بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

شنبه 1 مهر 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز چهارشنبه، متأثر از افزایش احتمال تمدید دوباره توافق اوپک برای کاهش تولید فراتر از محدوده زمانی فعلی افزایش یافت.

بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز چهارشنبه، متأثر از افزایش احتمال تمدید دوباره توافق اوپک برای کاهش تولید فراتر از محدوده زمانی فعلی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر در این روز با ۱/۱۵دلار (۲/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۶/۲۹ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه اکتبر با ۹۳ سنت (۱/۹ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۰/۴۱ دلار تسویه گردید. بدین ترتیب، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه نوامبر به ۵/۶ دلار در هر بشکه رسید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود. دراین گزارش، میزان موجودی نفت‌خام در هفته منتهی به ۱۵ سپتامبر با ۴/۵۹۱ میلیون بشکه افزایش به ۴۷۲/۸۳۲ میلیون بشکه رسیده است. اما موجودی نفت‌خام منطقه کوشینگ اوکلا هما در هفته مورد بررسی ۲/۹ میلیون بشکه کاهش یافته و رقم ۵۹/۸ میلیون بشکه را به ثبت رسانید. از طرفی، میزان واردات روزانه نفت‌خام این کشور نیز در این گزارش با ۸۸۸ هزار بشکه افزایش، در سطح ۷/۳۶۸میلیون بشکه در روز قرار گرفت. بر اساس این گزارش، میزان موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطیر در هفته مورد بررسی به ترتیب ۲/۱۲۵ و ۵/۶۹۳ میلیون بشکه کاهش یافته و در سطوح ۲۱۶/۱۸۵ و ۱۳۸/۸۵۹میلیون بشکه قرار گرفتند.

قیمت نفت خام در بازارهای جهانی تحت تأثیر افزایش گمانه زنی ها مبنی بر احتمال تمدید دوباره توافق اوپک تقویت گردید. این توافق در حال حاضر کشورهای عضو و غیر عضو این سازمان را متعهد به کاهش روزانه ۱/۸ میلیون بشکه از مجموع تولید خود تا ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی می نماید. در حال حاضر، گزینه های مختلفی از جمله تمدید سه و یا چهار ماهه و انجام دور جدید مذاکرات برای تعیین دوره زمانی جدید که توسط کشورهای اکوادور و عراق مطرح گردیده در میان می باشد. در این ارتباط، قرار است روز جمعه جلسه ای با حضور کشورهای عضو و غیر عضو جهت تصمیم گیری در مورد نحوه تمدید توافق موجود در وین برگزار گردد. با این حال، تحلیل گران بر این اعتقادند که تا زمان برگزاری نشست رسمی این سازمان که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد، تصمیمی در این خصوص اتخاذ نخواهد گردید. قابل ذکر است که در ماه اوت میزان پایبندی کشورهای شرکت کننده در این توافق به ۱۱۶ درصد رسیده بود. معاملات روزگذشته توانست قیمت نفت خام را به بالاترین سطح خود طی ۴ ماه گذشته برساند که البته درصورتی که افزایش موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا در گزارش EIA (افزایش ۴/۵۹۱ میلیون بشکه ای) به آنچه که API (افزایش ۱/۴۴ میلیون بشکه ای) در اواخر روز سه شنبه منتشر نموده بود منطبق و یا نزدیک بود، شاهد افزایش بیشتری در سطح قیمت ها بودیم. البته نباید نقش مواضع اتخاذ شده رئیس جمهوری آمریکا بر علیه ایران و کره شمالی را در این افزایش قیمت نادیده گرفت. درروزهای اخیر ترامپ تهدید نموده است که از برنامه جامع اقدام مشترک که در سال ۲۰۱۵ میلادی بین ایران و کشورهای ۱+۵ به امضاء رسید خارج خواهد شد.

شنبه 1 مهر 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد