بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 10 فوریه 2017)

سه شنبه 26 بهمن 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور طی هفته منتهی به ۱۰ فوریه تحت تاثیر تقویت کرک فرآورده های سبک و نفت گاز با افزایش همراه بود. در این بازار کرک نفتا نیز تحت تاثیر افزایش تقاضا از سوی بخش پتروشیمی و حمایت هائی که از سوی بازار بنزین ایجاد گردید روندی افزایشی را سپری نمود.

حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور طی هفته منتهی به ۱۰ فوریه تحت تاثیر تقویت کرک فرآورده های سبک و نفت گاز با افزایش همراه بود. در این بازار کرک نفتا نیز تحت تاثیر افزایش تقاضا از سوی بخش پتروشیمی و حمایت هائی که از سوی بازار بنزین ایجاد گردید روندی افزایشی را سپری نمود.

افزایش فاصله قیمتی اتیلن نسبت به نفتا که اخیراً به واسطه کاهش تولید کارخانه های تبدیل متانول به الفین در چین (و در نتیجه افزایش تقاضای داخلی برای اتیلن) به بیشترین میزان خود طی ۵ ماه گذشته رسیده بود موجب منتفع شدن بخش پتروشیمی گردید. پیش بینی ها نشان میدهد که عرضه نفتا در بازار آسیا بواسطه شروع عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاهها در فصل بهار روندی نزولی را دنبال خواهد نمود که در نتیجه آن با تقویت متغیر های بنیادین طی هفته های پیش رو کرک این فرآورده نیز با افزایش همراه خواهد بود.

بهبود عوامل بنیادین در بازار آسیا و نیز حمایت از سوی حوزه آتلانتیک سبب شد تا کرک بنزین نیز روند صعودی خود را ادامه دهد و به بالاترین میزان خود طی ۱۰ ماه گذشته برسد. در حال حاضر ساختار بازار بنزین اکتان ۹۵ در سنگاپور برای معاملات ماه اول نسبت به ماه سوم در شرایط بکواردیشن عمیق نسبت به ۵ ماه گذشته قرار دارد. از طرفی دیگر تقاضای مناسب از سوی بازار آسیا در حال جبران نمودن اثرات کاهشی ناشی از افزایش ذخایر بنزین در سنگاپور که به بالاترین میزان خود طی شش ماه گذشته در هفته منتهی به ۸ فوریه رسیده بود می باشد. انتظار میرود طی هفته های پیش رو با کاهش عرضه بنزین در بازار آسیا کرک این فرآورده در محدوده های فعلی باقی بماند.

کرک نفت گاز/سوخت دیزل نیز در این بازار بواسطه تقویت تقاضا به بالاترین میزان خود نسبت به سه ماه گذشته رسید. تولید برق نیروگاههای برق‌آبی در سریلانکا که یک سوم مجموع تولید برق این کشور را شامل می شود تحت تاثیر خشکسالی طولانی مدت (۴۰ سال) در این کشور قرار گرفته و منجر به افزایش تقاضای این کشور برای نفت گاز در بازار آسیا گردید که این عامل همراه با تقویت تقاضای منطقه ای، موجب گردید ه تا ساختار بازار نفت گاز در سنگاپور برای معاملات ماه اول نسبت به ماه دوم اندکی به سمت بکواردیشن سوق پیدا نماید. در حال حاضر تقویت بازار این فرآورده منجر به تغییر مقصد محمولات صادراتی به سنگاپور و سایر بنادر شرق سوئز بجای شمالغرب اروپا شده است. تقاضای نفت گاز /سوخت دیزل از سوی هند در ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی ۱۲۰ هزار بشکه درروز (۸ درصد) کاهش داشته که علت آن نیز تاثیر طولانی مدت بحران نقدینگی در این کشور ذکر گردیده است. با این وجود انتظار میرود طی ماههای پیش رو با توجه به هزینه های بی سابقه بودجه ریزی شده در بخش زیر ساختی شاهد بهبود اوضاع اقتصادی این کشور باشیم .

کرک سوخت جت/ نفت سفید نیز تحت تاثیر حمایت هائی که بواسطه افزایش برودت هوا ایجاد گردیده بود، با افزایش همراه شد. اما از آنجائی‌که تقویت کرک نفت گاز به مراتب بیشتر از کرک سوخت جت بود، بنابراین کرک regrade در محدوده منفی واقع شد.

در پایان طی هفته گذشته بازار آسیا با کمتر شدن جریان ورودی نفت کوره از سوی بازار غرب توانست روند نزولی کرک نفت کوره را به سمت صعود تقویت نماید. پیش بینی می گرددجریان ورودی نفت کوره به این بازار در ماه مارس روزانه بین ۹۰۰-۸۰۰ بشکه باشد این در حالیست که این مقدار در ماه فوریه در حدود ۱/۱ میلیون بشکه درروز بوده است. از طرفی دیگر ذخایر نفت کوره در ژاپن با ۲۰۰ هزار بشکه کاهش نسبت به هفته ماقبل از آن به کمترین میزان خود طی شش ماه گذشته در هفته منتهی به ۴ فوریه رسید. این در حالیست که متوسط ۴ هفته ای صادرات نفت کوره این کشور در هفته گذشته روزانه ۲۰ هزار بشکه افزایش داشته است. انتظار میرود طی هفته های پیش رو با کاهش عرضه نفت کوره در بازار آسیا و غرب منطقه سوئز کرک این فرورده نیز سطوح فعلی خود را حفظ نماید.

حاشیه سود پالایشی در بازار اروپا نیز طی هفته گذشته با افزایش همراه بود. در این بازار کرک نفتا تحت تاثیرخریدهای پیوسته از سوی تولید کنندگان الفین به روند افزایشی خود ادامه داد. از طرفی دیگر افزایش قیمت LPG نیز حمایت های خوبی را برای کرک این فرآورده ایجاد نمود. همچنین به نظر می سد که جریان خروجی آربیتراژ به سمت بازار شرق نیز امکانپذیر و اقتصادی گردیده است . بگونه ای که گزارشات حاکی از ثبت ۳/۱ میلیون بشکه نفتا از سوی اروپا و روسیه به مقصد آسیا می باشد.

کرک بنزین نیزطی هفته گذشته با افزایش همراه بود که در این ارتباط کاهش غیر منتظره ذخایر بنزین در آمریکا تاثیر گذار بوده است ، هر چند تاثیرات آن بدلیل متوقف بودن جریان آربیتراژ در حوزه آتلانتیک محدود بوده است . پیش بینی می شود طی هفته های پیش رو با توجه به کاهش عرضه بنزین به دلیل تعمیر و نگهداری پالایشگاهها و تداوم جریان آربیتراژ به بازار غرب آفریقا، شاهد تقویت کرک این فرآورده باشیم.

کرک نفت گاز / سوخت دیزل نیز در بازار اروپا با کاهش عرضه نفت‌گاز ۰/۱ درصد گوگرد حاوی همراه گردید و روندی افزایشی را سپری نمود که در این ارتباط در این بازارشاهد افزایش تقاضای گرمایشی از سوی مدیترانه بودیم. از طرفی دیگر افزایش فعالیت‌های معدنی در منطقه غرب آفریقا و بهبود شرایط مالی در این منطقه موجب ایجاد جریان خرید از سوی این بازار گردید که حمایت های خوبی را برای کرک این فرآورده ها فراهم نمود. در ادامه، گزارشات حاکی از بازگشائی جریان آربیتراژ از بازار آمریکا و شمال غرب اروپا به مدیترانه می باشد. با توجه به در جریان بودن عملیات تعمیر و نگهدری پالایشگاهها در منطقه مدیترانه و شرایط نامساعد جوی در دریای سیاه عرضه این فراورده ها در بازار اروپا همچنان پایین است و همچنین طی هفته های پیش روکاهش سطح ذخایراین فرآورده‌ها برای تأمین تقاضا غیر منتظره نخواهد بود.

در پایان، کرک نفت کوره نیز با سپری نمودن روندی مشابه با افزایش همراه بود و توانست بخشی از ارزش از دست رفته خود طی چند هفته گذشته را جبران نماید. از دلایل عمده این افزایش نیز تقاضای صادراتی و افزایش تقاضا برای سوخت رسانی به کشتی ها بعد از اتمام تعطیلات سال نو چینی گزارش گردیده است.

سه شنبه 26 بهمن 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد