بررسی بازار جهانی نفت روز ۲ آگوست ۲۰۱۷

پنج شنبه 12 مرداد 1396   سرویس
قیمت نفت خام پس از انتشار گزارش EIA مبنی بر کاهش ۱/۵ میلیون بشکه ای ذخیره سازی نفت خام در هفته گذشته کاهش یافت.

قیمت نفت خام پس از انتشار گزارش EIA مبنی بر کاهش ۱/۵ میلیون بشکه ای ذخیره سازی نفت خام در هفته گذشته کاهش یافت. براساس نظرسنجی وال استریت ژورنال از تحلیل گران، به طور میانگین یک کاهش ۳/۱ میلیون بشکه ای مورد انتظار بود. ضریب بهره برداری از ظرفیت پالایشی به ۹۵/۴ درصد افزایش یافت و خوراک پالایشی نیز با ۱۲۳ هزار بشکه افزایش به ۱۷/۴ میلیون بشکه رسید. این در حالی است که انتظارات حاکی از آن بود که ۰/۲ دصد کاهش یافته و به ۹۴/۱ درصد برسد. بعلاوه، موجودی ذخیره سازی بنزین ۲/۵ میلیون بشکه کاهش یافت؛ در حالی که پیش بینی ها یک کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای را نشان می داد و تقاضا نیز به رکورد ۹/۸ میلیون بشکه در روز رسید.
حاشیه سود پالایشی در بازار جهانی همچنان در حال بهره مندی از تعطیلی بزرگترین پالایشگاه اروپا، تاسیسات Pernis شرکت شل با ظرفیت ۴۰۴ هزار بشکه در روز، است. گزارشها نشان می دهد که مشکل پیش آمده در زودترین زمان ممکن تا اواسط اوت برطرف خواهد شد. درجه API نفت خام مورد استفاده در پالایشگاههای آمریکا طی ماه مه به ۳۲/۰۵ رسید که بالاترین رقم از سال ۱۹۹۱ می باشد و ۰/۴۵ نیز از سال گذشته بالاتر است. از نظر سود پالایشی، این موضوع می تواند درصد استحصال فرآورده های سبک را در مقایسه با فرآورده های میان تقطیر تحت تاثیر قرار دهد. اما استحصال فرآورده های میان تقطیر پالایشگاههای آمریکا (برای سوخت جت و نفت گاز/دیزل) طی ماه مه در سطح بالایی باقی ماند، در حالی که استحصال بنزین به میزان قابل توجهی کمتر از حداکثر سال گذشته بود. در حال حاضر، تغییر API می تواند به آسانی تحت تاثیر تغییرات عملیاتی، نظیر تغییر نقطه برش، قرار گرفته باشد.
در حالی که تقاضای قوی در آمریکا باعث حمایت قیمتها در بازار شده است، معامله گران اظهار داشتند که افزایش عرضه اوپک مانع از افزایش قیمت بیشتر شده است. اطلاعات معاملاتی رویترز نشان می دهد که حجم محمولات ارسالی نفت خام توسط اوپک و روسیه، به استثناء خط لوله، طی ماه ژوئیه به رکورد ۳۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ رسید که بالاتر از رقم ۳۰/۵ میلیون بشکه در روز مربوط به ماه ژانویه است. بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس اوایل هفته اعلام کرد که صنعت نفت به صورت موفقیت آمیزی خود را با قیمت نفت حدود ۵۰ دلار در هر بشکه تطبیق داده است. قرار است کشورهای عضو اوپک جهت بررسی تعهدات اعضاء برای کاهش تولید توافق شده، یک نشست دو روزه طی هفته آینده در ابوظبی داشته باشند.

پنج شنبه 12 مرداد 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد