بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۲ می ۲۰۱۷

یک شنبه 24 اردیبهشت 1396   سرویس
علی رغم افزایش تعداد دکلهای حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا، بهای نفت خام در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه تحت تاثیر تقویت خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره زمانی کاهش تولید و پایبندی اعضای اوپک به تعهدات خود،با اندکی افزایش همراه بود.

علی رغم افزایش تعداد دکلهای حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا، بهای نفت خام در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه تحت تاثیر تقویت خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره زمانی کاهش تولید و پایبندی اعضای اوپک به تعهدات خود،با اندکی افزایش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه در معاملات این روز با ۷سنت(۰/۱۴درصد) افزایش، بشکه ای ۵۰/۸۴ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیزبرای تحویل در ماه ژوئن با ۱سنت (۰/۰۲درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۷/۸۴ دلار تسویه شد که در نتیجه آن حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۲/۶۷دلار در هر بشکه رسید.

مقامات رسمی اوپک طی روزهای اخیر ضمن اعلام پایبندی خود به تعهدات کاهش در تولید، بر تمدید دوره زمانی این تعهدات فراتر از پایان سال جاری میلادی تاکید داشته اند. ضمن اینکه زمزمه هایی از افزایش میزان این تعهدات در دور جدید مذاکرات که قرار است در ۲۵ مه در وین برگزار گردد به گوش می رسد. از طرفی، بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، برخی از اعضای این سازمان در تلاش هستند تا نظر برخی از کشورهای غیر عضو همچون ترکمنستان و مصر را جهت مشارکت در دور جدید مذاکرات جلب نمایند. داده های منتشر شده در گزارش ماهیانه اوپک در روز پنج شنبه نیز بر پایبندی کشورهای عضو بر تعهدات خود اذعان دارد. به گونه ای که در این گزارش، تولید ات این سازمان طی ماه آوریل به ۳۱/۷۳ میلیون بشکه درروز کاهش یافته که به معنای اجرای کامل تعهدات اعضاء بر اساس توافق صورت گرفته در ماه نوامبر سال گذشته میلادی برای کاهش ۱/۲ میلیون بشکه درروز از تولیدات این سازمان است. با این وجود، در این گزارش شاهد پیش بینی افزایش ۶۰ درصدی نرخ رشد تولید نفت خام توسط کشورهای غیر عضو این سازمان در سال ۲۰۱۷ میلادی هستیم که به نوعی بر احتمال ناکارامدی تصمیمات اوپک در به تعادل رسانیدن بازار تاکید دارد. در این گزارش، اوپک ضمن تاکید بر افزایش رقابت در عرضه نفت خام، پیش بینی خود برای رشد تولید نفت خام کشورهای غیر عضو در سال جاری میلادی را از ۵۸۰ هزار بشکه در روزدرگزارش ماه قبل، به ۹۵۰ هزار بشکه درروز افزایش داده است. قابل توجه است که در حدود ۲۸۵ هزار بشکه در روز از این میزان پیش بینی در رشد، به آمریکا اختصاص دارد . انتظار برای افزایش تولید نفت خام کشورهای غیر عضو در این گزارش عمدتاً ناشی از رشد فزاینده و دور از انتظار تولید نفت شیل در ایالات متحده آمریکا و کانادا می باشد. شرکت Baker Hughes در گزارش هفتگی خود که روز جمعه منتشر شد، تعداد دکلهای حفاری فعال در آمریکا برای هفدهمین هفته متوالی را با ۹ واحد افزایش به ۷۱۲ دستگاه رسانید که به معنای تایید پیش بینی های صورت پذیرفته توسط اوپک برای افزایش تولید نفت شیل توسط ایالات متحده آمریکا می باشد. قابل ذکر است که تولید نفت خام این کشور از اواسط سال گذشته میلادی تا کنون، با بیش از ۱۰ درصد افزایش به حدود ۹/۳ میلیون بشکه درروز رسیده که نزدیک به ارقام تولیدی روسیه و عربستان سعودی است.

یک شنبه 24 اردیبهشت 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد