بررسی بازار جهانی نفت در روز پنجم جولای ۲۰۱۷

پنج شنبه 15 تیر 1396   سرویس
رشد صادرات نفت تولیدکنندگان اوپک در ماه ژوئن بر خلاف انتظارات بازار نسبت به کاهش حجم تولید مطابق توافق اخیر آنها موجب افت قابل ملاحظه بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه گردید.

رشد صادرات نفت تولیدکنندگان اوپک در ماه ژوئن بر خلاف انتظارات بازار نسبت به کاهش حجم تولید مطابق توافق اخیر آنها موجب افت قابل ملاحظه بهای نفت خام در معاملات بین‌المللی روز چهارشنبه گردید. بدین ترتیب، قیمت به روند نزولی خود ادامه داد. در نتیجه، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر در این روز با ۱/۸۲ دلار (۳/۷ درصد) افت به بشکه ای ۴۷/۷۹ دلار رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه اوت با ۱/۹۴ دلار (۴/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۵/۱۳ دلار تسویه شد. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه سپتامبر به ۲/۴۵ دلار در هر بشکه رسید.

انتشار اخباری مبنی بر رشد صادرات نفت خام اوپک به میزان ۴۵۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن فضای روانی بازار را شدیداً تحت تأثیر قرار داد. این در صورتی است که صادرات نفت این سازمان در ماه قبل نیز رشد داشته است. البته برخی منابع در هفته گذشته از رشد صادرات نفت عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده اوپک در ماه ژوئن خبر داده بودند. از آنجایی که توافق میان اعضای اوپک و برخی از تولیدکنندگان غیر عضو این سازمان وارد ماه هفتم خود می شود، بسیاری از تحلیل گران نسبت به اجرای سریع و کامل طرح کاهش حجم تولید نفت از سوی این گروه از عرضه کنندگان ابراز نگرانی نموده اند چراکه به نظر می رسد برخی از این کشورهای عرضه کننده به منظورتصاحب سهم بیشتر بازار با یکدیگر رقابت نموده که این امر تردیدها در خصوص کارآمدی طرح فوق را به چالش می کشاند. در مجموع این مسائل موجب برگشت شاخص های وضعیت Bearish به بازار در این روزشدند. شایان ذکر است که برخی از فعالان بازار رشد مداوم قیمت در هفته قبل پس از افت شدید آن در دو هفته پیش را تحت تأثیر قرار گرفتن بازار در وضعیت short covering می دانند زیرا این وضعیت مانع از زیان بیشتر معامله گرانی که در این موقعیت قرار داشتند، گردید.
البته در این میان، برخی مسائل نظیر روابط تیره قطر با برخی از کشورهای عربی نظیر عربستان سبب افزایش ریسک ژئوپلتیکی در منطقه خاورمیانه گردیده است. در صورت هرگونه تشدید تنش های میان این کشورها و اختلال احتمالی در عرضه نفت آنها بی ثباتی در بازار تشدید خواهد شد. لذا، عدم اطمینان نسبت به آینده روابط این تولیدکنندگان نفت نیز از پارامترهای تأثیرگذار است.
گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور نیز عامل تعیین کننده برای جهت و مسیر بازار در روزهای آتی می باشد که معمولاً این گزارش در روز چهارشنبه منتشر می شود. اما با توجه به تعطیلی روز استقلال آمریکا ، گزارش فوق در روز پنجشنبه انتشار خواهد یافت. انجمن نفت آمریکا (API) گزارش خود در مورد وضعیت ذخیره سازی تجاری این کشور برای هفته منتهی به ۳۰ ژوئن را در روز چهارشنبه منتشر ساخت. بر اساس این گزارش، کاهش موجودی نفت خام این کشور در این هفته به ۵/۸ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان ذخیره سازی بنزین در هفته مورد بررسی حدود ۵/۷ میلیون بشکه کمتر شده در حالی که میزان موجودی فرآورده های میان تقطیر ۴۰۰ هزار بشکه رشد یافته است. این در حالی است که تحلیل گران S&P Global پلاتس کاهش میزان ذخیره سازی نفت خام آمریکا را حدود ۱/۶ میلیون بشکه پیش بینی نمودند.

پنج شنبه 15 تیر 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد