهای دولت عراق و مبارزان جدایی طلب کرد ادامه دارد و ترس از کاهش عرضه نفت خام توسط دومین بزرگترین تولید کننده نفت اوپک بیشتر شده است، اما داده‌ها نشان می‌دهد جریان صادرات از این منطقه رو به افزایش است و عصر روز دوشنبه میزان صادرات به ۲۸۸ هزار بشکه در روز بالغ گردیده است. همچنین دولت عراق قصد دارد برای جبران کاهش تولید از میادین شمالی این کشور، میزان صادرات خود از ترمینالهای جنوبی را افزایش دهد. بنا بر اظهارات وزیر انرژی عراق میزان صادرات نفت‌خام عراق از طریق ترمینال‌های خلیج فارس به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز قابل افزایش می‌باشد. این درحالیست که داده‌ها نشان می‌دهد در ماه جاری میزان صادرات عراق از ترمینالهای جنوبی این کشور نیز به میزان ۱۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.
بنا بر اظهارنظر Frank Schallenberger رئیس تحقیقات کالای Landesbank Baden-Wuerttemberg و همچنین به نقل از نوشته Tom Essaye ویرایشگر Sevens Reports، گامهای بیشتر اوپک برای بازگرداندن تعادل به بازار نفت، افزایش تقاضای جهانی نفت و کاهش حفاری‌ها و موجودی ذخایر آمریکا همه از عواملی هستند که درکوتاه مدت منجر به افزایش قیمت نفت خواهند شد. تا جایی که Frank Schallenberger معتقد است تعجبی نخواهد داشت اگر پیش از پایان اکتبر قیمت WTI و برنت از مرز ۵۵ دلار و ۶۰ دلار بگذرد.
اما تحلیل تکنیکال احتمال افزایش قیمت را تأیید نمی نماید و برای قیمت نفت‌خام WTI سطح مقاومت سر سخت ۵۴ دلار به ازاء هر بشکه را نشان می‌دهد که در این صورت، قیمت نفت‌خام در بازار نایمکس در همان بازه‌ای که در کل سال شایع بوده، باقی خواهد ماند.

چهار شنبه 3 آبان 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد