بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ جولای ۲۰۱۷

یک شنبه 8 مرداد 1396   سرویس
در پی بروز نشانه هایی مبنی بر کاهش عرضه نفت در بازار بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روزکاری هفته قبل رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرد و بدین ترتیب، قیمت به روند صعودی خود ادامه داد.

در پی بروز نشانه هایی مبنی بر کاهش عرضه نفت در بازار بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روزکاری هفته قبل رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرد و بدین ترتیب، قیمت به روند صعودی خود ادامه داد. قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر در روز جمعه با ۱/۰۳ دلار (۲ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۲/۵۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه سپتامبر ۶۷ سنت (۱/۴درصد) بیشتر شده و به بشکه ای ۴۹/۷۱ دلار رسید. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه سپتامبر به ۲/۸۱ تقلیل یافت.

قیمت نفت همچنان تحت تأثیر فضای مثبت در خصوص کاهش عرضه در بازار رشد قابل توجهی یافت به طوری که این مسئله سبب تغییر ساختار نفت خام برنت از کانتانگو به بکواردیشن گردید. افت قابل توجه موجودی نفت خام آمریکا (برای چهرمین هفته متوالی)، وضعیت مناسب تقاضای بنزین در این کشور، و همچنین کاهش تولید نفت ایالات متحده به سطح ۹/۴۱ میلیون بشکه در روز (در مقایسه با ۹/۴۳ میلیون بشکه در روز در هفته گذشته) سیگنال مثبت به بازار داده و قیمت را در روز جمعه افزایش دادند.
به علاوه، تصمیمات جلسه تولیدکنندگان بزرگ در سن پترزبورگ همچنان تأثیر فزاینده خود را بر روی قیمت حفظ نموده و به تبع آن با توجه به ایجاد انتظارات کاهش عرضه موجود در بازار تاکنون حدود هفت درصد آن را تقویت نموده است. از طرفی پذیرش طرح اخیر کاهش حجم تولید نفت اوپک از سوی نیجریه موجب ترغیب سایر تولیدکنندگان عضو این سازمان برای اجرای تعهدات آنها گردیده است.
از سوی دیگر، مخالفان دولت ونزوئلا درصدد برگزاری یک رفراندوم برای بازنویسی قانون اساسی این کشور می باشند. همچنین، اخبار منتشره در مورد اعمال تحریم از سوی آمریکا احتمال اختلال در عرضه نفت آن را افزایش داده که این مسئله باعث تعدیل نگرانی ها نسبت به فزونی عرضه در بازار شده است.
این در صورتی است که همچنان مانع اصلی در مسیر رشد قیمت وجود داشته به طوری که موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز روز جمعه گزارش هفتگی خود در مورد تعداد دکل های حفاری نفتی فعال آمریکا را منتشر ساخت. بر اساس این گزارش تعداد دکل ها با دو واحد افزایش به ۷۶۶ واحد رسید، این در حالی است که در هفته قبل میزان آنها کاهش یافته بود. البته علی رغم رشد تعداد این دکل ها بسیاری از تحلیل گران سرعت افزایش آنها را کند می دانند. همچنین، برخی از شرکت های اکتشاف و تولید نفت با توجه به کاهش قیمت از کاهش مخارج و سرمایه گذاری خود نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر دادند.
البته باید به این نکته اشاره نمود که بانک گلدمن ساکس نسبت به تقویت قیمت نفت و برقراری توازن میان عرضه و تقاضای نفت دارای خوشبینی محتاطانه است چراکه کارشناسان این بانک معتقدند، تولیدکنندگان نفت شیل در واکنش به افزایش قیمت از سرعت رشد بالاتری برخوردارخواهند شد. در این راستا، وزیر انرژی روسیه نیز از امکان برقراری تعادل در نیمه دوم سال جاری خبر داد.

یک شنبه 8 مرداد 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد