بررسی بازار جهانی نفت روز۲۷ مارس ۲۰۱۷

چهار شنبه 9 فروردین 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازار های جهانی طی معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر افزایش فعالیت های حفاری در ایالات متحده آمریکا و ابهام در برنامه تولید اوپک با کاهش همراه بود.

بهای نفت خام در بازار های جهانی طی معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر افزایش فعالیت های حفاری در ایالات متحده آمریکا و ابهام در برنامه تولید اوپک با کاهش همراه بود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه در معاملات این روز با ۵ سنت ( ۰/۱۰درصد) کاهش، در قیمت بشکه ای ۵۰/۷۵ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در این ماه نیز با ۲۴سنت ( ۰/۵۰درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۷/۷۳ دلار قرار گرفت که در نتیجه آن حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۳/۰۲ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

پنج کشور کویت ، الجزایر، ونزوئلا، عمان و روسیه که از جمله کشورهای امضا کننده توافق کاهش در تولید نفت خام دراواخر سال گذشته میلادی بودند روز یکشنبه در کویت گردهم آمدند تا وضعیت فعلی پایبندی کشورها به توافق صورت پذیرفته را مورد بررسی قرار دهند. در این نشست مقامات اوپک از اعضاء خواستند تا همچنان به تعهدات خود مبنی بر کاهش تولید پایبند باشند. ضمن اینکه مقرر گردید تا در اواخر ماه آوریل با حضور اعضاءاوپک ، برای بررسی نیاز و یا عدم نیاز به افزایش دوره زمانی کاهش در تولید به بیش از شش ماه، جلسه ای برگزار گردد. علی رغم اثرات مثبت این نشست بر فضای معاملات نفت خام در بازار های جهانی، بهای نفت خام در روز دوشنبه تحت تاثیر سخنان محمد صالح السادا وزیر انرژی قطر که اظهارداشته بود که تمدید زمان کاهش در تولید باید به سه ماهه سوم سال جاری میلادی موکول گردد با کاهش همراه گردید. قابل ذکر است که اعضاء اوپک همواره بر افزایش دوره زمانی کاهش در تولید بعد از ماه ژانویه تاکید نموده اند ، با این وجود هنوز دستیابی به توافق نهایی بین کشورهای عضو و غیر عضو این سازمان برای اتخاذ چنین تصمیمی در هاله ای از ابهام قرار دارد. از طرفی، رشد تولید نفت شیل در آمریکا می تواند تلاشهای این سازمان جهت حذف و یا کاهش مازاد عرضه نفت خام در بازار را نا فرجام سازد. به گونه ای که در گزارشی که شرکت Baker Hughes در روز جمعه منتشر نمود، تعداد دکلهای حفاری فعال در هفته گذشته در آمریکا با ۲۱ واحد افزایش به ۶۵۲ دستگاه رسیده بود که نشان دهنده تقویت احتمالی تولید نفت خام در این کشور در گزارش های پیش رو می باشد. با توجه به افزایش متوالی تعداد دکلهای حفاری در آمریکا و سطح ذخایر نفت خام این کشور، اعضاء اوپک برای جبران این کاهش در تولید بایستی مقدار بیشتری از تولیدات خود را کاهش دهند که این موضوع مسیر توافق بین اعضاء این سازمان را با چالش های بیشتری روبرو خواهد ساخت.

چهار شنبه 9 فروردین 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد