افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس

آمادگی بورس انرژی برای صادرات بنزین

شنبه 9 اردیبهشت 1396   سرویس
افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اینده نزدیک می‌تواند کشور ما را از واردات بنزین بی‌نیاز و ایران را به‌عنوان صادرکننده این فرآورده به بازارهای منطقه‌ای و جهانی معرفی کند.

به گزارش مبین سرمایه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) ، پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی از واحدهای بزرگ پالایشی است که بخش غیردولتی بیشترین حجم را در احداث، تامین مالی و حتی بهره‌برداری از آن بر عهده خواهد داشت.
علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به تامین مالی 300 میلیارد تومانی این پروژه از آمادگی این بورس برای صادرات بنزین و سایر فرآورده‌های این مجتمع پالایشگاهی خبر داد.
پذیرش بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اکتان 90 و دارای استاندارد یورو4 در بورس انرژی صورت گرفته است و بر پایه آن در سال گذشته شاهد تا‌مین مالی 300 میلیارد تومانی آن با ابزار اوراق سلف استاندارد موازی بودیم.
وی افزود: اهمیت این پروژه مهم پس از تامین مالی از بورس انرژی را می‌توان در مدیریت و راهبری آن توسط شرکت‌های غیردولتی و بورسی دانست که می‌تواند نقطه امید بزرگی برای کاهش تصدیگری دولت در بخش فرآورده‌های نفتی به شمار رود.
حسینی گفت : وجود بنزین مازاد بر نیاز داخلی باز هم جایگاه بورس انرژی به‌عنوان مهمترین بازار رسمی صادراتی فرآورده‌های نفتی کشور را برجسته می‌ کند که پتانسیل‌های جدیدی را پیش روی حضور بخش غیردولتی در معاملات حامل‌های انرژی ایجاد خواهد کرد.
وی افزود: در فازهای پیش‌رو تامین مالی اهمیت بیشتری پیدا می کند تا کمترین وقفه در اجرای سایر بخش‌ها ایجاد نشود. همچنین تجربه موفق عرضه اوراق سلف استاندارد موازی بنزین پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بورس انرژی، این امکان را می دهد که در شرایط سخت پولی نیز می‌توان به ابزارهای نوین مالی - اسلامی و تامین سرمایه از بازارهای مالی امیدوار بود بنابراین حتی در تغییرات سیاسی یا مدیریتی، باز هم باید به نقش این بازارها در تامین مالی پروژه‌های بزرگ و ملی توجه کرد.
حسینی اظهار داشت : کاهش تصدیگری دولت در بخش‌های مختلف همچون تولید، فروش و صادرات فرآورده‌های نفتی شاید به یکی از مهم‌ترین دستاوردهای جانبی افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تعمیم پیدا کند؛ زیرا ذات تامین مالی بر پایه اوراق سلف استاندارد موازی در بورس‌های کالایی بر این اساس است که چنین کالایی به‌ صورت فیزیکی در زمان مقرر قابل تحویل باشد.
مدیرعامل بورس انرژی گفت : بنابراین از این پس می‌توان به عرضه بنزین تولیدی این پالایشگاه در بورس انرژی خوش‌بین بود. عرضه صادراتی و حتی عرضه داخلی بنزین شاید به‌عنوان مهم‌ترین سوخت در خودروها قطعا نگاه جدیدی را پیش روی تولید و عرضه حامل‌های انرژی به موازات سیستم‌های دولتی ایجاد می‌کند که می‌تواند نگاه‌ها به ذات تولید و توزیع این قبیل حامل‌های انرژی توسط بخش غیردولتی را تقویت کند.
مدیرعامل بورس انرژی گفت: پارسال بنزین این مجتمع با اکتان 90 و بنا بر استاندارد یورو 4 در بورس انرژی مورد پذیرش قرار گرفت که پس از آن 300 میلیارد تومان از تامین مالی این پالایشگاه در بورس انرژی عرضه و معامله شد.
وی افزود: با افتتاح «فاز‌1» پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، حجم تقاضای داخلی پوشش خواهد یافت و کشورمان به صادرکننده این فرآورده نفتی تبدیل می‌شود که رخداد بسیار مهمی تلقی خواهد شد.
حسینی اظهار داشت : با توجه به پذیرش این کالا در بورس انرژی و وجود خریداران داخلی و خارجی بسیار، هم اکنون بورس انرژی از این توانمندی برخوردار است که عرضه مازاد بر نیاز کشور را به بازارهای خارجی صادر کند. هرچند که آشنایی کافی با این کالا در بورس انرژی وجود داشته همچنین تجربه صادرات فرآورده‌های نفتی از بستر بورس انرژی و وجود شرکت‌های کوچک و بزرگ بین‌المللی که از این بورس کد معاملاتی دریافت کرده‌اند، می‌تواند نقش برجسته‌ای در صادرات این فرآورده ایفا کند.
سید علی حسینی درباره تامین مالی این پالایشگاه گفت : بخشی از ارزش این پروژه
در بورس انرژی تامین مالی شده و با توجه به شرایط اجرای آن همچنین وضعیت فازهای دیگر، جذب نیروی کار یا حتی توسعه ظرفیت آن، بورس انرژی آمادگی دارد تا باز هم در چارچوب قوانین و دستورالعمل‌ها در تامین مالی آن مشارکت داشته باشد. پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به‌عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت 360 هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت است که در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس احداث شد.
فاز نخست این مجتمع 12 تا 15 میلیون لیتر بنزین را به ظرفیت تولید کشور می‌افزاید هر چند که ظرفیت نهایی آن تولید 36میلیون لیتر بنزین، 14 میلیون لیتر گازوئیل، 2 هزار تن گاز مایع، 3 میلیون لیتر سوخت هواپیما و 130 تن گوگرد در روز خواهد بود.

شنبه 9 اردیبهشت 1396
سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد