بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۷ فوریه ۲۰۱۷

سه شنبه 10 اسفند 1395   سرویس
قیمت نفت خام های شاخص در بازار های بین المللی طی اولین روزکاری هفته جاری با توجه به عدم اطمینان نسبت به کارآیی برنامه های تولیدکنندگان عضو اوپک در مقابل روند افزایشی تعداد دکل های حفاری فعال در آمریکا، روند متفاوتی را طی نمود

قیمت نفت خام های شاخص در بازار های بین المللی طی اولین روزکاری هفته جاری با توجه به عدم اطمینان نسبت به کارآیی برنامه های تولیدکنندگان عضو اوپک در مقابل روند افزایشی تعداد دکل های حفاری فعال در آمریکا، روند متفاوتی را طی نمود. بدین ترتیب که قیمت نفت خام برنت در بازار بورس لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات روز دوشنبه با شش سنت (۰/۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۵/۹۳ دلار تثبیت شد. این در حالی است که قیمت نفت خام WTI در بازار بورس نیویورک برای تحویل در ماه آوریل با شش سنت (۰/۱ درصد) افزایش ، در سطح بشکه ای ۵۴/۰۵ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه آوریل از ۲ به ۱/۸۸ دلار در هر بشکه تقلیل یافت.
تلاش های عضو اوپک برای کاهش حجم تولید نفت در هفته های قبل به منظور ایجاد ثبات در بازار موجب شد تا حدودی نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت تعدیل گردد، به طوری که به حفظ قیمت نفت در دامنه ۵۰ تا ۵۵ دلار در هر بشکه کمک نمود. این در صورتی است که اجرای کمتر از انتظار تعهدات کشورهای غیر عضو اوپک برای کاهش حجم تولید نفت، باعث افزایش تردیدها در خصوص کاهش عرضه نفت از سوی این گروه از تولیدکنندگان در معاملات روز دوشنبه شد و این امر، قیمت نفت خام شاخص بازار اروپا را اندکی کاهش داد. لازم به یادآوری است که کشورهای عضو اوپک و برخی از تولیدکنندگان غیر عضو این سازمان در اواخر ماه نوامبر سال گذشته به منظور ایجاد تعادل در بازار، با کاهش مجموعاً ۱/۸ میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود که حدود دو درصد از عرضه جهانی می باشد، از ابتدای سال جاری به توافق رسیدند.

البته کارشناسان بازار با توجه به اظهارات برخی از وزرای نفت کشورهای غیر عضو اوپک نظیر روسیه پیش بینی می نمایند که حجم بیشتری از تولید نفت آنها در ماه جاری کاهش یابد. این مسئله سبب افزایش خوش بینی ها نسبت به رشد قیمت نفت در هفته های آینده گردیده، به طوری که تعداد خالص قراردادهای موقعیت خرید بر روی نفت خام شاخص بازار آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ فوریه را حدود ۶ درصد افزایش داده و میزان فعلی این قراردادها (۴۱۳/۶۳۷) را در بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۶ تا کنون قرار داده است. این در حالی است که میزان قراردادهای فوق در موقعیت فروش حدود ۷/۵ درصد کاهش یافت ( کمترین میزان از ژوئیه ۲۰۱۴ تاکنون). در مجموع، مسائل فوق منجر به رشد اندک قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در این روز گردید.
در مقابل، گزارش های اداره اطلاعات انرژی در هفت هفته گذشته مبنی بر رشد موجودی نفت خام این کشور، به عنوان مانعی بر سر راه تقویت قیمت عمل نموده است. لازم به ذکر است که میزان فعلی ذخیره سازی نفت خام آمریکا (۵۱۸/۷ میلیون بشکه) بالاترین سطح خود از سال ۱۹۸۲ تا کنون می باشد. در این راستا،Genscape در روز دوشنبه از افزایش ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در منطقه کوشینگ اوکلاهما خبر داد. به علاوه، تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا نیز نسبت به ماه مه به حدود دو برابر افزایش یافته است، که این مسئله نیز احتمال برقراری تعادل میان عرضه و تقاضای نفت را در نیمه اول سال جاری ضعیف می سازد. تحلیل گران با توجه به سطح کنونی قیمت و شرایط نامساعد تولیدکنندگان بزرگ، اعم از عضو و غیر عضو اوپک ، احتمال تمدید توافق خود را برای شش ماه دیگر دور از انتظار نمی دانند. لذا سرمایه گذاران با رصد اقدامات تولیدکنندگان درصدد تعدیل انتظارات خود برای سرمایه گذاری می باشند.

سه شنبه 10 اسفند 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد