بررسی بازار جهانی نفت روز ۵ آوریل ۲۰۱۷

شنبه 19 فروردین 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازار های جهانی طی معاملات روز چهارشنبه علی رغم افزایش موجودی نفت خام آمریکا تحت تاثیر افزایش ضریب بهره برداری پالایشی با افزایش همراه بود.

بهای نفت خام در بازار های جهانی طی معاملات روز چهارشنبه علی رغم افزایش موجودی نفت خام آمریکا تحت تاثیر افزایش ضریب بهره برداری پالایشی با افزایش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن در معاملات این روز با۱۹سنت ( ۰/۳۵ درصد) افزایش در قیمت بشکه ای ۵۴/۳۶ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه مه با ۱۲سنت (۰/۲۳درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۱/۱۵ دلار قرار گرفت که در نتیجه آن حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۲/۷۶دلار در هر بشکه افزایش یافت .

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور برای هفته سیزدهم را منتشر نمود که دراین گزارش، میزان موجودی نفت خام در هفته منتهی به ۳۱ مارس ۱/۵ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۵۳۵/۵ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، در این گزارش میزان موجودی نفت خام منطقه کوشینگ اوکلاهما در هفته مورد بررسی ۱/۴ میلیون بشکه افزایش داشته و به ۶۹/۱میلیون بشکه رسیده است. از طرفی، میزان واردات نفت خام این کشور با ۳۷۴ هزار بشکه کاهش، در سطح ۷/۸۵۰میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، میزان موجودی بنزین در هفته مورد بررسی ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته و به ۲۳۹/۱میلیون بشکه رسیده است و موجودی فرآورده های میان تقطیر نیز با ۵۰۰ هزار بشکه کاهش، در سطح ۱۵۲/۴میلیون بشکه قرار گرفته است. پر واضح است که کاهش در سطح موجودی این فرآورده ها نسبت به گزارش هفته دوازدهم، در افزایش قیمت های نفت خام در بازار های جهانی علی رغم افزایش سطح موجودی نفت خام موثر بوده است.

گزارش منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA) که بر خلاف انتظار تحلیل گران بازار بود( با توجه به گزارش منتشر شده توسط API در روز سه شنبه مبنی بر پیش بینی کاهش ۱/۸ میلیون بشکه ای سطح موجودی این کشور)، موجی از ناامیدی را در میان بسیاری ازمعامله گران طی معاملات روز گذشته ایجاد نمود. عمده افزایش در سطح موجودی نفت خام این کشورناشی از افزایش تولید به میزان ۵۲ هزار بشکه درروز بوده است که مجموع تولید نفت خام این کشور را به ۹/۲ میلیون بشکه درروز رسانیده است . تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون در حدود ۹ درصد افزایش داشته است که با رشد قیمت های جهانی طی این دوره قابل توجیه است. با این وجود، با توجه به افزایش ضریب بهره برداری از پالایشگاهها به منظور آمادگی برای پاسخ به افزایش تقاضای بنزین در فصل تابستان، این افزایش موجودی در گزارش مذکورنتوانست تاثیر کاهنده ای بر افزایش قیمت های نفت خام در بازار های جهانی داشته باشد. از طرف دیگر، علی رغم وجود زمینه مناسب برای رشد هرچند کوتاه مدت قیمت های نفت خام با توجه به اخبار مثبتی همچون افزایش ضریب بهره برداری پالایشگاهها و احتمال تمدید دوره کاهش در تولید توسط اعضاء اوپک ، افزایش پی در پی موجودی نفت خام و تولید ایالات متحده آمریکا در گزارشات منتشر شده مانعی جدی برای افزایش قیمت ها ایجاد نموده است.
بر اساس گزارش EIA، ضریب بهره برداری پالایشی از ۸۹/۳ درصد در گزارش قبلی به ۹۰/۸ درصد در گزارش اخیر رسیده است که علی رغم افزایش سطح موجودی نفت خام، زمینه را برای افزایش تقاضا طی هفته های پیش رو فراهم خواهد آورد. با توجه به افزایش این ضریب، بسیاری از تحلیل گران بر این اعتقادند که در گزارشهای بعدی می توان شاهد افزایش کمتر و یا حتی کاهش سطح موجودی نفت خام ایالات متحده آمریکا بود که این دیدگاه نیز در عدم کاهش قیمت ها طی معاملات روز گذشته بسیار موثر بوده است.

شنبه 19 فروردین 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد