بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۰ می ۲۰۱۷

پنج شنبه 21 اردیبهشت 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازارهای بین المللی در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر کاهش موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا و تداوم خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره زمانی کاهش تولید توسط اوپک با افزایش همراه بود.

بهای نفت خام در بازارهای بین المللی در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر کاهش موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا و تداوم خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره زمانی کاهش تولید توسط اوپک با افزایش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه در معاملات این روز با ۱ دلار و ۴۹ سنت (۲/۹۷درصد) افزایش، بشکه ای ۵۰/۲۲ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیزبرای تحویل در ماه ژوئن با ۱ دلار و ۴۵ سنت (۳/۰۶ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۷/۳۳دلار تسویه شد که در نتیجه آن حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به سطح بشکه ای ۲/۵۲ دلار افزایش یافت.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور برای هفته هجدهم را منتشر نمود. دراین گزارش، میزان موجودی نفت خام در هفته منتهی به ۵ مه به میزان ۵/۳ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۵۲۲/۵ میلیون بشکه رسید که تقریباً ۱/۸ میلیون بشکه بالاتر از حد انتظار تحلیل گران و معامله گران بازار بوده است. موجودی نفت خام منطقه کوشینگ اوکلاهما در هفته مورد بررسی نیز ۴۰۰هزار بشکه کاهش داشته و به ۶۶/۳ میلیون بشکه رسید. از طرفی، میزان واردات نفت خام این کشور با ۶۴۴ هزار بشکه کاهش، در سطح ۷/۶۲۰میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، میزان موجودی بنزین در هفته مورد بررسی ۱۰۰هزار بشکه کاهش یافت و به ۲۴۱/۱میلیون بشکه رسید و موجودی فرآورده های میان تقطیر نیز با ۱/۶ میلیون بشکه کاهش، در سطح ۱۴۸/۸میلیون بشکه قرار گرفت.

کاهش قابل توجه موجودی نفت خام در گزارش منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) برای هفته منتهی به ۵ مه، علی رغم افزایش تولید نفت خام این کشور، موجب تقویت قیمت نفت خام در بازارهای جهانی گردید. قابل توجه است که این میزان کاهش از ابتدای سال جاری میلادی بی سابقه بوده است. از طرف دیگر، شرکت نفتی آرامکو عربستان سعودی در نظر دارد تا در ماه ژوئن ۷ میلیون بشکه از عرضه نفت خام خود به بازار آسیا را کاهش دهد که این موضوع نیز به نوبه خود به عاملی مضاعف در افزایش قیمت ها مبدل گردید. همچنین داده های کشتیرانی حاکی از کاهش احتمالی در حمل و نقل نفت خام از سوی کشورهای عضو اوپک و ذخایر شناور در سنگاپور می باشد که برخی تحلیل گران این میزان کاهش برای ماه آوریل را در حدود ۵۰ میلیون بشکه تخمین زده اند. علی رغم کاهش موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا در هفته های اخیر که توانسته است تاثیر مثبتی بر افزایش هر چند مقطعی قیمت ها داشته باشد، لازم است برای کسب اطمینان خاطر از جهت گیری بازار به سمت تعادل به چند نکته توجه داشت: در گزارش EIA، تولید نفت خام آمریکا در ادامه روند گذشته افزایش روزانه ۲۱ هزار بشکه ای را به ثبت رسانیده است که در نتیجه، مجموع تولید نفت خام این کشور به ۹/۳۱۴ میلیون بشکه درروز رسیده است. بررسی داده های اخیر نشان می دهد که تولید نفت خام لیبی احتمالاً به بیش از ۸۰۰ هزار بشکه درروز افزایش یابد که از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون بی سابقه بوده است . نیجریه نیز اعلام نموده است که پس از دستیابی به توافق صلح با شورشیان این کشور، بلافاصله تولیدات خود را افزایش خواهد داد. همچنین، با وجود افزایش احتمال تمدید دوره زمانی کاهش تولید توسط اوپک، هنوز در رابطه با افزایش رقم آن به بیش از ۱/۸ میلیون بشکه در روز (مقدار مورد توافق اولیه در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی) بحثی به میان نیامده است. این در حالیست که به عقیده بسیاری از تحلیل گران، این مقدار کاهش در تولید درکوتاه مدت قادر به بازگرداندن تعادل به بازار نخواهد بود. در حال حاضر، اوپک با یک چالش دوسویه روبروست: از یک طرف در تلاش است تا برای افزایش قیمت ها و حفظ آن در محدوده ۵۵ دلار که بنا به اذعان بسیاری ار مقامات انرژی کشورهای عضو آن قیمتی قابل قبول است، مقدار تولیدات خود را کاهش دهد و از طرف دیگر، مادامی که قیمت های جهانی نفت خام بالاتر از ۴۰ دلاربه ازاء هر بشکه ( رقم سود آور برای تولید نفت شیل ) مورد معامله قرار می گیرد، شاهد افزایش تولید نفت شیل در ایالات متحده آمریکا خواهیم بود. افزایش تولید نفت شیل به تدریج اثرات مثبت تصمیمات و سیاست های اوپک برای کاهش تولید نفت خام را از بین خواهد برد و به مرور زمان منجر به از دست رفتن مقداری از سهم بازار این کشورها خواهد گردید. همچنین، ممکن است به کاهش انگیزه کشورهای عضو این سازمان برای مشارکت در کاهش حجم تولید منجر گردد.

پنج شنبه 21 اردیبهشت 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد