بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 17 فوریه 2017)

یک شنبه 8 اسفند 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور طی هفته منتهی به ۱۷ فوریه تحت تاثیر تقویت کرک نفتا و نفت کوره با افزایش همراه بود

حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور طی هفته منتهی به ۱۷ فوریه تحت تاثیر تقویت کرک نفتا و نفت کوره با افزایش همراه بود که تا حدودی ضعف بازار بنزین را جبران نمود. در این بازار کرک نفتا نیز تحت تاثیر تقویت تقاضا از سوی بخش پتروشیمی ( با توجه به حاشیه سود بالا( با افزایش روبرو شد. در این ضمن بالا بودن حق مرغوبیت گازمایع، تغییر خوراک برای واحدهای پتروشیمی را غیراقتصادی کرد.

در ارتباط با بازار عرضه این فرآورده، ایران دومین محموله نفتای خود را از واحد اسپلیتر کاندنسیت (با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه درروز) پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ژاپن صادر نمود. البته احتمال می رود صادرات نفتا توسط این پالایشگاه در اواخر ماه مارس و یا اوایل ماه آوریل با توجه به استفاده کامل از ظرفیت عملیاتی آن به منظور تأمین بنزین در بازار داخلی متوقف گردد. از طرفی دیگر صادرات این فرآورده توسط هند در ماه ژانویه با افزایش ۶۵ هزار بشکه درروز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در سطوح بالای خود باقی ماند . انتظار میرود طی هفته پیش رو با حمایت هائی که از سمت تقاضا برای نفتا ایجاد خواهد گردید .

در روندی متفاوت کرک بنزین طی هفته گذشته در این بازار تحت تاثیر فشار ناشی از افزایش ذخایر این فرآورده در حوزه آتلانتیک با کاهش همراه بود . در حال حاضر علیرغم تضعیف ساختار بکواردیشن بازار بنزین اکتان ۹۵ در سنگاپور برای معاملات ماه اول نسبت به ماه دوم، ذخایر درون ساحلی این فرآورده در این منطقه به پایین ترین میزان خود طی ۵ هفته گذشته نیز رسیده است. افزایش قیمت های خرده فروشی بنزین در هند و رسیدن آن به بالاترین سطح از اوت ۲۰۱۴ تاکنون سبب کاهش رشد تقاضای بنزین این کشور شود که در سال گذشته رشد پرشتابی را تجربه نمود. هرچند که فروش داخلی بنزین در هند همچنان در سطح بالایی می باشد که منجر به افت صادرات آن در ماه ژانویه به میزان ۱۳۰ هزار بشکه در روز نسبت به دوره مشابه سال قبل گردید. انتظارمی رود طی هفته های پیش رو با توجه به عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاهها در اندونزی( بزرگترین وارد کننده بنزین درمنطقه) و در نتیجه تقویت تقاضا برای واردات بیشتر، کرک این فرآورده نیز مورد حمایت قرار گیرد.

کرک نفت گاز / دیزل در این بازار بیشتر طول هفته را بدون تغییر سپری نمود ولی در اواخر هفته به دلیل کاهش ذخیره سازی این فرآورده ها در سنگاپور و همچنین آغاز فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاهها ، تقویت شد. با این حال با تقویت بازار آسیا نسبت به بازار غرب، آربیتراژ این فرآورده ها همچنان غیر اقتصادی است و از طرفی دیگر با کاهش ۲ درصدی استحصال نفت‌گاز در پالایشگاههای هند طی ماه ژانویه همراه با کاهش ۲ درصدی ضریب بهره‌برداری آنها منجر به کاهش روزانه ۱۴۰ هزار بشکه ای درعرضه این فراورده ها در این ماه گردید. این کاهش منحصرا" برای HSD-III یعنی ۳۵۰ PPM گوگرد حاوی شده در حالیکه عرضه HSD- IV یا ۵۰ PPM گوگرد حاوی افزایش نشان داد. لازم به ذکر است که استاندارد BS-IV از ماه آوریل سال جاری در سراسر هند اجرایی می شود.

طی هفته های پیش رو انتظار میرود که علی رغم کاهش عرضه این فرآورده ها در بازار آسیا ( بدلیل عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاهها)، ذخایر بالای این فرآورده ها در جهان همراه با کاهش تولید سوخت دیزل، افزایش کرک این فرآورده هابا محدودیت مواجه شود.

کرک سوخت جت/ نفت سفید نیز طی هفته گذشته علی رغم قرار گرفتن Regrade در محدوده منفی (بدلیل کاهش تقاضا برای این فرآورده ها در منطقه) روندی مشابه با کرک نفت گاز /سوخت دیزل را سپری نمود. از طرفی دیگر جریان خروجی این فرآورده ها نیز از بازار آسیا به بازار اروپا همچنان ضعیف است . صادرات سوخت جت توسط هند در ماه ژانویه نیز با کاهش روزانه ۴۰ هزار بشکه ای نسبت به ماه قبل از آن همراه بوده است. طی هفته های آینده انتظار می رود با تداوم کاهش تقاضا، کرک این فرآورده ها نیز با کاهش همراه باشد، اگر چه بهبود شرایط اقتصادی آربیتراژ به سمت بازار غرب می تواند از شدت آن بکاهد.

در پایان در این بازار کرک نفت کوره به روند بازیابی ارزش از دست رفته خود در نیمه دوم ماه ژانویه ادامه داد و علی رغم افزایش جریان آربیتراژ در ماه جاری از سوی بازار غرب توانست چشم انداز تقویت بیشتر را به بازار القاء نماید. از طرفی دیگر تقویت عوامل بنیادین در این بازارموجب گردید تا ساختار بازار معاملات ماه اول نسبت به ماه دوم در بکواردیشن عمیق قرار گیرد. عرضه نفت کوره در هند در ماه ژانویه در مقایسه با افزایش شدید ماه قبل با کاهش همراه بود اگر چه هنوز ۶۰ هزار بشکه درروز بالاتر از مدت مشابه سال قبل می باشد. انتظار میرود با اقصادی شدن و افزایش جذابیت آربیتراژ از سوی بازار غرب که درماه مارس و آوریل نیز در سطوح بالائی قرار خواهد گرفت، کرک نفت کوره نیز تحت فشار قرار گیرد.

اما در روندی متفاوت حاشیه سود پالایشی در بازار اروپا طی هفته گذشته تضعیف گردید، اگرچه میزان کاهش در بازار شمال غرب اروپا بیشتر از بازار مدیترانه بود. کرک نفتا این هفته را با کاهش قابل توجه به پایان رساند. این موضوع عمدتاً ناشی از عوامل مربوط به بازار داخلی بوده است، به طوری که تعمیر و نگهداری واحد های کراکر در پتروشیمی ها و همچنین کاهش تقاضا برای ترکیب با بنزین در تضعیف بازار این فرآورده تاثیر گذار بوده است. با این حال جریان آربیتراژ نفتا به بازار آسیا به خاطر تقویت تقاضای واحدهای پتروشیمی در شمال آسیا در حال بهبود می باشد، اگر چه محموله های عرضه شده توسط ایران به بازار آسیا موجب ایجاد فضای رقابتی گردیده است. طی هفته های پیش رو انتظار می رود با تضعیف تقاضا و افزایش رقابت پذیری LPG، کرک نفتا نیز با کاهش همراه گردد.

کرک بنزین در این بازار نیز با توجه به کاهش گزینه های صادراتی تضعیف گردید. در این ارتباط جریان سنتی آربیتراژ منطقه ترانس آتلانتیک به دلیل مازاد عرضه بنزین در بازار آمریکا همچنان بسته می باشد . از طرفی، پالایشگاه های اروپایی در رقابت با عرضه بنزین پالایشگاه های ساحل آتلانتیک آمریکا در شمال غرب آفریقا قرار گرفته اند، جایی که نیجریه و غنا خرید های خود را افزایش داده اند. با این وجود به نظر می رسد منطقه مدیترانه با توجه به تعمیرات پالایشی در خاور میانه و تقاضای موجود از وضعیت بهتری برخوردار باشد . انتظار می رود این عامل همچنان تقویت کننده بازار مدیترانه باشد، در حالی که بازار شمال غرب اروپا تحت فشار باقی خواهد ماند. کرک نفت گاز/ دیزل نیز بدلیل ورود محموله های ارسالی از آمریکا و عرضه ذخایر ARA، بخشی از ارزش خود را از دست داد و روندی کاهش را سپری نمود. با این وجود انتظار میرود تقاضای آفریقای شمالی و غنا همچنان قوی باقی بماند، چرا که تشدید فعالیت های معدن کاوی و مشکلاتی که دردسترسی به ذخایر دولتی وجود دارد باعث خواهد شد مناقصه های خرید بیشتری اعلام شود و این امر باعث تقویت کرک این فرآورده در آینده نزدیک خواهد بود.

کرک سوخت جت/ نفت سفید در این بازار تنها بخشی بود که بدلیل تغییر مسیر صادرات این فراورده ها از سوی هند و خاور میانه به آسیا به دلیل به صرفه تر بودن با افزایش ملایمی همراه بود. با این حال انتظار نمی رود که تا ماه آوریل(زمان افزایش فصلی تقاضا) شاهد افزایش قابل توجه در کرک این فرآورده باشیم. و اما در آخر، کرک نفت کوره در بازار اروپا نسبت به هفته گذشته کاهش یافت. بویژه، نفت کوره کم سولفور به دلیل تضعیف تقاضا برای سوخت حرارتی کاهش قابل توجهی را شاهد بود که متعاقباً باعث کاهش اختلاف قیمت Lo-Hi در هر دو بازار گردید. افزایش عرضه HSFO قابل توجه بود و منجر به افزایش ذخایرARA گردید. انتظار می رود با کاهش تقاضای داخلی برای مصرف گرمایشی، کرک HSFO در کوتاه مدت همچنان تحت فشار باقی بماند.

یک شنبه 8 اسفند 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد