بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۰ فوریه ۲۰۱۷

سه شنبه 3 اسفند 1395   سرویس
تمرکز بازار در هفته های گذشته بر روی اخبار مربوط به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ و همچنین وضعیت تولید نفت آمریکا بوده است.

تمرکز بازار در هفته های گذشته بر روی اخبار مربوط به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ و همچنین وضعیت تولید نفت آمریکا بوده است. در این راستا، انتشار اخباری مبنی بر کاهش حجم صادرات نفت خام عربستان در ماه دسامبر نسبت به ماه نوامبر (حدود ۲۴۴ هزار بشکه در روز) نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت را در بازار تعدیل نموده و سبب تقویت قیمت در روز دوشنبه گردید. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۳۷ سنت (۰/۸ درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۵۶/۱۸ دلار به تثبیت رسید. لازم به ذکر است که با توجه به تعطیلی روز دوشنبه مصادف با روز رئیس جمهور معامله‌ای در بازار آمریکا صورت نپذیرفت.

به علاوه، اجرای تقریبا" ۹۰ درصدی تعهدات تولید کنندگان بزرگ برای کاهش تولید و نیز احتمال کاهش بیشتر حجم تولید نفت از سوی این گروه از تولیدکنندگان و یا تمدید طرح مذکور برای مدت زمان بیشتر موجب گردید تا حجم معاملات در بازارهای فیوچرز نفت در سطح بالایی قرار گیرد. در این ارتباط، معامله گران با توجه به نگاه خوش بینانه خود نسبت به رشد قیمت نفت، حجم قرادادهای خود برای خالص موقعیت Long بر روی نفت خام شاخص بازار آمریکا را در هفته منتهی به ۱۷ فوریه حدود ۳۱ هزار بشکه در روز افزایش دادند.
در مقابل، استمرار روند صعودی تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا در هفته های قبل همچنان سبب ایجاد محدودیت برای تقویت قیمت نفت گردیده است. همچنین، بانک گلدمن ساکس پیش بینی نمود که تعداد کنونی دکل های حفاری مذکور در فاصله زمانی بین سه ماهه چهارم سال قبل تا سه ماهه چهارم سال جاری حدود ۴۰۵ هزار بشکه در روز به تولید نفت خام آمریکا می افزاید. با این وجود، برخی از تحلیل گران بر این باورند که نرخ رشد فعلی تولید نفت این کشور هنوز به اندازه کافی سرعت نیافته تا بتواند اثرات فزاینده برنامه های اوپک بر روی قیمت را خنثی نماید. البته افزایش نرخ فعلی رشد تولید نفت آمریکا می تواند منجر به برگشت سریع قیمت به کانال ۴۰ دلار گردد. این در صورتی است که کارشناسان بازار در نشست مؤسسه پلاتس در لندن برآورد نمودند، قیمت نفت خام برنت در طی ۱۲ ماه آینده در فاصله ۵۵ تا ۶۰ دلار نوسان خواهد نمود. این در صورتی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا متوسط قیمت نفت خام برنت را در سال جاری نزدیک ۶۰ دلار در هربشکه برآورد کرده است.
ارزش دلار در مقابل سایر ارزها در روز دوشنبه نیز تحت تأثیر افزایش عدم اطمینان نسبت به رشد نرخ بهره در ماه آتی کاهش یافت که این امر نیز به تقویت بیشتر قیمت نفت خام برنت کمک نمود.

سه شنبه 3 اسفند 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد