بررسی بازار جهانی نفت روز۴ سپتامبر ۲۰۱۷

سه شنبه 14 شهریور 1396   سرویس
به نظر می رسد بازارهای جهانی هنوز در شوک ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی قرار دارند که شاهد تأثیرات منفی آن بر بهای نفت‌خام طی معاملات روز گذشته نیز بودیم .

به نظر می رسد بازارهای جهانی هنوز در شوک ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی قرار دارند که شاهد تأثیرات منفی آن بر بهای نفت‌خام طی معاملات روز گذشته نیز بودیم . طی معاملات روز دوشنبه، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر در معاملات این روز با ۴۱ سنت (۰/۷درصد) کاهش، بشکه ای ۵۲/۳۴ دلار تسویه گردید.

علاوه بر طوفان هاروی، ، ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی از دیگر متغیر های تأثیر گذار اخیر بر بازارهای جهانی نفت خام است که موجبات عدم اطمینان در معاملات و تغییر مسیر سرمایه گذاریها را فراهم آورده است. آزمایش اتمی اخیر کره شمالی و نگرانی های ایجاد شده در جامعه بین المللی به واسطه تهدیدات بوجود آمده، انگیزه لازم را برای سرمایه گذاران به منظور فرار از بازارهای پر ریسک تر و پناه بردن به بازارهای کم ریسک تر نظیر طلا را فراهم آورده و موجب حرکت سرمایه به سمت این بازار گردیده است. بهای طلا در بازارهای جهانی در روز گذشته ۰/۹ درصد افزایش داشت که عمدتاً ناشی از انگیزه های ریسک گریزی سرمایه گذاران با توجه به شرایط فعلی می باشد. از طرفی، در نقطه مقابل بسیاری از کارشناسان بر این باورند که خسارات ناشی از طوفان هاروی در زیر ساخت های انتقال و تولید نفت‌خام و همچنین در بخش پالایشگاهی خلیج مکزیک از سوی تحلیل گران و فعالان بازارتا حدودی بیش از واقع برآورده شده است. با گذشت زمان شاهد از سرگیری تولید نفت خام و احیاء پالایشگاهها و زیر ساخت های انتقالی نفت خام در این منطقه هستیم، به گونه ای که مقدار افت تولید نفت خام در این منطقه از ۴۰۰ هزار بشکه در روز در هفته گذشته به روزانه ۹۶ هزار بشکه در روز شنبه تقلیل یافته است. به نظر می رسد که طی روزهای آینده، با توجه به بهبود اوضاع در منطقه خلیج مکزیک و با ثابت فرض نمودن سایر شرایط، بهای نفت خام بخشی از ارزش از دست رفته خود که ناشی از خسارات وارده از طوفان هاروی بوده است را بازیابد . با وجود برداشت ایالات متحده آمریکا از ذخایر استراتژیک نفت خام خود که طی پنج سال گذشته بی سابقه گزارش گردیده است، آژانس بین المللی انرژی روز گذشته اعلام نمود که با گذشت طوفان هاروی دیگر نیازی به برداشت از ذخایر استراتژیک در شرایط فعلی وجود ندارد. لازم به ذکر است که حجم کلی معاملات نفت خام در بازارهای فیوچرز در روز گذشته به دلیل تعطیلی روز کارگر در ایالات متحده آمریکا با کاهش همراه بود که این موضوع نیز در افت بهای نفت خام در بازار ICE لندن بی تأثیر نبوده است.

سه شنبه 14 شهریور 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد