بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۷

چهار شنبه 5 مهر 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز سه شنبه تحت تأثیر احتمال افزایش موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا و تمایل معامله گران برای شناسایی سود، کاهش یافت.

بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز سه شنبه تحت تأثیر احتمال افزایش موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا و تمایل معامله گران برای شناسایی سود، کاهش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر در این روز با ۵۸ سنت (۱درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۸/۴۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در این ماه با ۳۴ سنت (۰/۷درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۱/۸۸ دلار تسویه گردید. بنابراین، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۶/۵۶دلار در هر بشکه رسید.

بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته در روز گذشته، این احتمال وجود دارد که موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا در گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی این کشور (EIA) برای چهارمین هفته متوالی افزایش یابد. بر اساس این نظر سنجی که توسط S&P Global Platts انجام پذیرفت، موجودی نفت خام این کشور احتمالاً در گزارش پیش رو ۱/۳ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت و موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطیر نیز به ترتیب با افت ۰/۱ و ۲/۱ میلیون بشکه ای مواجه خواهند شد. از طرفی، بسیاری از سرمایه گذاران پس از افزایش چند روزه قیمت ها در روز گذشته اقدام به شناسایی سود نمودند. نفت خام برنت طی معاملات روز سه شنبه به محدوده مقاومتی ۵۹ دلار که بالاترین میزان در بیش از دو سال گذشته می باشد واکنش نشان داد و اندکی اصلاح گردید. داده های بررسی تکنیکال قیمت ها نشان می دهد که نفت خام برنت حمایت ۵۸ دلار به ازاء هر بشکه را در پیش رو دارد که در صورت از دست رفتن این حمایت، احتمال افت تا محدوده ۵۶/۷۵ دلار به ازاء هر بشکه برای آن می رود. نفت خام WTI نیز که رکورد ۵ ماهه خود را شکسته بود، به محدوده مقاومتی ۵۲ دلار واکنش نشان داد و اصلاح گردید که در صورت افت بیشتر، به ترتیب حمایت های ۵۰/۲۰ و ۴۹/۶۰ دلار به ازاء هر بشکه را پیش رو خواهد داشت. البته گزارش هفتگی EIA که در اواخر روز جاری منتشر خواهد گردید، تأثیر بسزایی در تأیید و یا عدم تأیید این پیش بینی ها دارد. علاوه بر گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بازار در انتظار مشخص شدن عواقب تنش های ایجاد شده بین اقلیم کردستان و ترکیه و دولت عراق در نتیجه برگزاری همه پرسی می باشد که در صورت اجرایی شدن تهدیدات به عمل آمده از سوی ترکیه و عراق، تأثیر مهمی در افزایش قیمت ها خواهد داشت. به گونه ای که در صورت ممانعت ترکیه از انتقال و صادرات نفت خام این اقلیم از طریق بندر جیحان، روزانه در حدود ۶۰۰-۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از بازار حذف خواهد گردید. از طرف دیگر، برگزاری جلسه رسمی اوپک در ماه نوامبر نیز نشانه های مهمی را در اختیار تصمیم گیرندگان و معامله گران بازار برای تعیین روند آتی قیمت ها قرار خواهد داد. در پایان روز گذشته، API نیز گزارش هفتگی خود را منتشر نمود که بر اساس آن موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا در هفته منتهی به ۲۲ سپتامبر به طور غیر منتظره ای۷۶۱ هزار بشکه کاهش یافت. بر اساس این گزارش، موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطیر ۱/۵ و ۴/۵ میلیون بشکه به ترتیب افزایش و کاهش داشته است.

چهار شنبه 5 مهر 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد