بررسی بازار جهانی نفت روز 8 آگوست ۲۰۱۷

پنج شنبه 19 مرداد 1396   سرویس
علی رغم اینکه در پی جلسات دو روزه اعضای اوپک و غیراوپک، خبر کاهش ۱۰درصدی صادرات عربستان در ماه سپتامبر به بازار آسیا منتشر شده است ولی تاثیر مثبت آن نتوانست اثر منفی انتشار گزارش EIA در خصوص افزایش سطح تولید پیش‌بینی شده آمریکا برای سال ۲۰۱۷ را خنثی نماید. بعلاوه اینکه معامله گران نگران به پایان رسیدن فصل تابستان و کاهش تقاضای فصلی تا ۵ هفته آتی هستند. در نتیجه بازار نفت برای دومین روز متوالی شاهد کاهش قیمت‌ها بود.

علی رغم اینکه در پی جلسات دو روزه اعضای اوپک و غیراوپک، خبر کاهش ۱۰درصدی صادرات عربستان در ماه سپتامبر به بازار آسیا منتشر شده است ولی تاثیر مثبت آن نتوانست اثر منفی انتشار گزارش EIA در خصوص افزایش سطح تولید پیش‌بینی شده آمریکا برای سال ۲۰۱۷ را خنثی نماید. بعلاوه اینکه معامله گران نگران به پایان رسیدن فصل تابستان و کاهش تقاضای فصلی تا ۵ هفته آتی هستند. در نتیجه بازار نفت برای دومین روز متوالی شاهد کاهش قیمت‌ها بود. بدین ترتیب قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر در روز دوشنبه با ۲۳ سنت (۰/۴%) کاهش در سطح بشکه ای ۵۲/۱۴ دلار تسویه شد. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه سپتامبر ۲۲ سنت (۰/۵%) افت نمود و به بشکه‌ای ۴۹/۱۷ دلار رسید. بنابراین، حق مرغوبیت نفتخام برنت نسبت به نفتخام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اکتبر در میزان ۲/۷۹ دلار در هر بشکه قرار گرفت.

بنا بر گزارش چشم انداز کوتاه مدت انرژی EIA، تولید نفتخام آمریکا در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط به ۹/۳۵ میلیون بشکه در روز بالغ می گردد. این درحالیست که در پیش‌بینی قبلی EIA، سطح تولید ۹/۳۳ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود. برای سال ۲۰۱۸ نیز افزایش تولید تا سطح ۹/۹۱ میلیون بشکه در روز برآورد شده است. سطح تولید در حالی با رشد بیشتری برآورد گردیده است که بر اساس پیش‌بینی‌های جدید EIA، قیمت نفت با کاهش بیشتری همراه خواهد بود. برآورد میزان قیمت از ۴۸/۹۵ دلار در گزارش پیشین EIA به ۴۸/۸۸ دلار در گزارش جدید، تنزل نموده و در همین حال قیمت نفت برنت که پیش از این ۵۰/۷۹ دلار پیش بینی شده بود هم اکنون در سطح ۵۰/۷۱ دلار تخمین زده شده است.
روز سه شنبه پس از پایان جلسات اعضای اوپک و غیراوپک در ابوظبی، اوپک اعلام نمود که تمام کشورهای عضو توافق، حمایت کامل خود را از مکانیزم کنترل موجود روی نرخ پایبندی کاهش تولید ابراز داشته اند. به گفته مقامات رسمی کمیته فنی همکاریهای اعضای اوپک و غیراوپک، میزان تعهد اعضا به کاهش ۱/۸ میلیون بشکه از تولید افزایش خواهد یافت. شرکت آرامکوی عربستان نیز اعلام نمود که میزان نفتخام تخصیصی به همه مشتریان خود در سراسر جهان را در ماه سپتامبر به میزان حداقل ۵۲۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.
با وجود تمام اخبار مثبت منتشره در خصوص جلسات روزهای دو شنبه و سه شنبه و اینکه عربستان اعلام نموده ضمن کاهش میزان صادرات خود در ماه سپتامبر، تمام تلاش های خود را برای حمایت از پایبندی به سطح توافق شده تولید توسط سایر اعضا به کار خواهد بست، اما هنوز سرمایه گذاران در خصوص کارا بودن عملکرد اوپک برای پایبند نمودن اعضا به سطوح توافق شده، مردد هستند. لذا برگزاری این جلسات تا کنون نتوانسته اثر مثبتی بر سطح قیمت‌های بازار داشته باشد.
بنا بر گزارش API که اواخر روز سه‌شنبه منتشر گردید، موجودی نفتخام آمریکا در هفته گذشته ۷/۸۴ میلیون بشکه کاهش یافت . چنانچه این کاهش در گزارش چهارشنبه EIA تایید گردد، این سطح از کاهش بیشترین میزان کاهش از سپتامبر گذشته محسوب می شود. با این وجود موجودی نفتخام و بنزین آمریکا تنها ۵ هفته دیگر فرصت کاهش دارد و پس از پایان یافتن تابستان و تقاضای فصلی آن مجددا موجودی ها شروع به افزایش می نمایند.
اوایل هفته گذشته قیمت WTI به بالای ۵۰ دلار صعود نمود ولی به دلیل احتمال افزایش تولید از سوی لیبی، نیجریه و آمریکا و همچنین احتمال کاهش نرخ پایبندی کشورهای عضو توافق کاهش سقف تولید، قیمت نتوانست در سطوح بالای ۵۰ دلار تثبیت گردد. به گفته Kyle Cooper مشاور شرکت ION Energy، صعود قیمت نفت به سطوح بالای ۵۰ دلار غیر ممکن است چون دلایل اساسی قانع کننده ای وجود دارد که نشان می دهد بدون بروز اتفاقات ژئوپلیتیک قیمت ها در دامنه ۴۵ تا ۵۵ دلار باقی خواهند ماند.

پنج شنبه 19 مرداد 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد