بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۶ می ۲۰۱۷

یک شنبه 7 خرداد 1396   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روزکاری هفته تحت تأثیر تصمیم اعضای اوپک مبنی بر تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت به مدت نه ماه رشد یافت.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روزکاری هفته تحت تأثیر تصمیم اعضای اوپک مبنی بر تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت به مدت نه ماه رشد یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه در معاملات روز جمعه با ۶۹سنت (۱/۳درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۵۲/۱۵ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در این ماه با ۹۰سنت (۱/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۹/۸۰ دلار قرار گرفت. بنابراین حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه ژوئیه به ۲/۳۵ دلار در هر بشکه رسید.

اجماع کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای تمدید توافق کاهش حجم تولید نفت تا سه ماهه اول سال۲۰۱۸ در روز پنجشنبه به میزان ۱/۸ میلیون بشکه در روز موجب شد تا انتظارات بازار در جهت کاهش مازاد عرضه نفت شکل گرفته و باعث تقویت قیمت نفت خام در روز جمعه گردد. این در حالی است که این تصمیم نتوانست کاهش قیمت نفت خام در این هفته را جبران نماید، به طوری که قیمت نفت خام های شاخص بازار اروپا و آمریکا در این هفته به ترتیب۲/۷ و ۱/۷ درصد کاهش یافتند. البته از آنجایی که معامله گران بازار در انتظار کاهش حجم بیشتر تولید نفت از سوی اعضای اوپک بودند، این تصمیم در ابتدا افت حدود پنج درصدی قیمت را در روز پنجشنبه به دنبال داشت؛ اما پس از تعدیل فضای بازار نفت در روز جمعه، قیمت نفت افزایش یافت. همچنین، این اقدام تولیدکنندگان بزرگ سبب شد تا صندوق های پوشش ریسک میزان قراردادهای موقعیت خرید خود را در روز جمعه افزایش دهند که قسمت عمده این رشد ناشی از بستن موقعیت های فروش بود. این در صورتی است که برخی از تحلیل گران بازار در خصوص هدف این گروه از تولیدکنندگان برای کاهش حجم موجودی جهانی نفت به متوسط پنج سال گذشته، آن را با چالش هایی همراه می دانند. چراکه اولاً این تصمیم اوپک راه را برای رشد تولید نفت شیل آمریکا هموار ساخت. در این راستا، میزان تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ تا کنون با توجه به تقویت قیمت و مقرون به صرفه شدن عرضه نفت شیل این کشور، حدود ده درصد افزایش یافته و در حال نزدیک شدن به سطح تولید نفت عربستان و روسیه می باشد. اما چالش دوم آن مربوط به میزان پایبندی این کشورها برای کاهش حجم تولید نفت می باشد. زیرا برخی از این کشورها به دلیل کاهش درآمدهای نفتی ناشی ازافت قیمت نفت در سال های قبل دارای مشکلات شدید مالی می باشند، لذا این مسئله نگرانی ها در مورد میزان پایبندی آنها به طرح مذکور را تشدید می نماید.
موسسه خدمات نفتی بیکرهیوز در این روز گزارش خود در مورد تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا را منتشر نمود که در آن نشان می داد تعداد آنها برای ۱۹ هفته متوالی افزایش یافته. اما سرعت رشد این دکل ها کندتر گردیده، به طوری که در این هفته با دو واحد رشد به ۷۲۲ واحد رسیده است. کارشناسان بازار عرضه نفت شیل آمریکا را با توجه به کاهش هزینه های تولید ناشی از رشد تکنولوژی، آن را در فاصله قیمتی ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر بشکه سودآور می دانند. به نظر می رسد روند رو به رشد عرضه نفت شیل آمریکا ادامه یابد که این مسئله کارایی برنامه تولیدکنندگان بزرگ نفتی برای کاهش سطح موجودی نفت را کاهش خواهد داد. در این وضعیت تنها عاملی که می تواند تا حدودی در جهت تعدیل فزونی عرضه نفت موثر واقع گردد، تقاضای نفت است. زیرا در صورت رشد مناسب تقاضا، قسمتی از مازاد عرضه جذب بازار شده و مسیر ایجاد تعادل در بازار نفت را فراهم خواهد کرد.
البته باید به این نکته اشاره کرد که فعالان بازار نفت نسبت به رشد تقاضای بنزین آمریکا ناشی از فصل رانندگی در این کشور خوش بین می باشند. پیش بینی می شود با توجه بهبود وضعیت اقتصادی در این کشور و سوخت نسبتاً ارزان، تعداد مسافرت های جاده ای در سطح بالایی نسبت به ۱۲ سال گذشته قرار بگیرد. در این ارتباط، انجمن خودروی این کشور برآورد نمود که ۳۴/۶ میلیون نفر در ایام تعطیلات حدود ۸۰ کیلیومتر رانندگی نموده که این مقدار بیشترین رقم از سال ۲۰۰۵ تا کنون می باشد.

یک شنبه 7 خرداد 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد