بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ آوریل ۲۰۱۷

دو شنبه 11 اردیبهشت 1396   سرویس
علی رغم افزایش تعداد دکلهای حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا، بهای نفت خام تحت تاثیر افزایش خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره کاهش در تولید توسط اوپک طی معاملات روز جمعه با افزایش همراه بود.

علی رغم افزایش تعداد دکلهای حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا، بهای نفت خام تحت تاثیر افزایش خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره کاهش در تولید توسط اوپک طی معاملات روز جمعه با افزایش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن در معاملات این روز با ۲۹ سنت ( ۰/۵۶درصد) افزایش، بشکه ای ۵۱/۷۳ دلار تسویه گردید. قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در این ماه با ۳۶ سنت ( ۰/۷۳درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۹/۳۳ دلار قرار گرفت. بدین ترتیب، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه ژوئن به ۲/۴ دلار در هر بشکه افزایش یافت .

قیمت نفت خام در بازار های جهانی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته تحت تاثیر افزایش خوش بینی ها نسبت به تمدید دوره زمانی کاهش در تولید توسط کشورهای عضو و غیر عضو اوپک، با افزایش همراه بود. این در حالیست که شرکت Baker Hughes در روز جمعه گزارش تعداد دکل های حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا را منتشر نمود که برای پانزدهمین هفته متوالی با افزایش همراه بود و با ۹ واحد رشد به رقم ۶۹۷ دستگاه رسید. تعداد دکل های حفاری فعال در ایالات متحده آمریکا از ماه مه سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون، تقریباً به دو برابر افزایش یافته است. مقامات بخش انرژی روسیه نیز ضمن حمایت دوباره ازتمدید دوره زمانی کاهش در تولید اعلام نمودند که تا پایان ماه جاری میلادی، این کشور به طور کامل تعهدات خود برای کاهش در تولید که طبق توافق صورت گرفته در حدود ۳۰۰ هزار بشکه درروز می باشد را انجام خواهد داد. از طرفی، پیش بینی می گردد که مجموع تولید نفت خام اوپک در ماه آوریل با ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش، به حدود ۳۱/۷۲ میلیون بشکه درروز برسد . صادرات نفت خام عربستان سعودی نیز در ماه آوریل نسبت به ماه مارس، ۳۳۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است . علی رغم افزایش اجماع بین کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای تمدید دوره زمانی کاهش تولید، نباید نقش کاهنده رشد تولید نفت خام آمریکا درقیمت ها را نادیده گرفت. این عامل در حال حاضر به اصلی ترین نگرانی در بین معامله گران در بازارهای جهانی تبدیل گردیده است که می تواند اثرات مثبت توافق احتمالی پیش رو را با چالش مواجه سازد. ضمن اینکه خالد الفالح ، وزیر انرژی عربستان سعودی در کنفرانس ابوظبی اعلام نمود که علی رغم کاهش سه ماهه تولید نفت خام توسط کشورهای عضو و غیر عضو اوپک، تا کنون موفق به کاهش موجودی جهانی نفت خام به کمتر از میانگین ۵ ساله اخیر نگردیده ایم. از این رو به نظر می رسد که اعضای اوپک بمنظورافزایش اثر بخشی تصمیمات خود برای کاهش وحذف مازاد نفت خام موجود در بازار، می باید ایالات متحده آمریکا را نیز با خود همراه نمایند و یا حداقل از سرعت رشد مداوم تولید نفت خام این کشور بکاهند.

دو شنبه 11 اردیبهشت 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد