بررسی بازار جهانی نفت روز۸ مارس ۲۰۱۷

شنبه 21 اسفند 1395   سرویس
قیمت نفت خام درمعاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر انتشارگزارش هفتگی موجودی نفت خام آمریکا ، توسط EIA با کاهش قابل ملاحظه ای همراه بود و به پایین ترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید.

قیمت نفت خام درمعاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر انتشارگزارش هفتگی موجودی نفت خام آمریکا ، توسط EIA با کاهش قابل ملاحظه ای همراه بود و به پایین ترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه در معاملات این روز با ۲دلار و۸۱سنت ( ۵/۲۹ درصد) کاهش، در قیمت بشکه ای ۵۳/۱۱ دلار تسویه گردید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیز برای تحویل در ماه آوریل با ۲ دلار و ۸۶سنت (۵/۵۹درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۰/۲۸ دلار قرار گرفت و حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت را به ۲/۸۳ دلار در هر بشکه رسانید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا ( EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در ارتباط با وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که دراین گزارش، میزان ذخیره سازی نفت خام آن در هفته منتهی به سوم مارس ۸/۲میلیون بشکه بیشتر شده (برای نهمین هفته متوالی) و به ۵۲۸/۴ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، در این گزارش میزان موجودی نفت خام منطقه کوشینگ اوکلاهما در هفته مورد بررسی ۹۰۰هزاربشکه افزایش یافته و به ۶۴/۴ میلیون بشکه رسیده است. از طرفی، میزان واردات این کشور با ۵۶۱ هزار بشکه در روزافزایش در سطح ۸/۱۵ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. این در حالی است که میزان موجودی بنزین در هفته مورد بررسی در این گزارش ۶/۶ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۲۴۹/۳میلیون بشکه رسیده است و موجودی فرآورده های میان تقطیر نیز با ۲/۷ میلیون بشکه کاهش در سطح ۱۶۱/۵میلیون بشکه قرار گرفته است. پر واضح است که کاهش موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطیر تاثیر کاهنده افزایش موجودی نفت خام بر قیمت های جهانی را تا اندازه ای محدود نموده است.

کاهش قابل توجه بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز چهارشنبه که از فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی بی سابقه گزارش گردیده است، این نگرانی را به وجود می آورد که علی رغم تلاشها و اقدامات سازمان کشورهای صادر کننده نفت (OPEC) برای کاهش تولید و عرضه نفت خام ، مازاد عرضه نفت خام در بازار های جهانی همچنان پا بر جا خواهد ماند . ذخیره سازی نفت خام توسط بزرگترین مصرف کننده نفت خام جهان هر ساله با افزایش همراه بوده و در هفته گذشته نیز۸/۲ میلیون بشکه افزایش داشته است که بیش از چهار برابر میزان پیش بینی های صورت پذیرفته می باشد.
با توجه به افزایش حجم معاملات نفت خام WTI و Brent در روز معاملاتی گذشته که به ترتیب ۸۷/۷ و ۴۱/۹ میلیون بشکه رشد داشته است ، برخی معامله گران بر این اعتقادند که در صورت عرضه ملموس موقعیت های خرید توسط سفته بازان در بازار طی روزهای معاملاتی آینده که به اصطلاح شرایط را برای معاملات Get-Me-Out) GMO) فراهم می آورد ، کاهش قیمت های نفت خام در روز گذشته می تواند به عنوان نقطه عطفی برای آغاز روند کاهشی قابل ملاحظه در قیمت های جهانی باشد . تحلیل گران تکنیکال نیز سطح حمایتی ۵۱-۵۰ دلار به ازاء هر بشکه را برای نفت خام WTI در نظر گرفته اند که در صورت از دست رفتن این سطح ، محدوده بعدی ۴۷-۴۸ دلار به ازاء هر بشکه خواهد بود. علاوه بر افزایش موجودی نفت خام آمریکا، رشد سریع تولید این کشور نیز بر حساسیت بهای نفت خام افزوده است و آن را به سمت کاهش بیشتری سوق می دهد. همچنین، طی معاملات در بازار نایمکس بیش از۲۱ و ۱۸ هزار اختیار فروش به ترتیب با قیمت ۵۰ و ۵۱ دلار به ازاء هر بشکه در سررسید ماه آوریل مورد معامله قرار گرفت. همچنین در سررسید ماه مه ۱۷ هزار اختیار فروش با قیمت ۵۰ دلار معامله گردید که به خوبی نشان دهنده انتظار واگذار کنندگان اختیار فروش برای کاهش بیشتر قیمت ها می باشد. به نظر می رسد که در شرایط کنونی بازار ، اعلام افزایش دوره زمانی کاهش تولید به بیش از شش ماه توسط اعضاء اوپک بتواند تا حدودی از شدت روند کاهش قیمت ها بکاهد . ولی باید در نظر داشت که هنوز سایه افزایش مداوم سطح موجودی نفت خام در آمریکا و افزایش تولید این کشور علی رغم پایبندی اعضاء اوپک برای کاهش تولید بر قیمت ها سنگینی می کند. به خصوص اینکه فدرال رزرو نیز در صدد افزایش نرخ بهره می باشد که می تواند موجب تقویت دلار گردد و با توجه به قیمت گذاری نفت خام بر اساس دلار، هزینه خرید نفت خام توسط دارندگان سایر ارزها را بالا خواهد برد که در نهایت منجر به کاهش سطح تقاضا در بازارخواهد گردید.

شنبه 21 اسفند 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد