بررسی بازار جهانی نفت در روز ۱۷ فوریه ۲۰۱۷

یک شنبه 1 اسفند 1395   سرویس
قیمت نفت در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش خوشبینی ها نسبت به امکان تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ افزایش یافت؛

قیمت نفت در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش خوشبینی ها نسبت به امکان تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ افزایش یافت؛ گرچه تقویت ارزش دلار و تداوم روند صعودی تعداد دکل های حفاری فعال نفتی مانع از رشد بیشتر در روز جمعه شد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۱۶سنت (۰/۳ درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۵۵/۸۱ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۴ سنت افزایش به بشکه ای ۵۳/۴۰ دلار بالغ شد. اما با اینحال برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۲ و ۱ درصد کاهش بها را تجربه نمودند. همچنین حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه آوریل به ۲/۰۳ دلار در هر بشکه رسید.


دو تحلیل در خصوص کارایی سیاست کاهش تولید نفت اوپک برای ایجاد ثبات در بازار نفت وجود دارد؛ گروه اول معتقدند که اجرای تمام تعهدات تولیدکنندگان بزرگ نمی تواند مازاد عرضه نفت در بازار را به طور کامل مرتفع نماید. لذا تنها در صورتی که طرح مذکور برای شش ماه دیگر تمدید گردد یا کاهش بیشتری از سوی این گروه از تولیدکنندگان صورت پذیرد، امکان برقراری تعادل در بازار وجود دارد. اما گروهی دیگر از تحلیل گران بر این باورند که اجرای کامل تعهدات تولیدکنندگان بزرگ تا حدودی سطح موجودی جهانی نفت را کاهش داده و تا پایان سال جاری توازن نسبی میان عرضه و تقاضای نفت را در بازار ایجاد خواهد نمود. شایان ذکر است کشورهای عضو اوپک حدود ۹۳ درصد از تعهدات خود را در ماه ژانویه عملی نمودند و کشورهای غیر عضو این سازمان نیز از کاهش حجم تولید نفت خود در ماه فوریه خبر داده اند.
در مقابل، موسسه خدمات نفتی بیکرهیوز، گزارش هفتگی خود در مورد تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا (به عنوان شاخصی برای تولید نفت آن) را در روز جمعه منتشر نمود که در آن نشان می داد تعداد این دکل ها درهفته قبل شش واحد بیشتر شده و به ۵۹۷ واحد رسیده است. استمرار روند صعودی تعداد دکل های حفاری مذکور در هفته های گذشته سبب تشدید نگرانی ها در مورد فزونی عرضه نفت در بازار شده، به طوری که کارایی سیاست های کشورهای عضو اوپک برای ایجاد ثبات در بازار را با تردید همراه ساخته است. همچنین، تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا از ابتدای سال جاری تا کنون حدود ۷۲ واحد رشد یافته است. از طرفی گزارش اداره اطلاعات انرژِی آمریکا در روز چهارشنبه مبنی بر افزایش قابل توجه موجودی نفت خام این کشور باعث شکل گیری انتظارات معامله گران در جهت رشد عرضه نفت گردیده و از افزایش بیشتر قیمت نفت در این روز جلوگیری کرد.
البته ارزش دلار نیز در مقابل سایر ارزها با توجه به تقویت انتظارات در مورد رشد نرخ بهره آمریکا در ماه آتی افزایش یافت. این امر به نوبه خود منجر به کاهش تقاضای مواد اولیه از جمله نفت گردیده و درنتیجه رشد بیشتر قیمت را تعدیل کرد
.

یک شنبه 1 اسفند 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد