بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 27 فوریه 2017)

سه شنبه 10 اسفند 1395   سرویس
حاشیه سود پالایش در بازار آسیا طی هفته منتهی به ۲۴ فوریه با توجه به کاهش کرک فرآورده‌های نفتی (به جز فرآورده های میان تقطیر) کاهش یافت. پالایشگاه های JX و TonenGeneral ژاپن اعلام کردند در راستای اجرای مقررات دولت این کشور و کاهش نرخ باقیمانده کراکینگ، ظرفیت تاسیسات CDU خود را در اواخر ماه مارس حدود ۱۹۴ هزار بشکه در روز تقلیل خواهند داد.

حاشیه سود پالایش در بازار آسیا طی هفته منتهی به ۲۴ فوریه با توجه به کاهش کرک فرآورده‌های نفتی (به جز فرآورده های میان تقطیر) کاهش یافت. پالایشگاه های JX و TonenGeneral ژاپن اعلام کردند در راستای اجرای مقررات دولت این کشور و کاهش نرخ باقیمانده کراکینگ، ظرفیت تاسیسات CDU خود را در اواخر ماه مارس حدود ۱۹۴ هزار بشکه در روز تقلیل خواهند داد. کرک نفتا نیز به دلیل تضعیف کرک بنزین و نیز بازگشت دو واحد اسپیلیتر میعانات گازی در راس لافان قطر به وضعیت عادی خود (افزایش عرضه نفتا به میزان ۱۴۵ هزار بشکه در روز) کاهش یافت. این در صورتی است که حاشیه سود فرآورده های پتروشیمی به دلیل حفظ تقاضا از سوی شرکت های خریدار در سطح بالایی قرار گرفت. به طور کلی با توجه به اینکه عوامل بنیادین در بازار سنگاپور در حال بهبود می باشند، منحنی فوروارد ماه اول نسبت به ماه دوم دارای شیب تندتری بوده به طوری که ساختار بازار آن را نیز بکوارد نموده است.

همچنین، مجتمع پالایشی و پتروشیمی ریلاینس هند اعلام نمود که میزان صادرات نفتای سنگین خود را در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، به دلیل تکمیل ظرفیت پروژه پارازیلین در گجرات غربی و افزایش آن از ۰/۸ در حال حاضر به ۲/۲ میلیون متریک تن در سال، متوقف خواهد نمود. البته شرکت ONGC نیز اخیراً از کاهش صادرات نفتای خود خبر داده بود. لذا بر این اساس انتظار می رود که با توجه به کاهش فشارهای ناشی از کرک ضعیف بنزین، کرک نفتا نیز از وضعیت بهتری برخوردار گردیده و با توجه به کاهش ۳۰ هزار بشکه در روز از عرضه این فرآورده در ماه مارس به دلیل عملیات تعمیرات بهاره پالایشگاه ها، این وضعیت همچنان ادامه یابد.

به علاوه، کرک بنزین نیز در هفته مورد بررسی کاهش یافت که علت اصلی آن ناشی از انتقال عرضه این فرآورده از حوزه اقیانوس اطلس به بازار آسیا می باشد. این در حالی است که خرابی پالایشگاه ها در حوزه خلیج مکزیک در روز پنجشنبه تا حدودی کرک بنزین را در منطقه مذکور (خلیج مکزیک) افزایش داد. با این حال تقاضای بنزین در شرق سوئز تحت تاثیر عواملی همچون خریداری ۲۴۰ هزار تن بنزین برای تحویل در ماه مارس و آوریل توسط شرکت ADONOC به دلیل توقف تولید واحد بنزین سازی RFCC آن قوی باقی ماند. شیب منحنی فوروارد بنزین با اکتان ۹۵ برای ماه اول نسبت به ماه دوم آن کمتر گردیده و ساختار آن به دلیل افزایش جریان عرضه از ناحیه اقیانوس اطلس به این بازار به میزان کمی در وضعیت کانتانگو قرار گرفت. لذا پیش بینی می شود با محدود شدن عرضه بنزین از حوزه اقیانوس اطلس، کرک این فرآورده از ثبات بیشتری در بازار سنگاپور برخوردار باشد. همچنین، عملیات تعمیرات بهاره پالایشگاه ها نیز موجب تقویت بیشتر این فرآورده خواهد شد.

در مقابل، کرک نفت گاز/دیزل در هفته مذکور به بالاترین سطح در طی سیزده هفته رسید که در این راستا، شرایط مساعد عوامل بنیادین عاملی برای تقویت کرک آنها گردید. زیرا از یکسو، عملیات تعمیرات پالایش باعث کاهش تولید عرضه این فرآورده ها گردیده و از سوی دیگر، تقاضای فصلی برای آنها همچنان در سطح بالایی قرار دارد. به علاوه، تقاضای نفت گاز/دیزل توسط مصر (حدود ۲ میلیون تن دیزل برای تحویل در ماه آوریل – ژوئن) موجبات حمایت بیشتر از این فرآورده ها را فراهم نمود. لازم به ذکر است، ساختار بازار فوروارد نفت گاز ماه اول نسبت به ماه سوم آن برای اولین بار از ماه نوامبر گذشته به بکوارد تغییر جهت داد. این در حالی است که صادرات نفت گاز چین در ماه ژانویه به دلیل ذخیره سازی فصلی حدود ۴۶ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته و باعث کاهش میزان محموله های قابل فروش این فرآورده شد. اما صادرات سوخت دیزل این کشور در سطح بالایی قرار داشت ( که این میزان ۳۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان می دهد). برآورد می شود با توجه به شرایط مناسب عرضه و تقاضای این فرآورده ها کرک آنها در سطح کنونی باقی بماند، زیرا با وجود ذخیره سازی سوخت دیزل هنوز سطح فعلی آن در سطح پایینی قرار دارد.

کرک سوخت جت/نفت سفید نیز طی هفته گذشته علی رغم تضعیف Regrade (به دلیل کاهش تقاضا برای این فرآورده ها در منطقه) و تقویت کرک نفت گاز/دیزل اندکی رشد یافت. تقاضای نفت سفید در شمال شرق آسیا رو به کاهش است ، در حالی که کرک این فرآورده از ناحیه عرضه آن تحت فشار قرار دارد. زیرا شرکت IOC هند عرضه یک محموله ۳۲ هزار تنی از سوخت جت برای ماه مارس از واحد جدید پالایشگاه پارادیپ که اخیراً با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز به بهره برداری رسیده را عرضه کرده است. لازم به ذکر است که میزان صادرات سوخت جت/ نفت سفید چین به ۱۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است، که این میزان ۴۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل نشان می دهد.

کرک نفت کوره نیز طی هفته مورد بررسی تضعیف گردید، چرا که صرفه اقتصادی صادرات و میزان در دسترس بودن محموله های غرب در نتیجه کاهش تقاضای نیروگاه های برق آن منطقه در حال بهبود است. به علاوه، صادرات LSFO پالایشگاه Ruwais شرکت ADNOC، که احتمالاً تا بهار ادامه پیدا می کند، کرک نفت کوره در بازار آسیا را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان، کره جنوبی در ماه ژانویه حدود ۴۰ هزار بشکه در روز نفت کوره وارد کرد و این کشور را تبدیل به واردکننده خالص این فرآورده نمود، که هراه با کاهش صادرات چین (۷۰ هزار بشکه در روز در ژانویه) احتمالاً مانع از کاهش بیشتر کرک نفت کوره شده است. انتظار می رود واردات کره جنوبی کرک نفت کوره با توجه به افت تقاضای فصلی ناشی از تضعیف تقاضای نیروگاه ها طی ماههای آینده کاهش یابد. همچنین، پیش بینی می شود با توجه به ادامه مازاد عرضه این فرآورده در ماه مارس به میزان ۱۳۰ هزار بشکه در روز، کرک نفت کوره همچنان تحت فشار باشد.

در هفته ای که گذشت حاشیه سود پالایشی در بازار اروپا نیز وضعیت چندان مناسبی نداشت و کرک تمامی فرآورده ها بجز LSFO با کاهش ارزش همراه بودند.

کرک نفتا نیز با توجه به کاهش تقاضای داخلی به دلیل ادامه فعالیت های تعمیر و نگهداری واحد های کراکر و در نتیجه کاهش خرید به صورت تک محموله، روند نزولی خود را ادامه داد. از طرف دیگر، تقاضا برای این فرآورده جهت اختلاط با بنزین نیز با کاهش همراه بود . با این وجود، جریان آربیتراژ به بازار آسیا علی رغم این که سودآوری اقتصادی چندانی نداشته است، افزایش در تعداد محموله ها راتجربه نمود . ادامه روند کاهش کرک این فرآورده طی هفته های پیش رو با توجه به تداوم تعمیر و نگهداری واحد های کراکر و رقابت بالقوه ای که ممکن است از سوی LPG حاصل گردد و مانع از افزایش تقاضا برای نفتا شود، دور از انتظار نخواهد بود .

کرک بنزین نیز طی هفته گذشته کاهش قابل توجهی را تجربه نمود که در این ارتباط کاهش ارزش کرک بنزین در بازار مدیترانه از منطقه شمال غرب اروپا پیشی گرفت و بعد از رشد قوی چند هفته ای در بازار مدیترانه نسبت به همسایه شمالی خود، منجر به کاهش فاصله قیمتی بین این دو منطقه گردید. از طرفی دیگر تداوم توقف آربیتراژ در حوزه آتلانتیک منجر به چرخش پالایشگاههای اروپایی برای یافتن مقاصدی در منطقه آفریقای غربی گردیده است، اما در این منطقه نیز با رقابت محموله های ارسالی از آمریکا مواجه خواهند بود. چشم انداز تعادل بازار حاکی از تقویت کرک این فرآورده طی ماههای مارس و آوریل در نتیجه کاهش عرضه بنزین به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاهها است و تا قبل از آوریل، افزایش کرک بنزین غیر محتمل خواهد بود.

کرک نفت گاز/دیزل نیز طی هفته گذشته دربازار اروپا با کاهش همراه بود، که در این ارتباط کاهش تقاضای فصلی همراه با افزایش جریان ورودی آربیتراژ از سوی بازارآمریکا منجر به از دست رفتن ۱/۰ درصد از ارزش کرک نفت گاز گردید. همچنین تضعیف تقاضا منجر به تداوم کاهش سطح ULSD pool در پالایشگاهها گردید. با این وجود کاهش ذخایر ARA طی دو هفته متوالی نشانه هایی از جریان خروجی این فرآورده به منطقه مدیترانه و تقاضای بیشتر جهت پر نمودن مخازن منطقه ای را فراهم کرده است . طی هفته های پیش رو انتظار میرود قیمت ULSD به دلیل کاهش مربوط به تعمیرات پالایشگاه ها همچنان تقویت شد، چرا که پیش بینی می شود به دنبال تعمیرات پالایشی در منطقه مدیترانه، معادل ۴۵۰ هزار بشکه در روز از ظرفیت پالایشی شمال غرب اروپا نیز از مدار خارج شود.

کرک سوخت جت/نفت سفید نیز طی هفته گذشته در این بازار کاهش یافت و تا افزایش سفرها در طول ماه آوریل، انتظار تغییر خاصی برای کرک این فرآورده ها نمی رود. علی رغم این که کرک HSFO در این بازار عمدتاً بدون تغییر بود، LSFO تنها فرآورده ای بود که کرک آن طی هفته مورد بررسی در بازار اروپا افزایش یافت . با تعدیل نزولی کرک فرآورده ها و ذخیره سازی در منطقه ARA که در طول ماه بدون وقفه ادامه پیدا کرد ، ممکن است نشانه هایی از رو به زوال رفتن صرفه اقتصادی آربیتراژ برای آسیا باشد. از طرف دیگر، انتظار می رود با توجه به اینکه تقاضای فصلی نیروگاهها در حال حاضر به حداقل خود رسیده است، کرک این فرآورده نیز در سطوح فعلی تثبیت شود.

سه شنبه 10 اسفند 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد