بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷

سه شنبه 4 مهر 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز دوشنبه تحت تأثیر احتمال قطع جریان صادرات نفت اقلیم کردستان و نتیجه بخش بودن تلاشهای اوپک جهت حذف مازاد عرضه جهانی نفت خام افزایش یافت.

بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز دوشنبه تحت تأثیر احتمال قطع جریان صادرات نفت اقلیم کردستان و نتیجه بخش بودن تلاشهای اوپک جهت حذف مازاد عرضه جهانی نفت خام افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر در این روز با ۲/۱۶دلار(۳/۸ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۹/۰۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در این ماه با۱/۵۶دلار(۳/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۲/۲۲ دلار تسویه گردید. بنابراین، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۶/۸دلار در هر بشکه رسید.

تهدید ترکیه به قطع جریان صادرات نفت خام اقلیم کردستان از طریق بنادر خود موجب افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی در اولین روز معاملاتی هفته جاری گردید. به گونه ای که نفت خام برنت بیش از سه درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان خود در طول بیش از دو سال گذشته رسید. مخالفت های شدید جهانی با همه پرسی اقلیم کردستان و بسته شدن مرزهای آن توسط همسایگان، احتمال قطع جریان صادرات نفت خام این منطقه به بازارهای جهانی را تقویت نموده است . علاوه بر ترکیه، دولت عراق نیز از دیگر کشورها درخواست نموده است تا از واردات نفت خام این اقلیم خودداری نمایند. لازم به توضیح است که اقلیم کردستان روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از طریق بندر جیحان به بازارهای جهانی عرضه می نماید. از طرفی، گزارشات نشان می دهد که تلاش های چند ماه گذشته روسیه و دیگر کشورهای اوپک که در قالب توافق برای کاهش تولید روزانه ۱/۸ میلیون بشکه نفت خام به اجراء درآمد، نتیجه بخش بوده و توانسته است بازار جهانی نفت خام را به تعادل نزدیک تر نماید. کما اینکه تقریباً تمامی اعضاء این سازمان بر ادامه کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ تأکید دارند. پایبندی روسیه و دیگر کشورهای عضو اوپک در ماه اوت به این توافق بیش از ۱۰۰ درصد بوده است که تأثیر بسزایی در پیش بینی روند افزایش بهای نفت خام در بازار های جهانی داشته است. از طرف دیگر، طی چند روز گذشته گزارشات مثبتی از جریان بازگشت پالایشگاه های خلیج مکزیک که بر اثر طوفان هاروی دچار خسارت های زیادی شده بودند به مدار تولید منتشر شده که در روند تقویت قیمت ها تأثیر گذار بوده است.

سه شنبه 4 مهر 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد