بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۹ آوریل ۲۰۱۷

شنبه 2 اردیبهشت 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر گزارش افزایش موجودی بنزین و رشد تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا با کاهش همراه بود.

بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر گزارش افزایش موجودی بنزین و رشد تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا با کاهش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن در معاملات این روز با یک دلار و ۹۶سنت ( ۳/۷ درصد) کاهش، بشکه ای ۵۲/۹۳ دلار تسویه گردید. قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه مه با یک دلار و ۹۶سنت ( ۳/۹۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۰/۴۴ دلار قرار گرفت. در نتیجه، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه ژوئن به ۲/۰۸دلار در هر بشکه افزایش یافت .

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور برای هفته پانزدهم را منتشر نمود. دراین گزارش، میزان موجودی نفت خام در هفته منتهی به ۱۴آوریل ۱/۱میلیون بشکه کاهش یافته و به ۵۳۲/۳ میلیون بشکه رسیده است. موجودی نفت خام منطقه کوشینگ اوکلاهما در هفته مورد بررسی نیز ۸۰۰ هزار بشکه کاهش داشته و به ۶۸/۶ میلیون بشکه رسیده است. از طرفی، میزان واردات نفت خام این کشور با ۶۸هزار بشکه کاهش، در سطح ۷/۸۱ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، میزان موجودی بنزین در هفته مورد بررسی ۱/۶میلیون بشکه افزایش یافته و به ۲۳۷/۷میلیون بشکه رسید و موجودی فرآورده های میان تقطیر نیز با ۱/۹میلیون بشکه کاهش، در سطح ۱۴۸/۳میلیون بشکه قرار گرفت. کاهش در سطح موجودی بنزین در این گزارش نسبت به گزارش هفته چهاردهم، فاکتور بسیار تعیین کننده ای در تعیین قیمت های نفت خام طی معاملات روز گذشته بود.

قیمت نفت خام طی معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر انتشار گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا( EIA ) با کاهش همراه گردید. به اذعان برخی تحلیل گران، افزایش سطح ذخیره سازی بنزین در این گزارش که در نتیجه رشد روزانه ۲۴۱ هزار بشکه ای پالایش نفت خام حاصل گردید، تاثیر قابل توجهی در افت بهای نفت خام در روز گذشته داشته است (با توجه به اینکه میزان موجودی این فرآورده هنوز ۲۱ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۱۰ ساله می باشد، هر گونه افزایش در آن به سرعت اثرات خود را در قیمت ها نشان خواهد داد). قیمت بنزین نیز برای تحویل در ماه مه با ۳% کاهش به ۱/۶۵ دلار به ازاء هر گالن رسید که کمترین میزان از ۲۸ ماه مارس سال جاری میلادی می باشد. کاهش سطح موجودی نفت خام در این گزارش نیز کمتر از حد انتظار معامله گران و تحلیل گران بازار بود که خود عاملی تشدید کننده در کاهش بیشتر قیمت ها بوده است . تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا در هفته منتهی به ۱۴ آوریل (برای نهمین هفته متوالی) با افزایش روزانه ۱۷ هزار بشکه به ۹/۲۵ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از ماه آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی می باشد. قابل توجه است که ایالات متحده آمریکا از زمانی که اوپک اقدام به کاهش در تولید نفت خام خود نموده ، تا کنون روزانه ۶۰۰ هزار بشکه به تولیدات خود افزوده است که موجب تعدیل بخشی از اثرات مثبت تصمیم اوپک برای کاهش و حذف مازاد عرضه نفت خام در بازار گردید. از طرفی، موجودی نفت خام این کشور هنوز در سطح بالایی قرار دارد و حدود ۱۰۰ میلیون بشکه بیشتر از میانگین ۵ ساله آن می باشد. با این وجود، برخی از تحلیل گران بر این اعتقادند که با فرا رسیدن فصل تابستان و افزایش تقاضای بنزین، معادلات به نفع قیمت ها تغییر خواهد نمود . عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاهها رو به اتمام است که این موضوع نیز می تواند به همراه موافقت اوپک برای تمدید دوره زمانی کاهش در تولید، در نهایت موجب کاهش سطح موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا گردد و چشم انداز مثبتی را برای قیمت های نفت خام رقم زند.

شنبه 2 اردیبهشت 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد