بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۷

چهار شنبه 28 تیر 1396   سرویس
قیمت نفت‌خام در معاملات بین‌المللی روز سه شنبه در واکنش به کاهش صادرات نفت خام عربستان و تضعیف ارزش دلار اندکی افزایش یافت.

قیمت نفت‌خام در معاملات بین‌المللی روز سه شنبه در واکنش به کاهش صادرات نفت خام عربستان و تضعیف ارزش دلار اندکی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر در این روز ۴۲ سنت (۰/۹ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۴۸/۸۴ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه اوت با ۳۸ سنت (۰/۸ درصد) افزایش، به بشکه ای ۴۶/۴۰ دلار رسید. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه سپتامبر از ۲/۱۹ به ۲/۲۵ دلار در هر بشکه تغییر یافت.

انتشار اخباری مبنی بر تمایل عربستان برای کاهش صادرات نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز شدیداً فضای بازار را متأثر کرد به طوری که این مسئله تا حدودی نگاه بدبینانه بازار نسبت به مازاد عرضه نفت را تعدیل نموده و در نتیجه قیمت در این روز اندکی افزایش نشان داد. البته این در صورتی است که برخی تحلیل گران اثر بخشی طرح اعضای اوپک را از ابتدای توافق آنها با چالش همراه می دانستند. شرایط کنونی بازار گواهی بر مطلب این دسته از تحلیل گران می باشد چراکه رشد تولید نفت نیجریه و لیبی در ماه های قبل عاملی برای عدم پایبندی برخی از کشورهای عضو تولیدکننده اوپک به تعهدات خود بوده است. در این راستا، وزیر نفت اکوادور یکی از عرضه کنندگان عضو این سازمان اعلام کرد که این کشور با توجه به مشکلات شدید مالی نتوانسته به تعهدات خود (میزان ۲۶ هزار بشکه در روز) برای کاهش حجم تولید نفت عمل نماید. شایان ذکر است که سهم عرضه نفت این کشور در تولید اوپک حدود ۱/۶ درصد است. لذا بر این اساس بعضی از کارشناسان روند رو به رشد تولید نفت کشورهای نیجریه ، لیبی و نفت شیل آمریکا وبه تبع آن افت قیمت نفت را عاملی برای احتمال برگشت وضعیت تولید برخی از اعضای اوپک به قبل از توافق می دانند. به علاوه، کسری بودجه این گروه از تولیدکنندگان نیز می تواند در ایجاد تزلزل میان این عرضه کنندگان نفت نقش مهمی را ایفا نماید. البته در چنین شرایطی منتشر شدن خبر فوق از سوی عربستان موقتاً آرامش نسبی در بازار برقرار کرد.
در این میان، یک عامل امیدوارکننده در بازار افت موجودی نفت آمریکا در چند هفته قبل بوده که این امر مانع از کاهش شدید قیمت نفت گردیده است. در این ارتباط انجمن نفت آمریکا (API) در روز سه شنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت ذخیره سازی تجاری این کشور را منتشر نمود. بر اساس این گزارش میزان موجودی نفت خام در هفته منتهی به ۱۴ ژوئیه حدود ۱/۶ میلیون بشکه بیشتر شده در حالی که میزان ذخیره سازی بنزین و فرآورده های میان تقطیر به ترتیب ۵/۴ و ۲/۹ میلیون بشکه کمتر گردیده اند. البته این در حالی است که S&P Global Platts پیش بینی نمود که میزان موجودی نفت خام آمریکا در هفته فوق حدود سه میلیون بشکه افت خواهد یافت.
بهای دلار در مقابل سایر ارزها با توجه به افزایش عدم اطمینان نسبت به سیاست های اقتصادی ترامپ کاهش یافت که این امر سبب افزایش تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت گردیده و در نتیجه این امر موجب تقویت قیمت آنها در روز سه شنبه شد.

چهار شنبه 28 تیر 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد